Ar gali kas pakelti užpakalius: Tryškių darželio vaikai maitinami netinkamai

Parašė:  2019-11-22

Tryškių Lazdynų Pelėdos gimnazijos darželį lankantys vaikai daugiau kaip du mėnesius valgė netinkamos kokybės maistą: tokią prielaidą leidžia daryti patikrinimą gimnazijos valgykloje ir darželio maisto išdalinimo skyriuje atlikusių Telšių valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) specialistų pateiktos išvados.
Apmaudžiausia šioje situacijoje tai, kad nors problema ugdymo įstaigos vadovui ir buvo žinoma, ji daugiau kaip du mėnesius nebuvo sprendžiama.
„Vaikeliai dar negali pasakyti, ką šiandien valgė darželyje, bet kad maistas negeras, pastebėjome patys iš jų elgesio. Ir kaip galima delsti spręsti tokią rimtą problemą?“ – gimnazijos direktoriaus abejingumu stebėjosi darželinuko tėvas.
Monika GIRDVAINĖ
Vaikai blogai jautėsi
Praėjusią savaitę „Telšių ŽINIŲ“ redakciją pasiekė Tryškių miestelio gyventojo laiškas. Jame dėstoma jau nuo rugsėjo besitęsianti problema dėl maitinimo Tryškių Lazdynų Pelėdos gimnazijai priklausančiame darželyje: „Vaikai elgiasi lyg būtų nevalgę, nors pagal grafiką neseniai jie turėjo būti valgę karštą vakarienę.


Pokalbiuose paaiškėjo, kad kai kuriems vaikams grįžus iš darželio pasireiškia vėmimas ir viduriavimas. Toliau dar geriau: paaiškėjo, kad vaikų vakarienė yra išverdama kažkada priešpiet, atvežama į darželį keleiviniu gimnazijos autobusu prieš dvyliktą valandą, o patiekiama vaikams šešioliktą valandą! Tai yra mažiausiai po penkių valandų nuo pagaminimo, atšalusi! Nenuostabu, kad ne visi vaikai noriai valgo tai, kas iš esmės yra šaltos, nežinia kaip laikytos pietų atliekos, iki tol buvusios puoduose darželio valgykloje.“
Vyro teigimu, toks maitinimo organizavimas darželyje vyksta nuo pat mokslų metų pradžios, jau trečią mėnesį. Jo žiniomis, darželio auklėtojos ne kartą buvo informavusios gimnazijos vadovybę apie šią problemą, bet atsako esą nesulaukta.
„Į mūsų reikalavimą raštu – skubiai taisyti situaciją ir informuoti apie tai – nesulaukėme jokio atsako. Tik per trečiuosius asmenis atėjo migloti pažadai ir pasiaiškinimai. Prašome skubiai reaguoti į šį pranešimą, kol neatsitiko nepataisoma“, – rašė Tryškių miestelio gyventojas.
Prašydamas spręsti problemą tėvelis raštu kreipėsi į Tryškių Lazdynų Pelėdos gimnazijos direktorių, Telšių VMVT, Telšių rajono savivaldybės administracijos Švietimo ir sporto skyrių.
Nustatyta pažeidimų
Reaguodama į gautą skundą Telšių VMVT atliko neplaninį patikrinimą Tryškių Lazdynų Pelėdos gimnazijos valgykloje, kurioje gaminamas ir darželiui tiekiamas maistas, bei darželio maisto išdalijimo skyriuje. Kaip ir buvo galima tikėtis, nustatyta pažeidimų. Pranešama, kad maisto tvarkymo subjektas neužtikrino tinkamos patiekalų laikymo įrangos būklės, tinkamos patiekalo laikymo temperatūros ir tuo pažeidė reikalavimus, o ikimokyklinių įstaigų maisto tvarkymo skyrių veikla vykdyta neturint maisto tvarkymo subjektą patvirtinančio pažymėjimo.
Patikrinimo gimnazijos valgykloje metu nustatyta, kad maistas į darželį vežamas gimnazijai priklausančiu autobusu nesandariuose termosuose.

