
Šiemet Luokės folkloro ansamblis „Šatrija“ skaičiuoja 50-uosius aktyvios kūrybinės veiklos metus. Kolektyvo narius dainuoti ir muzikuoti buria vadovė Vilija Benešienė.
Birželio 24 dieną ansamblio nariai visus kviečia į jubiliejinę folkloro šventę „Žemaitē dainiou – laukā lingou“ Luokės bendruomenės namų kiemelyje: pasiklausyti koncerto, drauge padainuoti, pasidalyti prisiminimais.
Aurelija SERVIENĖ
Istorija
1972 m. pirmą kartą viešai Luokėje pasirodė etnografinė grupė. Bėgant metams, liaudies muzikantų gretos vis augo, prasidėjo koncertinė veikla, o žiūrovai plūste plūdo jų klausytis. 1974 m. luokiškių etnografinį ansamblį sudarė 28 dalyviai. Jie įrašė pirmąją savo kolektyvo dainų plokštelę, pradėjo dalyvauti dainų šventėse, konkursuose. Ansamblis tapo vis labiau žinomas ir kviečiamas koncertuoti į sostinę.
1986 m. ansambliui buvo suteiktas liaudies kolektyvo vardas „Šatrija“. Tada kolektyvui vadovavo jo įkūrėja Joana Vaigauskaitė-Misiūnienė. 2000 m. kartu su ja pradėjo dirbti jos dukterėčia Vilija Vaigauskaitė-Benešienė.
Ansambliui 2002 m. minint 30-uosius gyvavimo metus, jam vadovavo V. Benešienė ir Diana Kairienė. 2009 m. vadovės pareigų ėmėsi tuometinė ansamblio dalyvė Sofija Čegienė. 2010 m., po trumpos pertraukos, prie „Šatrijos“ vairo vėl grįžo V. Benešienė. Ji sėkmingai vadovauja iki šių dienų.
Šiandieninė „Šatrija“
Šių dienų ansamblyje – septyniolika dainuojančių, šokančių, muzikuojančių narių. Pasak vadovės, vieni – itin šaunūs šokėjai, kiti pasižymi ypatingu balsu, treti puikiai muzikuoja. O svarbiausia, jog jie visi taip reikalingi ansambliui! „Esame maža bendruomenė didelėje Luokės bendruomenėje“, – kalbėjo V. Benešienė.
Gerų žodžių vadovė negaili ir dar vienam beveik kolektyvo nariui, jų kelionių palydovui – vairuotojui Blažiejui Maceikiui.
Ansamblyje dainuoja ne tik luokiškiai – dainos mylėtojų atvyksta iš Viekšnalių, Upynos, Kaunatavos, Biržuvėnų.
Viena ilgiausiai kolektyve esančių narių – tai Danutė Urnikytė-Baguškienė, buvusi kultūros namų direktorė, mokytoja, kurios visas gyvenimas prabėgo kartu su ansambliu. Atėjus Danutei, netrukus jos pėdomis pasekė Irena Vašvilaitė, kuri ansamblio gretose (su pertraukomis) skaičiuoja jau 42-uosius metus. O koks džiaugsmas kolektyvo gretose matyti dar dvi ilgametes dalyves – Genovaitę Linkuvienę ir Liną Balčiūnę.
Nelengva pradžia kapeloje buvo Justinui Kasparavičiui, o šiandien jis nepakeičiamas dainininkas. Albinas Paulauskas prie kolektyvo prisijungė kaip šokėjas, o dabar nedrąsiai jau ir dainą užtraukia.
Vaclovas Bražas – armonikininkas numeris vienas. Atėjęs groti armonika, savarankiškai dar išmoko groti harmonine armonika, kas tikrai, anot vadovės, nėra paprasta. Pagarba jam už žemaitišką užsispyrimą!
Vytautas Žeimys – muzikantas nuo gimimo, grojantis armonika ir bajanu. Džiugu, jog kolektyvo gretose ir Egidijus Benešas – šokėjas, Stasys Linkus – būgnininkas ir šokėjas, o ką jau bekalbėti apie Drąsutį Balčiūną, kuris ne tik muzikiniais gabumais pasižymi, bet ir nuotaiką visiems pakelia savo šmaikščiais pajuokavimais. Ir čia pat pakalbintas žodžio kišenėje neieško, porina visą tiesą apie vadovę: „Vadovė myli visus ansamblio narius – vyrus, bet jais nepasitiki. Prieš kiekvieną koncertą mums skrybėles išdalija, o po pasirodymo jas vėl susirenka. Mums nepatiki!“
Buvusią ilgametę ansamblio narę Vandą Ukaitienę kolektyvo gretose pakeitė jos dukra Rasa Limantienė. Ji pasakojo, jog nuo jaunų dienų mačiusi dainuojančią mamą, tačiau jos niekada netraukė ansamblio veikla, atliekamos dainos. O šiandien jai labai gera kolektyvo gretose. „Matyt, reikėjo tam užaugti“, – tvirtino Rasa.
Didelę gyvenimo dovaną – būti ansamblio dalimi – teigė gavusi Luokės bibliotekininkė Diana Šimkuvienė.
Vyresnieji ansamblio nariai – ne vieno dešimtmečio liudininkai – kupini gražiausių prisiminimų apie kolektyvo veiklą, repeticijas, koncertus, kartu patirtus džiaugsmus ir vargus. Nors žmonės anuomet turėjo savo ūkius, darbų nemažai, dideles šeimas, tačiau niekada neapleido ansamblio, su dideliu džiaugsmu ir net pasididžiavimu dalyvavo jo veikloje.
Nenutrūkstamas ryšys
Kaip ir daugelio šalies kolektyvų, taip ir luokiškių veiklą šiek tiek buvo pristabdęs karantinas. Tačiau ansamblio narių ryšys, pasak vadovės, niekada nenutrūko. Repeticijos, renginiai, minėjimai persikėlė į interneto erdvę. O kai jau ribojimai pamažu buvo atlaisvinti, luokiškiai su džiaugsmu susirinko į gyvas repeticijas ir „Šatrijos“ dainos vėl suskambėjo.
Jau daug metų luokiškių ansamblis yra vienas aktyviausių įvairių rajono renginių dalyvis.
Ansamblio repertuaras labai platus. Vadovė dideles pastangas deda, kad atgaivintų senesnes, primirštas dainas. Savo repertuarą vis papildo romansais ir linksmesniais kūriniais. Viskas priklauso nuo to, kur ir kokia proga rengiamas koncertas.
Ruošiasi jubiliejinei šventei
V. Benešienė, prisimindama pastarąjį veiklos dešimtmetį, kalbėjo, jog jis buvęs gana aktyvus, kupinas iššūkių, skaudžių netekčių. Tačiau, kaip ir visada, vieni į kitą pasiremdami, su daina per gyvenimą taip ir keliaujantys jau 50 metų.
Dabar luokiškiai visas pastangas deda į ansamblio šventę. Ji prasidės bendra malda Luokės Visų Šventųjų bažnyčioje ir persikels į Luokės bendruomenės kiemelį.
„50-uosius veiklos metus pasitinkame šventiškomis nuotaikomis, su organizaciniais rūpesčiais. Laukiame visų svečių, buvusių ansamblio narių, bičiulių. Susibursime į labai jaukią šventę, tarp savų, draugų ir liaudies muziką mėgstančių žmonių“, – sakė vadovė.