Turbūt jau seniai niekas nebeskaičiuoja, kelintą kartą esami ir buvę Žemaičių Kalvarijos gyventojai renkasi į tradicinę miestelio šventę. Kalvariškiai žino, kad kasmet paskutinį liepos šeštadienį švęs. Šie metai – ne išimtis. Šiųmetė šventė pavadinta „Motiejaus Valančiaus keliais“ ir dedikuota ne tik 773-iajam Žemaičių Kalvarijos gimtadieniui paminėti, bet ir Žemaitijos vyskupui, švietėjui, rašytojui Motiejui Valančiui prisiminti.
Jolanta Vasiliauskienė
Šventė prasidėjo rytinėmis žvejų varžybomis. Vėliau kovos vyko įvairiose sporto rungtyse: gatvės krepšinis, šaškės, šachmatai, smiginis. Na, o nuo vidurdienio nosį pradėjo kutenti kvapai, sklindantys iš bendruomenių, organizacijų ir gyventojų kiemelių, kviečiančių ragauti senovinių patiekalų, pagamintų iš to, ką dovanojo gimti laukai, sodai ir daržai.
Pasisotinę kalvariškiai ar iš kaimyninių kaimų, miestų ir miestelių atvažiavę svečiai galėjo išbandyti jėgas automobilių slalomo, jų tempimo, važiavimo motociklais ir kitose rungtyse. Mažieji – dviračių varžybose. Veikė veislyno „Beržoras“ ir Lietuvos šaulių sąjungos edukacijos, džiugino „Pašėlusio mokslininko šou“.
Beje, visi kiemeliai varžėsi konkurse „Palangos Juzės vaišės“, bet, kaip sakoma, prie skonio draugų nėra, tad organizatorių priminimas, kad didžiausias gardumas slypi ne prabangoje, o bendrystėje, buvo laiku ir vietoje. O vaišių buvo įvairiausių – ir senjorių pusmarškonė košė su mirkalu, ir „Garažo“ komandos ekskavatoriaus kauše virta šilkinė košė, ir medžiotojų ruošta žvėriena, ir šokėjų saldi sriuba, ir dar daug daug visko, tad alkanų tikrai neliko.
Kiek atsikvėpę po varžybų, dienos linksmybių ir vaišių vakarop visi rinkosi į linksmąją šventės dalį. „Kiekvienas siūlas audinyje turi savo vietą, kiekvienas žmogus – savo vietą bendruomenėje. Iš daugybės spalvų gimsta raštas, o iš daugybės žmonių – stipri tauta“, – taip mus mokė gyventi vyskupas Motiejus Valančius. Saugoti savo tikėjimą, kalbą, papročius ir perduoti juos ateities kartoms. Šiandien keliavome Motiejaus Valančiaus takais“, – priminė renginio organizatoriai.
Suprantama, kad be žmonių niekas nevyktų. Tad sveikindama seniūnijos gyventojus seniūnė Dovilė Brasaitė nuoširdžiai dėkojo visiems prisidėjusiems: kas darbais, kas idėjomis, kas palaikymu, kas pinigėliais, o kas tik atėjimu į šventę. „Mes visi susitelkę galime sukurti ne tik gražią šventę, bet ir stiprią, vieningą bendruomenę, kurioje gera gyventi“, – sakė seniūnė.
Šventės proga Žemaičių Kalvarijoje lankėsi Plungės rajono savivaldybės administracijos atstovai. Jie nuoširdžiai džiaugėsi šeimininkių išmone ir jų sukurta tikra skonių fiesta, ne vienam priminusia vasaras pas senelius. Žinoma, atvažiuota ne tuščiomis. Savivaldybės vadovai apdovanojo labiausiai nusipelniusius – mero pasirašyti padėkos raštai už nuoširdžią bendruomeninę veiklą, aktyvų dalyvavimą seniūnijos gyvenime, už gerumą ir pagalbą žmonėms įteikti Jurgiui Mankauskui, Jolantai ir Laimonui Momkauskams, Neringai ir Mantui Bertašiams, Laimai ir Nerijui Norvaišams.
Žinoma, padėkų ir dovanų turėjo ir patys šventės organizatoriai, o dovanos atiteko ne tik sporto varžybų dalyviams ir nugalėtojams.
Kaip sakė Žemaičių Kalvarijos kultūros centro direktorė Rima Jokubauskienė, nuo praėjusios iki šios šventės Žemaičių Kalvarijos seniūniją papildė 3 nauji gyventojai: Matas, Motiejus ir Gintarė, tad jų tėveliams įteiktos simbolinės dovanos.
„Su ypatinga pagarba lenkiame galvas prieš žmones, kurių gyvenimo metai tapo ne tik gražiu skaičiumi, bet ir sukauptos išminties, patirties, stiprybės bei meilės liudijimu. Iš jūsų mokomės kantrybės, tikėjimo, pagarbos žmogui ir meilės savo gimtinei. Jūsų gyvenimas primena, kad didžiausias turtas – ne daiktai, o geri darbai, nuoširdumas ir paliktas pėdsakas“, – apie laukiančius sveikinimus jubiliatams užsiminė R. Jokubauskienė.
Žemaičių Kalvarijos seniūnija tikrai gali pasigirti ilgaamžių gausa. Šiemet 80 metų jubiliejų švenčia Jadvyga Mickevičienė, Adis Petrauskas, Kazys Sabaliauskas, Stasys Simonavičius, Adelė Bigelienė, Stasys Urnikis, Stasė Steponkienė, Alma Meškauskienė, 85-erių metų – Eugenija Rakauskienė, Aldona Ramonienė, Danielius Kusas, Danutė Marijona Bartkevičienė, 90 metų – Stanislava Leonora Mažonienė, Elena Poškienė, Justinas Petrauskis. Tad visi jie ar jų vaikai, artimieji buvo pakviesti į sceną, kur juos lydėjo garsūs žiūrovų plojimai.
Kad kalbos neprailgtų, kad širdis pasidžiaugtų, dieną susirinkusiesiems koncertavo Žemaičių Kalvarijos mergaičių liaudies šokių grupė, kolektyvai „Sruojoks“, „Šokio vizija“. O vėliau linksmybių vairą perėmė Vytautas Šiškauskas, grupė „Patruliai“, naktišokiuose linksmino „Vintažas“ ir DJ Arūnas.