„Nustatyta kryžminė tarša – patiekalai dedami į šlapius termosus, ant makaronų uždėtas guliašas plastikinėje dėžutėje, vakarienei skirti patiekalai pristatomi kartu su pietų patiekalais ir laikomi darželio maisto išdalinimo skyriuje“, – apie patikros rezultatus pranešė Telšių VMVT.
Specialistai, patikrinę darželio maisto išdalinimo skyrių, nustatė, kad maisto išdalinimo veikla vykdoma neturint tam leidimo. Be to, patiekalai, skirti vakarienei, patiekiami +54,8 °C temperatūros. Pagal reikalavimus šilto maisto temperatūra dalinimo metu turėtų būti ne žemesnė kaip +68 °C.
Už nustatytus pažeidimus atsakingiems asmenims taikytos poveikio priemonės: neleista subjektui vykdyti viešojo maitinimo patiekalo išdalinimo veiklos, uždrausta tiekti patikrinimo dieną vakarienei pagamintus varškės skryliukus.
Telšių VMVT taip pat susisiekė su Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Telšių departamento atstovais, kurie informavo, kad pranešimų dėl per maistą plintančių užkrečiamųjų ligų iš asmens sveikatos priežiūros įstaigų nėra gauta.
Suorganizavo susirinkimą
Lapkričio 15-ąją įvyko Tryškių darželį lankančių vaikų tėvų susitikimas su savivaldos atstovais. Jame dalyvavo Telšių rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Almantas Lukavičius, Švietimo ir sporto skyriaus vyriausiasis specialistas, laikinai einantis skyriaus vedėjo funkcijas, Gediminas Gudas, šio skyriaus specialistė Daiva Marčenkovienė, Tryškių seniūnas Antanas Jokubauskis ir Tryškių Lazdynų Pelėdos gimnazijos direktorius Juozas Maneikis.
Aptartos problemos, pasiūlyti galimi jų sprendimo būdai.
G. Gudas susirinkusiesiems pristatė išvadas, gautas iš Telšių VMVT atlikus patikrinimą, pateikė siūlymus ir nurodymus, kurių reiktų laikytis siekiant išspręsti problemą.
„Mano žiniomis, maistas minėtoje ikimokyklinio ugdymo grupėje atvežamas du kartus per dieną termosuose. Dvyliktą valandą kartu atvežami pietūs ir ketvirtą valandą gaunama vakarienė.
Maistas neatitiko kokybės ir nustatytų reikalavimų todėl, kad jis buvo vežamas du kartus per dieną“, – kalbėjo G. Gudas.

Kad būtų užtikrinta geresnė maisto kokybė, laikinasis skyriaus vedėjas siūlė maistą iš gimnazijos valgyklos į darželį vežti tris kartus per dieną: pusryčius, pietus ir vakarienę atskirai.
Šiam siūlymui gimnazijos direktorius pritarė ir patikino, jog su maistą minėtoms ugdymo įstaigoms tiekiančia įmone jau suderinta, kad nuo lapkričio 18-osios gimnazijos valgykloje pagamintas maistas į darželį būtų atvežamas tris kartus.
J. Maneikis taip pat ragintas kreiptis į maisto tiekėją dėl geresnių termosų, nes turimi, akivaizdu, neišlaiko tinkamos maisto temperatūros tiek laiko, kiek turėtų.
„Maisto tiekėjo ne kartą buvo prašyta, kad termosai būtų pakeisti geresniais, tačiau į tai nebuvo reaguojama. Atsakymas būdavo paprastas: yra užsakyta, vežame, laukiame“, – teisinosi gimnazijos vadovas.
Suabejota direktoriaus kompetencija
A. Lukavičius prašė direktoriaus paaiškinti, kodėl problema, besitęsianti trečią mėnesį, sprendžiama tik dabar.
„Iš tikrųjų buvo sunkus viešasis pirkimas. Niekas nenorėjo teikti maitinimo paslaugos, nes reikia vežioti maistą. Įmonei nuostolis, jei reikia transportuoti maistą.
„Bruneros“ sutiko teikti tą paslaugą su sąlyga, kad maistą iš mokyklos į darželį vešime patys. Švietimo skyriuje buvo leista tai daryti. Kadangi praėjusiais metais tokia praktika taikyta ir kitose ugdymo įstaigose (iš Luokės į Kaunatavą maistas buvo vežamas tokia pat tvarka – du kartus per dieną), nuspręsta šitokią tvarką taikyti ir pas mus“, – situaciją, matyt, jo akimis, nekėlusią problemų, komentavo direktorius.
Reaguodamas į A. Lukavičiaus pastebėjimus, kaip nuo rugsėjo pradžios iki lapkričio vidurio galėjo būti teikiama pagamintų patiekalų išdalinimo paslauga ikimokyklinio amžiaus vaikams neturint tai daryti leidžiančio pažymėjimo, direktorius pripažino savo kaltę.
„Dėl to dalyko buvo visiškas nesusišnekėjimas. Aš ne taip supratau jų nurodymus. Kaltę prisiimu. Artimiausiu metu stengsimės gauti tą pažymėjimą, o iki tol maistą išdalys „Bruneros“ darbuotojos, galinčios tai daryti“, – sakė J. Maneikis.

