Dėl smurto artimoje aplinkoje – jau keliasdešimt ikiteisminių tyrimų

Parašė:  2012-01-06

Nuo praėjusių metų gruodžio 15 dienos šalyje galioja Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatymas. Iki š. m. sausio 1 d. Telšių apskrityje dėl smurto artimoje aplinkoje gauti 149 informaciniai pranešimai, 30 procentų iškvietimų pasitvirtino.
Nustačius smurto artimoje aplinkoje atvejus, pradėti 45 ikiteisminiai tyrimai.

„Jau galima daryti kai kuriuos apibendrinimus ir išskirti tam tikras tendencijas“, – teigia Telšių apskrities vyriausiojo policijos komisariato (VPK) Valdymo organizavimo skyriaus specialistė Vitalija Kazlauskienė.
Didžioji dalis nukentėjusiųjų – moterys
Anot pareigūnės, didžioji dalis nukentėjusiųjų (39 asmenys) patyrė fizinį smurtą, 6 nukentėjusieji – psichologinį smurtą, t. y. jiems grasino nužudyti, sunkiai sutrikdyti sveikatą ar nuolat terorizavo. 18 smurto atvejų kilo tarp sugyventinių, 14 – tarp sutuoktinių; 7 atvejais tėvai smurtavo prieš vaikus, 6 – vaikai prieš tėvus. Pradėti 3 ikiteisminiai tyrimai dėl smurto tarp artimų giminaičių. Didžiausią dalį nukentėjusiųjų nuo smurto sudaro moterys (76 proc.), nepilnamečiai – 16 proc., 8 proc. – vyrai. Beveik visais atvejais smurtautojai buvo apsvaigę nuo alkoholio.
Smurtautojas sulaikomas dviem paroms


„Įstatyme nustatyta, kad smurtas artimoje aplinkoje priskiriamas prie visuomeninę reikšmę turinčių veikų, todėl, nustačius smurto artimoje aplinkoje faktą, pradedamas ikiteisminis tyrimas nepriklausomai nuo to, gautas nukentėjusiojo skundas ar ne. Be to, nedelsiant imamasi smurtą patyrusio asmens apsaugos priemonių – iš karto po įvykio smurtautojas sulaikomas 48 valandoms. Jeigu jis gyvena kartu su smurtą patyrusiu asmeniu, per šį laikotarpį kreipiamasi į teismą dėl tolimesnių apsaugos priemonių paskyrimo“, – teigia V. Kazlauskienė.
Iškeldino iš namų
Per dvi savaites 15-ai smurtautojų teko išsikelti iš namų ir ieškoti kito laikino būsto, vykdant teismo nutartimi paskirtas kardomąsias priemones – įpareigojimą laikinai išsikelti iš gyvenamosios vietos, jeigu jis gyvena su smurtą patyrusiu asmeniu, bei įpareigojimą smurtautojui nesiartinti prie smurtą patyrusio asmens, nebendrauti, neieškoti ryšių su juo.
Teismo sprendimo nevykdymas
Aštuoniems smurtautojams, gyvenusiems kitur, buvo taikyta sankcija – įpareigojimas nesiartinti prie smurtą patyrusio asmens, nebendrauti, neieškoti ryšių su juo. „Šis įpareigojimas paprastai skiriamas laikotarpiui, kol atliekamas ikiteisminis tyrimas.
Smurtautojui, nesilaikančiam paskirtų įpareigojimų, gali būti skiriama griežtesnė kardomoji priemonė, taip pat ir suėmimas“, – informuoja Telšių apskrities VPK Valdymo organizavimo skyriaus specialistė.
Antradienį buvo tikrinama, kaip Telšiuose, Vilniaus g. gyvenantis pilietis V. B. (gim. 1972 m.) laikosi Telšių rajono apylinkės teismo teisėjos nutartimi paskirtų įpareigojimų nesiartinti prie smurtą artimoje aplinkoje patyrusios pilietės D. J.: nebendrauti ir nesiekti su ja jokio ryšio. Išsiaiškinta, kad pilietis V. B. šį teismo įpareigojimą pažeidė: vyriškis rastas minėtos moters bute, jam nustatytas vidutinis (1,85 prom.) girtumas.

