• Pagrindinis
  • Kontaktai
  • Prenumeratos kaina
  • Reklama
  • Balsavimų archyvas
  • Pranešk naujieną
Telšių žinios - Telšių apskrities laikraštis
  • Pirmas Puslapis
  • Aktualijos
    • Žinios iš Savivaldybės
    • Politika
    • Švietimas
    • Socialiniai reikalai
    • Verslas, Finansai
    • Kitos aktualijos
  • Partnerių informacija
  • Teisėsauga
    • Suvestinės
    • Gaisrai
    • Nelaimės
  • Teminiai puslapiai
    • Žemaičių kultūra
    • Raktas į Žemaitiją – kultūra, tradicijos, žmonės
    • Tvari kultūra Žemaitijoje
    • Pilietiškumo žingsniai
  • Laisvalaikis
    • Renginiai
    • Sportas
    • Laisvalaikis
    • Receptai
  • Sveikata
  • Žmonės ir Nuomonės
  • Video
No Result
View All Result
  • Pirmas Puslapis
  • Aktualijos
    • Žinios iš Savivaldybės
    • Politika
    • Švietimas
    • Socialiniai reikalai
    • Verslas, Finansai
    • Kitos aktualijos
  • Partnerių informacija
  • Teisėsauga
    • Suvestinės
    • Gaisrai
    • Nelaimės
  • Teminiai puslapiai
    • Žemaičių kultūra
    • Raktas į Žemaitiją – kultūra, tradicijos, žmonės
    • Tvari kultūra Žemaitijoje
    • Pilietiškumo žingsniai
  • Laisvalaikis
    • Renginiai
    • Sportas
    • Laisvalaikis
    • Receptai
  • Sveikata
  • Žmonės ir Nuomonės
  • Video
No Result
View All Result
Telšių žinios - Telšių apskrities laikraštis
No Result
View All Result

Masčio ežeras: iš vienos pusės – didžiuojamės, iš kitos – niokojame su mero prašymu ir ministro leidimu

Aurelija SERVIENĖ
18 birželio, 2022
Socialiniai reikalai, Kitos aktualijos, Pirmas puslapis, Pirmas puslapis
1

Bir­že­lio 4–5 die­no­mis Tel­šiuo­se, Mas­čio eže­re, vy­ko Bal­ti­jos ša­lių mo­tor­lai­vių čem­pio­na­tas. Po po­ros sa­vai­čių pa­sie­kė ži­nia, jog šios var­žy­bos ga­lė­jo pa­da­ry­ti daug ža­los gam­tai.
Iki mi­nė­to čem­pio­na­to Mas­čio eže­re plau­kio­ti to­kioms ga­lin­goms prie­mo­nėms bu­vo drau­džia­ma. Li­kus dviem die­noms iki var­žy­bų LR ap­lin­kos mi­nist­ras Si­mo­nas Gent­vi­las pa­si­ra­šė įsa­ky­mą (pa­kei­ti­mą) ir už­de­gė ža­lią švie­są ren­gi­nio or­ga­ni­za­vi­mui Tel­šiuo­se. Ap­lin­ko­sau­ga bu­vo nu­stum­ta į ša­lį.

Au­re­li­ja SER­VIE­NĖ

Blo­ga eže­ro būk­lė

Dar vi­siš­kai ne­se­niai „Tel­šių ŽI­NIO­SE“ ra­šė­me apie liūd­ną Mas­čio eže­ro li­ki­mą. Skai­ty­to­jams pri­me­na­me, jog tuomet Ap­lin­kos ap­sau­gos agen­tū­ros spe­cia­lis­tai tei­gė, kad Mas­čio eže­re in­ten­sy­viai vyks­ta eut­ro­fi­ka­ci­jos pro­ce­sai (spar­tus van­dens aug­me­ni­jos vys­ty­ma­sis) ir bend­ra jo eko­lo­gi­nė būk­lė ver­ti­na­ma kaip blo­ga. Kol ta­da mū­sų kal­bin­ti spe­cia­lis­tai svars­tė, kaip bū­tų ga­li­ma gel­bė­ti Mas­tį, ki­ti jau dė­lio­jo or­ga­ni­za­ci­nes bū­si­mo ren­gi­nio de­ta­les. Net­ru­kus eže­ro van­de­nis skro­dė dau­giau kaip 50 ga­lin­gų mo­tor­lai­vių.