Susirinkime dalyvavę mažamečių tėvai daugiausiai priekaištų gimnazijos direktoriui turėjo dėl abejingo požiūrio į problemą ir jos sprendimą, neveiksnumo, bendravimo stokos.
„Aš vedu vaiką į darželį, moku už tai pinigus, ir ką, saugodamas savo vaiką, turiu sakyti, kad jam neduotų vakarienės? Ir viskas yra tik dėl to, kad kažkas nesugeba pajudinti užpakalio. Dėl kiekvieno neatsakingo veiksmo turi būti atsakyta. Norisi, kad kažkas prisiimtų atsakomybę už tai, kas įvyko. Dėl mūsų mažųjų turėtume labiau pasistengti. Tai norisi ištarti visiems garsiai, kurie atstovauja mūsų rajonui, kuriuos mes renkame ir kurie mus turėtų ginti“, – kalbėjo Tryškių gyventojas Vaidotas. Jis išreiškė norą, kad būtų išnagrinėtas J. Maneikio elgesys ir įvertinta, ar jis gali eiti tokias pareigas.
„Yra pradėti žingsniai. Bus sudaryta darbo grupė ištirti ir įvertinti jo elgesį“, – informavo G. Gudas.
„Telšių ŽINIŲ“ duomenimis, nuo lapkričio 18-osios laikomasi žadėtų nurodymų: maistas į darželį atvežamas tris kartus per dieną.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.


*

 1. Buvęs parašė:

  Maneikis direktoriavo ir direktoriaus, nuo jo visi skandalai kaip nuo žąsies vanduo nubėga…

 2. ? parašė:

  Gal žurnalistai galėtų pasidomėti, kur galima surasti Respublikos gatvės galutinės renovacijos vaizdą?

 3. Darželinukas parašė:

  Antanai čia ir tavo darbo “brokas“…

 4. Už vaikus parašė:

  Gimnazijos vadovas pripažįsta savo kaltę, prisiima atsakomybę. Padarytos ar nepadarytos galimai žalos vaikų sveikatai, niekas nebeatstatys. Tačiau… ar tikrai visi vaikai vėmė ir viduriavo dėl prastai tiekiamo maisto? Kaip ir kiekvienam žmogui, taip ir vaikui, yra tikimybė tapti šiuo metu siaučiančio viruso auka, ar paprasčiausiai apsirgti sustreikavus skrandžiui. Neginu, neteisiu ir neneigiu nustatytų pažeidimų. Juos būtina taisyti! Tačiau! Prieš drįsdamas abejoti gimnazijos vadovo kompetencija, iš pradžių atidžiai ir įdėmiai įvertinkite savąją. Vaikams šviežaus ir skanaus maisto, vadovui ištvermės, o Jums dvasinės ramybės.

 5. Tryškietis parašė:

  Tikrai ne vienas vaikas vėmė ir viduriavo. Keista, kad 21a. dar tokio lygio direktoriai bujoja… Seniai jau buvo laikas jį keisti, bet požeminės srovės matyt daug didesnės, tad šiltai sau sėdi. Liūdna dėl to. Gėda…

 6. Prie Tryškių parašė:

  Nejaugi svarbiau apginti savą, nei pasirūpinti mūsų vaikučiais? gal ponų vaikučiai ten nesimoko, todėl?

 7. ass parašė:

  Toks mazas Tryskiu kaimas,of pasirodo,kad ir cia ponu yra.Netherlands prajuokinote, tai kaip atrodo neturtingieji jeigu Tryskiuose ponai ☺ ?

 8. Algirdas parašė:

  Iš Tryškiu ir skaidrioji savivaldybės tarybos narė daugiau išsimokslinusi negu skelbėsi prieš rinkimus,visi Tryškiuse dori ir sažiningi gyvena.

Už šmeižiančius, asmens garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie įstatymų nustatyta tvarka gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn. Vartotojas sutinka, kad Svetainė neribotą laiką saugotų jo IP adresą ir pareikalavus atskleistų jį įgaliotoms institucijoms. Tzinios.lt pasilieka teisę šalinti skaitytojų komentarus, nesusijusius su straipsnio tema, įžeidžiančius bei šmeižiančius asmenis arba reklamuojančius komercines organizacijas.

Griežtai draudžiama tzinios.lt paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo.
Taip pat skaitykite:
SUPERFIESTA Telšiuose! (0)

Rugpjūčio 13 d., penktadienį, 19 val. SUPERFIESTA atvyksta į Telšius!  Jus linksminti atvyksta VICTORIA (Viktorija Rupeikytė) […]

- Peržiūrėti visą naujienų archyvą -

Apklausa

Jūsų nuomonė apie Galimybių pasą.

Loading ... Loading ...
Archyvas
Visos teisės saugomos © 2021 tzinios.lt