Norintys pasikeisti gyvenamųjų namų asbestines stogų dangas gali pasinaudoti ES parama

Parašė:  2012-01-06

Nuo sausio 16 d. prasideda šiferio stogų keitimo programa. LR žemės ūkio ministerija parengė Lietuvos kaimo plėtros 2007–2013 metų programos, III krypties priemonės „Kaimo atnaujinimas ir plėtra“ veiklos „Asbestinių stogų dangos keitimas“ įgyvendinimo planavimo būdu taisyklių projektą, kuriame nustatyti pagrindiniai reikalavimai pareiškėjams, norintiems pakeisti kaimo vietovėje esančių gyvenamųjų namų asbestines stogų dangas. Kalbėjomės su Telšių rajono ūkininkų sąjungos pirmininku Vytautu Rakicku.
Asbestinėms stogų dangoms keisti iš programos skirta 60 mln. Lt. Didžiausia vieno projekto paramos suma – 10 000 Lt, paramos intensyvumas – 50 proc. Paraiškos bus priimamos nuo sausio 16 d. iki kovo 30 d.
Kaimo gyventojai, pageidaujantys pasinaudoti ES parama pagal šią priemonę, paraiškas galės teikti Nacionalinės mokėjimo agentūros prie Žemės ūkio ministerijos Kaimo plėtros ir žuvininkystės programų departamento Teritorinio paramos administravimo skyriams arba užpildyti paraiškas internetu (www.nma.lt).
Numatyta remiama veikla – kaimo vietovėje esančių gyvenamųjų namų, priklausančių fiziniams asmenims, asbestinių stogų dangos keitimas (ūkinių pastatų stogų dangos keitimas nebus remiamas).
Parama bus teikiama tik fiziniams asmenims, kurie ne mažiau kaip penkerius metus iki paramos paraiškos pateikimo nuolatinę gyvenamąją vietą deklaruoja kaimo vietovėje, kurios gyventojų skaičius neviršija 6 000 gyventojų (Telšių miesto gyventojai šia parama pasinaudoti negalės). Asmens, norinčio gauti paramą, nekilnojamasis turtas (gyvenamasis namas), į kurį numatoma investuoti, yra inventorizuotas pagal Asbesto turinčių gaminių inventorizacijos tvarkos aprašą ir priklauso pareiškėjui arba jo sutuoktiniui asmeninės nuosavybės teise, sutuoktinių bendrosios dalinės arba sutuoktinių bendrosios jungtinės nuosavybės teise.
„Paraiškų pildymas yra ganėtinai supaprastintas: gyventojas, norintis gauti paramą, turės nurodyti vardą, pavardę, asmens kodą, iš seniūnijos, kurioje gyvena, išsiimti pažymą, kad 5 metus gyvena tame kaime, kuriame yra deklaravęs savo gyvenamąją vietą, taip pat išsiimti pažymą iš valstybinių įstaigų, „Sodros“, kad nėra skolingas valstybei“, – kalbėjo Telšių rajono ūkininkų sąjungos pirmininkas V. Rakickas.