Kas pa­si­kei­tė, kad iki tol Mas­čio eže­re drau­džia­moms plau­kio­ti trans­por­to prie­mo­nėms leis­ta reng­ti dvie­jų die­nų var­žy­bas, ko­dėl bu­vo ne­pai­so­ma ap­lin­ko­sau­gi­nin­kų re­ko­men­da­ci­jų?

Gai­la, jog Ap­lin­kos ap­sau­gos de­par­ta­men­to (AAD) at­sto­vai ne­si­ry­žo ko­men­tuo­ti si­tua­ci­jos ir pa­teik­ti fak­tų, kaip mi­nė­tos var­žy­bos ga­lė­jo pa­kenk­ti eže­rui. Esą jie ne­ga­li ko­men­tuo­ti mi­nist­ro priim­to spren­di­mo.

Mas­čio eže­ras yra ste­bi­mas

Tel­šių ra­jo­no sa­vi­val­dy­bės ad­mi­nist­ra­ci­jos Ap­lin­kos ir ci­vi­li­nės sau­gos po­sky­rio ve­dė­ja Kris­ti­na Jan­kaus­kie­nė sa­kė, kad bū­tų su­dė­tin­ga ver­tin­ti, ar mo­tor­lai­vių var­žy­bos ga­lė­jo pa­da­ry­ti ža­los Mas­čio eže­rui. „Na­tū­ra­lu, kad bet ku­ria­me van­dens tel­ki­ny­je, vie­nu me­tu vei­kiant di­de­liam van­dens trans­por­to prie­mo­nių skai­čiui su ati­tin­ka­mais va­rik­lių ga­lin­gu­mais, ga­li­ma įvai­ri van­dens eko­sis­te­mų reak­ci­ja, bet iki šiol ža­los pėd­sa­kų van­dens fau­nai ne­nus­ta­ty­ta. Po var­žy­bų nė­ra praė­ju­sios nė dvi sa­vai­tės, si­tua­ci­ja van­dens tel­ki­ny­je yra ste­bi­ma. Ste­bė­ji­mas vyk­do­mas vi­zua­li­niu bū­du, šiuo me­tu at­ski­rų ty­ri­mų vyk­dy­ti ne­pla­nuo­ja­ma“, – tei­gė ve­dė­ja.

Anot K. Jan­kaus­kie­nės, Tel­šių ra­jo­no sa­vi­val­dy­bės me­ras Kęs­tu­tis Gu­sa­ro­vas 2022 m. ba­lan­džio 4 d. krei­pė­si raš­tu į Lie­tu­vos Res­pub­li­kos ap­lin­kos mi­nis­te­ri­ją, pra­šy­da­mas pa­keis­ti ir pa­pil­dy­ti Lie­tu­vos Res­pub­li­kos ap­lin­kos mi­nist­ro 2004 m. ba­lan­džio 15 d. įsa­ky­mą Nr. D1-187 „Dėl ap­lin­ko­sau­gos są­ly­gų plau­kio­ti pa­vir­ši­niuo­se van­dens tel­ki­niuo­se plau­kio­ji­mo prie­mo­nė­mis ir plū­du­riuo­jan­čių prie­mo­nių įren­gi­mo ir nau­do­ji­mo, jų sta­ty­mo ir (ar­ba) švar­ta­vi­mo ap­lin­ko­sau­gi­nių rei­ka­la­vi­mų pa­tvir­ti­ni­mo“, pa­di­di­nant lei­džia­mą van­dens trans­por­to prie­mo­nių va­rik­lių ga­lin­gu­mą iki 200 AG tam, kad 2022 m. bir­že­lio 4–5 d. ga­lė­tų bū­ti ren­gia­mas Bal­ti­jos ša­lių mo­tor­lai­vių čem­pio­na­tas, ne­pa­žei­džiant ga­lio­jan­čių tei­sės ak­tų rei­ka­la­vi­mų.