Nesantaika ir smurtas šeimose
Sausio 1-ąją, apie 1.30 val. Tryškių sen. pilietis E. B. (gim. 1988 m.) sumušė savo sugyventinę E. I. (gim. 1994 m.). Vyras sulaikytas 48 valandoms.
Antradienį pilietis A. B. (gim. 1962 m.) naudojo fizinį smurtą, sudavė smūgius rankomis, grasino nužudyti ir susidoroti su savo sugyventine R. K. (gim. 1963 m.). Visa tai girdėjo mažametis moters vaikas, kuriam vyras taip pat grasino. Įtariamasis sulaikytas ir uždarytas į areštinę 48 valandoms. Dėl grasinimo nužudyti ar sunkiai sutrikdyti žmogaus sveikatą arba dėl žmogaus terorizavimo pradėtas ikiteisminis tyrimas.
Tą pačią dieną Ryškėnų sen. Užgirių k. pilietis D. M. (gim. 1982 m.), matant trims mažamečiams vaikams, naudojo fizinį smurtą prieš sugyventinę S. Ž. (gim. 1983 m.): smūgiavo į veidą. Vyriškis taip pat grasino nužudyti moterį su savimi atsineštu daiktu, panašiu į medžioklinį šautuvą. Dieną prieš tai per įvykusį konfliktą pilietis D. M. sudaužė mobiliojo ryšio telefoną (525 Lt vertės). Vyras sulaikytas ir uždarytas į areštinę 48 valandoms.
Smurto nenustato
V. Kazlauskienė pastebi, kad kartais smurto artimoje aplinkoje fakto nėra, tačiau yra iškviečiami policijos pareigūnai: „Tokiais atvejais dažniausiai dėl buitinių problemų ar apsvaigus nuo alkoholio įvyksta tik žodinis konfliktas, kuris paprastai iki atvykstant policijos pareigūnams, yra išsprendžiamas.“
Antradienį policijos pareigūnai gavo keletą iškvietimų dėl konfliktų šeimoje. 22.47 val. pranešta, kad Varnių sen., namuose vyras P. V. agresyviai elgiasi su žmona, smurtauja, grasina nužudyti. Atvykusiems policijos pareigūnams moteris paaiškino, kad smurto nebuvo: esą buvo tik žodinis konfliktas, kuris išsisprendė. Moteris pretenzijų nepareiškė, teigė, kad vyras šiuo metu yra išėjęs iš namų. Smurto artimoje aplinkoje požymių policininkai nepastebėjo.
23.01 val. užregistruotas pranešimas, kad Telšiuose, Gedimino g., namuose vyras muša savo žmoną. Nuvykusius pareigūnus pasitiko namo šeimininkė A. V. (gim. 1981 m.) ir paaiškino, kad susikivirčijo su draugu D. S. (gim. 1980 m.) dėl šeimyninių problemų, smurto panaudota nebuvo.
23.09 val. užregistruotas pranešimas, kad Telšiuose, Kęstučio g., namuose sugyventinis puola ant pranešėjos, grasina jai. Nuvykusius nurodytu adresu pareigūnus pasitiko pilietė V. M. (gim. 1962 m.), kuri sunkiai orientavosi aplinkoje, kalbėjo nerišliai, nesugebėjo nieko paaiškinti. Alkoholio matuokliu moteriai nustatytas sunkus (2,81 prom.) girtumas. Paklausus kambaryje buvusio moters pilnamečio sūnaus, kas nutiko, šis paaiškino, kad mama, būdama neblaivi, konfliktavo su sugyventiniu P. E. (gim. 1965 m.), tačiau, kol atvyko policija, konfliktą išsprendė.
Neblaivus Rainių kaimo gyventojas dėl konflikto su sugyventine taip pat kvietė policiją.Vyriškis policijai pranešė, kad namuose, kuriuose yra mažamečių vaikų, sugyventinė su juo konfliktuoja, grasina fiziškai susidoroti.

Nuvykus nurodytu adresu, policijos pareigūnus pasitiko pranešėjas R. B., kuris akivaizdžiai buvo neblaivus. Vyras paaiškino, kad jo šeimoje dėl įvairių asmeninio pobūdžio nesutarimų, draugės neištikimybės ir kitų problemų buvo kilęs žodinis konfliktas, kai jis su savo gyvenimo drauge apsižodžiavo. Fizinio ar kitokio smurto šeimoje nebuvo, o policiją vyras teigė iškvietęs todėl, kad girtos draugės nesugebėjo nuraminti. Alkoholio matuokliu piliečiui R. B. nustatytas vidutinis (1,96 prom.) girtumas, sugyventinei I. J. – taip pat vidutinis (1,98 prom.) girtumas.
Smurto artimoje aplinkoje požymių sugyventinių konflikto metu nenustatyta. Skundo ar pareiškimo negauta.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.


*

Už šmeižiančius, asmens garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie įstatymų nustatyta tvarka gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn. Vartotojas sutinka, kad Svetainė neribotą laiką saugotų jo IP adresą ir pareikalavus atskleistų jį įgaliotoms institucijoms. Tzinios.lt pasilieka teisę šalinti skaitytojų komentarus, nesusijusius su straipsnio tema, įžeidžiančius bei šmeižiančius asmenis arba reklamuojančius komercines organizacijas.

Griežtai draudžiama tzinios.lt paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo.
Taip pat skaitykite:
- Peržiūrėti visą naujienų archyvą -

Apklausa

Ar skiepysitės nuo COVID-19 ir kokią vakciną rinktumėtės, jeigu būtų galimybė?

Loading ... Loading ...
Archyvas
Visos teisės saugomos © 2021 tzinios.lt