„Per 20 d. nuo paraiškos pateikimo asmuo gaus atsakymą, patenkinta jo paraiška ar ne“, – pasakojo V. Rakickas.
Iš gautos paramos bus finansuojamas asbestinių atliekų transportavimo iki utilizavimo vietos paslaugų pirkimas ir statybinių (stogo keitimo) medžiagų įsigijimas (izoliacinis sluoksnis, stogo danga, kraigas, vėjalentės, karnizai–laštakiai, lietaus nuvedimo sistema, sniego užtvara). Statybos darbai nebus finansuojami.
„Jau kreipėsi keletas rajono gyventojų dėl programos finansavimo, – teigė V. Rakickas. – Galiu tvirtai pasakyti, kad už darbą kompensuojama nebus. 50 proc. kompensacija numatyta už įsigytas medžiagas, t. y. jei žmogus įsigijo medžiagų už 10 tūkst. Lt, jam bus kompensuota 5 tūkst. Lt, jei už 20 tūkst. Lt , – 10 tūkst. Lt. O jeigu kas įsigys medžiagų už, pavyzdžiui, 30 tūkst. Lt, jo kompensacija sieks tą patį 10 tūkst. Lt, nes nustatyta, kad 10 tūkst. Lt yra didžiausia vieno projekto paramos suma.“
„Prieš šventes sklandė nuogąstavimai, kad Telšių rajono savivaldybė nėra patvirtinusi programos „Asbestinių stogų dangos keitimas“ taisyklių, – kalbėjo Telšių rajono ūkininkų sąjungos pirmininkas, Telšių rajono savivaldybės tarybos narys Vytautas Rakickas. – Kaip žinia, savivaldybės, nepatvirtinusios programos, nuskriaus gyventojus, nes jie negalės pasinaudoti parama. Tačiau telšiškiai laiku spėjo tai padaryti, tad rajono gyventojai jau nuo sausio 16 d. galės teikti paraiškas finansavimui gauti.“
Iš 60 Lietuvos savivaldybių, kol kas taisyklių nepatvirtino Birštono, Elektrėnų, Joniškio r., Kupiškio r., Marijampolės, Šakių r. ir Ukmergės r. savivaldybės.
Anot V. Rakicko, praėjusį trečiadienį jis buvo susitikęs su LR žemės ūkio ministru Kaziu Starkevičiumi, kuris akcentavo, kad šią programą reikia pradėti viešinti.
„Aišku, atsiras tokių gyventojų, kurie nelabai supras, ką reikia padaryti, norint gauti minėtos programos finansavimą, – kalbėjo Telšių rajono ūkininkų sąjungos pirmininkas. – Čia į pagalbą žmonėms privalės ateiti Savivaldybė kartu su seniūnijomis. Grubiai apskaičiavus, Telšių rajono savivaldybei iš šios programos turėtų nubyrėti apie 1,2 mln. Lt. Taigi, jeigu skaičiuotume, kad vidutiniškai bus keičiamas 150 kv. m stogas ir pusė sumos bus kompensuojama, per pirmąjį šios programos šaukimą galima bus pakeisti apie 150 stogų visame rajone, t. y. po 15 stogų kiekvienoje seniūnijoje.“

V. Rakickas teigė suprantantis, kad 15 stogų vienoje seniūnijoje yra tarsi lašas jūroje: „O jeigu ir to lašo nebūtų? Svarbiausia nenusiminti tiems, kurie per pirmąjį šaukimą negaus finansavimo. Programa yra tęstinė, ir gyventojai galės teikti paraiškas kitąmet.“ Planuojama, kad ši programa gyvuos iki 2014 m.
„Kadangi tik nedidelė gyventojų dalis šiemet galės pasinaudoti minėta programa, labai svarbu, kad paramą gautų tie, kurie pasikeisti stogo dangos iš savo lėšų neišgali, – kalbėjo V. Rakickas. – Turiu omenyje ne kokius girtuoklius, o tvarkingas, sunkiai besiverčiančias šeimas. Be to, reikėtų stebėti, kad tokioms šeimoms už akių neužbėgtų kaime gyvenantys turtingi gudručiai. Šiuo klausimu į pagalbą turės ateiti ne tik seniūnas ir seniūnaičiai, bet ir pačios bendruomenės.“
Jeigu per visas šalies savivaldybes bus surinkta daugiau paraiškų, nei už skirtą 60 mln. Lt sumą, bus atliekamas vertinimas, remiantis pirmumo kriterijais: pareiškėjas anksčiau nebuvo gavęs ES investicinės paramos žemės ūkiui ir kaimo plėtrai, yra kaimo gyventojas, turintis daugiavaikę šeimą, yra kaimo gyventojas, turintis mažamečių ir kaimo mokyklą lankančių vaikų, vykdo ekonominę ir profesinę veiklą kaimo vietovėje ne mažiau kaip dvejus pastaruosius metus iki paraiškos pateikimo, yra grįžęs iš emigracijos.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.


*

Už šmeižiančius, asmens garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie įstatymų nustatyta tvarka gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn. Vartotojas sutinka, kad Svetainė neribotą laiką saugotų jo IP adresą ir pareikalavus atskleistų jį įgaliotoms institucijoms. Tzinios.lt pasilieka teisę šalinti skaitytojų komentarus, nesusijusius su straipsnio tema, įžeidžiančius bei šmeižiančius asmenis arba reklamuojančius komercines organizacijas.

Griežtai draudžiama tzinios.lt paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo.
Taip pat skaitykite:
- Peržiūrėti visą naujienų archyvą -

Apklausa

Ar skiepysitės nuo COVID-19 ir kokią vakciną rinktumėtės, jeigu būtų galimybė?

Loading ... Loading ...
Archyvas
Visos teisės saugomos © 2021 tzinios.lt