Mi­nis­te­ri­ja, rem­da­ma­si me­ro pra­šy­mu, nu­ma­tė pa­pil­do­mas są­ly­gas dėl plau­kio­ji­mo Mas­čio eže­re ir tei­kė jas de­rin­ti Sa­vi­val­dy­bės ad­mi­nist­ra­ci­jai. Sa­vi­val­dy­bės ad­mi­nist­ra­ci­ja, per­žiū­rė­ju­si ir iš­nag­ri­nė­ju­si LR ap­lin­kos ap­sau­gos mi­nist­ro pa­teik­tą pa­keis­tą įsa­ky­mo pro­jek­tą, tei­kė pa­sta­bas mi­nis­te­ri­jai, tarp ku­rių bu­vo plau­kio­ji­mą nu­ma­ty­ti iki 200 AG ir kad jis ga­li­mas 2022 m. bir­že­lio 4–5 d. At­siž­velg­da­ma į pa­sta­bas mi­nis­te­ri­ja priė­mė spren­di­mą, lei­džian­tį na­cio­na­li­nių spor­to (ša­kos) fe­de­ra­ci­jų or­ga­ni­zuo­ja­muo­se spor­to ren­gi­niuo­se, ku­rių or­ga­ni­za­vi­mą ir įgy­ven­di­ni­mą šios fe­de­ra­ci­jos koor­di­nuo­ja, plau­kio­ti sa­vaei­gė­mis plau­kio­ji­mo prie­mo­nė­mis, ku­rių va­rik­lių ga­lin­gu­mas ne­vir­ši­ja 200 AG (160 kW), vi­są plau­kio­ji­mo se­zo­ną, su­de­ri­nus spor­to ren­gi­nio da­tą, lai­ką, vie­tą (nu­ro­dant spe­cia­lia­ja­me pla­ne nu­sta­ty­tas tra­sas ir (ar­ba) zo­nas), ren­gi­ny­je pla­nuo­ja­mų nau­do­ti sa­vaei­gių plau­kio­ji­mo prie­mo­nių skai­čių, jų tech­ni­nes cha­rak­te­ris­ti­kas su Sa­vi­val­dy­bės ad­mi­nist­ra­ci­ja ir in­for­ma­vus AAD.

„Ko­dėl ap­lin­kos ap­sau­gos mi­nist­ras S. Gent­vi­las pa­si­ra­šė įsa­ky­mą ir da­vė lei­di­mą or­ga­ni­zuo­ti var­žy­bas li­kus iki ren­gi­nio tik dviem die­noms, at­sa­ky­ti ne­ga­li­me, rei­kė­tų klaus­ti as­me­niš­kai. Ta­čiau at­si­žvel­giant, kad mi­nis­te­ri­ja pro­jek­to pa­kei­ti­mą Sa­vi­val­dy­bės ad­mi­nist­ra­ci­jai de­rin­ti at­siun­tė tik ge­gu­žės 31 d., ma­no­me, kad dėl to įsa­ky­mas ir bu­vo pa­si­ra­šy­tas li­kus tik to­kiam lai­ko­tar­piui iki ren­gi­nio“, – paaiš­ki­no ve­dė­ja.

Si­tua­ci­ja nė­ra sklan­di

„Tel­šių ŽI­NIOMS“ iš­sa­ky­ti sa­vo nuo­mo­nę mie­lai su­ti­ko Sei­mo na­rys, Ap­lin­kos ap­sau­gos ko­mi­te­to na­rys Li­nas Jo­naus­kas. Jo tei­gi­mu, vi­sas šis są­my­šis dėl iš­duo­tų lei­di­mų aki­vaiz­džiai lei­džia su­pras­ti, kas si­tua­ci­ja nė­ra sklan­di.

„Ap­lin­ko­sau­gi­nin­kai pa­tei­kia nuo­mo­nę, kad eže­rui ga­li pa­kenk­ti, o mi­nist­ras, ne­pai­sy­da­mas tos nuo­mo­nės, pa­si­ra­šo įsa­ky­mą. La­bai dvip­ras­miš­ka si­tua­ci­ja. Mi­nist­ras tu­rė­jo at­si­žvelg­ti į spe­cia­lis­tų ko­men­ta­rus. Ki­tas da­ly­kas – mi­nis­te­ri­ja va­do­vau­ja­si la­bai se­nu moks­li­niu ty­ri­mu, ku­ris nė iš to­lo ne­bea­ti­tin­ka da­bar­ti­nės si­tua­ci­jos. Iš es­mės plau­kio­ji­mo tvar­ka tu­rė­tų bū­ti per­žiū­ri­ma vi­so­je Lie­tu­vo­je, ir ten, kur ga­li­ma plau­kio­ti, reik­tų leis­ti, o kur ne­ga­li­ma, aki­vaiz­du, kad ir mi­nist­ro įsa­ky­mas ne­tu­rė­tų pa­dė­ti. Aš už tai, kad to­kie gra­žūs ren­gi­niai, kaip vy­ko Tel­šiuo­se, vyk­tų, bet kad ne­bū­tų pa­da­ry­ta ža­los. To­kie ren­gi­niai jau bu­vo organizuoti Kau­no ma­rio­se, Za­ra­suo­se ir kt., bet jų eko­lo­gi­nė si­tua­ci­ja vi­sai ki­to­kia, nė iš to­lo ne­pri­lygs­ta Mas­čio eže­ro si­tua­ci­jai“, – sa­kė Sei­mo na­rys.

L. Jo­naus­ko tei­gi­mu, nė­ra ge­rai, kad mi­nist­ras ne­pai­so spe­cia­lis­tų nuo­mo­nės, ir pa­tei­kia pa­pras­tą pa­vyz­dį šiai si­tua­ci­jai api­bū­din­ti: „Gy­dy­to­jas sa­ko, kad rei­kia gy­dy­tis taip, o aš gy­dau­si, kaip no­riu.“

At­sa­ky­ti, ar var­žy­bos pa­da­rė ža­los eže­rui, pa­sak L. Jo­naus­ko, bū­tų su­dė­tin­ga. Čia jau tu­rė­tų nu­sta­ty­ti ap­lin­ko­sau­gi­nin­kai ir ne­del­siant.

Tel­šiš­kių pa­ste­bė­ji­mai

Jau ant­rą ren­gi­nio die­ną re­dak­ci­ją pa­sie­kė in­for­ma­ci­ja, kad gy­ven­to­jai Mas­čio eže­ro pa­kran­tė­se pa­ste­bė­jo nu­gai­šu­sių žu­vų. Pli­to in­for­ma­ci­ja ir so­cia­li­niuo­se tink­luo­se. Tel­šiš­kiai svars­tė, ar ne per daug iš­šū­kio gam­tai? „Įdo­mu, ar klau­sė eko­lo­gų, kaip tai pa­veiks eže­ro eko­sis­te­mą? Pa­sid­ras­kė po eže­rą, ir ti­po vau ko­kia rek­la­ma Tel­šiams“, – ra­šė mo­te­ris.
Su­lauk­ta ir to­kio pa­ste­bė­ji­mo: „Liū­de­sys, kai vers­lo in­te­re­sai, pra­mo­gos iš­ke­lia­mos aukš­čiau ap­lin­ko­sau­gai svar­bių da­ly­kų. Ir tai da­ro ta mi­nis­te­ri­ja, ku­ri tu­rė­tų gin­ti ap­lin­ką, ją sau­go­ti. Jei to­kį lei­di­mą bū­tų iš­da­vu­si Ino­va­ci­jų ir ūkio mi­nis­te­ri­ja, dar la­bai ne­ste­bin­tų, bet da­bar…“

Mi­nist­ro spren­di­mas

Ap­lin­kos mi­nist­ro pa­ta­rė­ja Ais­tė Ži­lins­kie­nė sa­kė, kad lei­di­mą dėl Bal­ti­jos ša­lių mo­tor­lai­vių čem­pio­na­to iš­da­vė, nes ga­vo Tel­šių ra­jo­no sa­vi­val­dy­bės pra­šy­mą leis­ti reng­ti šias var­žy­bas.

Taip pat mi­nis­te­ri­ja bu­vo ga­vu­si Švie­ti­mo, moks­lo ir spor­to mi­nis­te­ri­jos raš­tą dėl tar­pi­nin­ka­vi­mo kei­čiant tei­sės ak­tą, ku­riuo jie pri­pa­žįs­ta šias var­žy­bas kaip pro­fe­sio­na­lų ir reikš­min­gas spor­to bend­ruo­me­nei. Raš­te bu­vo pra­šo­ma, kad aukš­to meist­riš­ku­mo var­žy­bos įvyk­tų, rei­kia pa­keis­ti Lie­tu­vos Res­pub­li­kos ap­lin­kos mi­nist­ro 2004 m. ba­lan­džio 15 d. įsa­ky­mą D1-187 „Dėl ap­lin­ko­sau­gos są­ly­gų plau­kio­ti pa­vir­ši­niuo­se van­dens tel­ki­niuo­se plau­kio­ji­mo prie­mo­nė­mis ir plū­du­riuo­jan­čių prie­mo­nių įren­gi­mo ir nau­do­ji­mo, jų sta­ty­mo ir (ar­ba) švar­ta­vi­mo ap­lin­ko­sau­gi­nių rei­ka­la­vi­mų“.

Ap­lin­kos ap­sau­gos de­par­ta­men­tas (AAD) mi­nis­te­ri­jai esą iš­sa­kė to­kias pa­sta­bas: „Šiuo at­ve­ju ga­li­ma bū­tų svars­ty­ti nu­ro­dy­tų ren­gi­nių lei­di­mą bū­tent šia­me eže­re tik ri­bo­jant sa­vaei­gių plau­kio­ji­mo prie­mo­nių ga­lin­gu­mą, pe­rio­diš­ku­mą ir mak­si­ma­lų eže­ro plo­tą, ku­ria­me bū­tų lei­džia­mi to­kie ren­gi­niai. Be to, mū­sų nuo­mo­ne, to­kie ri­bo­ji­mai taip pat tu­rė­tų bū­ti pa­grįs­ti moks­li­niais ty­ri­mais.“

Mi­nist­ro pa­ta­rė­ja tei­gė, jog mi­nis­te­ri­ja į AAD pa­sta­bas at­si­žvel­gė ir tei­sės ak­to for­mu­luo­tę pa­kei­tė „ri­bo­jant va­rik­lių ga­lin­gu­mą iki 200 AG“ bei įra­šė rei­ka­la­vi­mą su­de­rin­ti spor­to ren­gi­nio da­tą, lai­ką, vie­tą (nu­ro­dant spe­cia­lia­ja­me pla­ne nu­sta­ty­tas tra­sas ir (ar­ba) zo­nas), ren­gi­ny­je pla­nuo­ja­mų nau­do­ti sa­vaei­gių plau­kio­ji­mo prie­mo­nių skai­čių, jų tech­ni­nes cha­rak­te­ris­ti­kas su Sa­vi­val­dy­bės ad­mi­nist­ra­ci­ja ir in­for­muo­ti AAD.

„Mi­nist­ras priė­mė spren­di­mą ieš­ko­da­mas pro­tin­go ba­lan­so tarp pro­fe­sio­na­laus spor­to ren­gi­nių vyks­mo, Švie­ti­mo, moks­lo ir spor­to mi­nis­te­ri­jos re­ko­men­da­ci­jos ir gam­tai ma­žiau­sios ža­los už­tik­ri­ni­mo“, – sa­kė A. Ži­lins­kie­nė.

Kitas įrašas

Luo­kės folk­lo­ro an­samb­liui „Šat­ri­ja“ – pen­kias­de­šimt

Comments 1

  1. Jurga says:
    3 metai ago

    Labai blogai.. liūdna, kad pramogos vistiek svarbesnės už gamtai, tu pramogu „dėka” , daroma žala…

    Atsakyti Report comment

Parašykite komentarą Atšaukti atsakymą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

CAPTCHA vaizdas
Atkurti Vaizdą

*

Video rekomendacijos:

Taip pat skaitykite:

Pirmas puslapis

Re­dak­ci­jos su­ma­ny­mas duo­da vai­sių – Vy­dū­no kaš­to­nai ža­liuo­ja
Tel­šiš­kės sėk­mė tarp­tau­ti­nia­me kon­kur­se Is­pa­ni­jo­je
Odon­to­lo­gas Ta­das But­ri­mas: „Že­mai­tis be sa­vo kraš­to – kaip dan­tis be šak­nies“
„Že­mai­ti­jos tau­rė-2025“
Grilyje kepti jautienos kebabai su jogurtiniu padažu
Sa­vi­val­dy­bė pirks bu­tą Bir­žu­vė­nų dva­re

Žemaičių kultūra

Tradicinės ir naujos šventės – neatsiejama vasaros dalis
Sekmadienį prasideda IV tarptautinis vargonų muzikos festivalis
Mykolo Biržiškos anūkė: „Jūs esate mūsų žmonės, o mes esame jūsų“
Kur augai tu, šventasis Kryžiaus medi?
Kuopos gretose – jau pustrečio šimto šaulių
Seime eksponuojama Sigito Strazdausko nuotraukų paroda

Laisvalaikis

„Že­mai­ti­jos tau­rė-2025“
Grilyje kepti jautienos kebabai su jogurtiniu padažu
Jubiliejinis „Varnių kermošius 2025“
„Tulp­me­džio žy­dė­ji­mas“ – tra­di­ci­nė šven­tė De­gai­čiuo­se
Kon­cer­tų cik­las „Sie­los mu­zi­ka 2025“ Ga­dū­na­vo Švč. Jė­zaus Šir­dies baž­ny­čio­je
Tūkstančiai kilometrų – dviračiais

Sveikata

Karštis ir sveikata: kaip apsisaugoti karštomis vasaros dienomis?
Kei­čia­si gy­dy­mo įstai­gų ver­ti­ni­mas: at­si­žvelgs ne tik į veik­lą ir fi­nan­sus, bet ir į po­žiū­rį į pa­cien­tą
Siū­lo­ma plės­ti de­fib­ri­lia­to­rių tink­lą: lai­ku su­teik­ta pa­gal­ba pa­dė­tų iš­gel­bė­ti tūks­tan­čius žmo­nių
Sveikatos priežiūra šiuolaikiniame pasaulyje
Kodėl profesionali burnos higiena svarbi net tiems, kurie valosi dantis du kartus per dieną?
Patarimai į ką atkreipti dėmesį renkantis žuvų taukus
No Result
View All Result

Laikraštis

Apklausa

Pasak atlikto tyrimo, kas antras vaikas Lietuvoje nesikalba apie savo problemas su tėvais ar seneliais ir jaučiasi vieniši. Kaip manote – ar jūsų vaikai jums pasipasakoja apie bėdas?

Rezultatai

Loading ... Loading ...
  • Archyvas

Orai

Orai Telšiuose
Orai
Orai Telšiuose 2 savaitėms
  • Naujienos
  • Teminiai puslapiai
  • Teisėsauga
  • Laisvalaikis
  • Archyvas
  • Prenumeratos kaina
  • Reklama
  • Kontaktai

Visos teisės saugomos © 2021 tzinios.lt

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas
No Result
View All Result
  • Pirmas Puslapis
  • Aktualijos
    • Žinios iš Savivaldybės
    • Politika
    • Švietimas
    • Socialiniai reikalai
    • Verslas, Finansai
    • Kitos aktualijos
  • Partnerių informacija
  • Teisėsauga
    • Suvestinės
    • Gaisrai
    • Nelaimės
  • Teminiai puslapiai
    • Žemaičių kultūra
    • Raktas į Žemaitiją – kultūra, tradicijos, žmonės
    • Tvari kultūra Žemaitijoje
    • Pilietiškumo žingsniai
  • Laisvalaikis
    • Renginiai
    • Sportas
    • Laisvalaikis
    • Receptai
  • Sveikata
  • Žmonės ir Nuomonės
  • Video

Visos teisės saugomos © 2021 tzinios.lt

Skip to content
Open toolbar Pritaikymo neįgaliesiems įrankiai

Pritaikymo neįgaliesiems įrankiai

  • Padidinti tekstąPadidinti tekstą
  • Sumažinti tekstąSumažinti tekstą
  • Nuorodos pabraukimasNuorodos pabraukimas
  • Skaitomas šriftasSkaitomas šriftas
  • Reset Reset