Žygiai gamtoje
Na, įveikusiam keliasdešimt sportinių – turistinių – žygių tas išvykas labiau derėtų vadinti smagiais pasivaikščiojimais. Tokius pasivaikščiojimus organizuoja „Trenk Turas“, nacionaliniai parkai, regioniniai parkai, bendruomenės. Kuo tie žygiai geri? Sėdimą darbą dirbantys darbuotojai gali pramankštinti savo sustingusius kūnus ir pamatyti, kad Žemaitija ir Lietuva nėra vien tik nedidelis kambarys, kuriame jie dirba. Jaunimas gali atsiplėšti nuo kompiuterių ir netikėtai pastebėti, kad yra ne tik virtualus, bet ir realus pasaulis. Smagu, kad į tuos žygius galima vestis augintinius, kad bent jau „Trenk Turo“ žygiuose kiekvienas gali pasirinkti trasą pagal savo jėgas. Kas dar? Aišku, aplankoma daugybė lankytinų objektų – piliakalnių, muziejų, paminklų. Pamatome ir daug gamtos įdomybių, susitinkame įdomių žmonių. Pastaruoju metu per trumpą laiką dalyvavau nemažai žygių, galbūt tiesiog ieškodama pavasario, kuris į Žemaitiją slenka labai neskubėdamas.
Vyturėlis
Vasario dvidešimt ketvirtąją – geras žygis Pilėnų didvyriams paminėti, kurį organizavo Varnių regioninis parkas su kultūrologu Linu Šedvilu priešakyje. Trylika kilometrų su lietumi, vėju, per pažliugusius laukus, nuo Bilionių piliakalnio, per Aukštagirės slidinėjimo trasą, per Laumkalnį prie Laumenų švento ąžuolo, kurį, beje, nedaugelis žino, link Gojaus skroblyno su visomis raguvomis ir, aišku, tie Žemaitijos toliai užsilipus ant Miltų kalno. O kur dar ašvieniai žirgai su rikiais ir istorijomis apie žemaitišką „dūšią“. Tada išgirdau čiulbant vyturėlį – pavasario pranašą. Tiesa, dėl ašvienių noriu patikslinti. Jie nėra kilę iš Ašvos upės vardo. Ašvieniai minimi vedose, parašytose sanskrito kalba gal prieš septynis tūkstančius metų. Tai buvo žirgai broliai dvyniai, vežiojantys po dangų saulės dievo Surjos vežimą. Ašvieniai, ko gero, į Žemaitiją atkeliavo iš tolimos Indijos kartu su mūsų kalba.
Pirmasis grybas
Kovo 9 dieną Varnių regioninio parko darbuotoja Monika Jankauskaitė mus apvedė gražų ratą su grožybėmis, tokiomis kaip Moteraičio, Sprūdės piliakalniai, Sklepkalnis, Gludo ežeras. Žygis buvo skirtas Kovo 11-ajai paminėti. Viskas jau seniai matyta, bet įdomu buvo klausytis varniškių šnekta pasakojimų ir legendų, o svarbiausia – pamatėme pirmus šiemet išdygusius grybus – austriškąsias plačiataures. Išgirdau pirmuosius pempių šūkavimus. Galiausiai išmokau atskirti moteriškus ir vyriškus žirginėlius, sužinojau, kad galima juos pamirkius į šokoladą skanauti kaip saldainius.
Miegapelės namelis
Kovo 11-ąją minėjome žygiuodami po Žemaitijos nacionalinį parką kartu su savo ištikima palydove Evelina Bumblauskaite (ji dalyvavo ir ankstesniuose žygiuose). Pirmą kartą ėjome Liepijų pėsčiųjų taku. Padarytas puikiai, nes žmogaus invazijos yra minimaliai. Eini tik pramintais takeliais, nedideli stendukai arba pavadinimai ant kortelių, kurios apjuostos ant medžių. Įdomiausias radinys buvo miegapelės namelis, tiksliau – inkilas, kuriame nėra nė vienos angos, nes miegapelės įlenda į jį iš medžio kamieno. Tai gyvūnas, jau beveik išnaikintas Lietuvoje ir Žemaitijoje. Ar miegapelės išliks – priklauso tik nuo žmonių geranoriškumo. Įspūdingos liepos, skroblai. Maršrutas vingiavo tarp keturių ežerų – Platelių, Ilgio, Žiedelio ir Beržoro, su gražiais samanynais ir eglynais.
Pasak Žemaitijos nacionalinio parko direktoriaus Ramūno Lydžio, tokius žygius, kur susirenka didelis būrys žygeivių, galima daryti ankstyvą pavasarį, kol dar neperi paukščiai. Beje, direktorius yra buvęs telšiškis ir, kaip pats sako, 90 procentų jo darbo sudaro popieriai, tad šitas žygis jam buvo puiki proga pravėdinti galvą, smagiai 20 kilometrų lėkė priekyje.
Pagaliau vos ne pavasaris…
Kovo 16 dieną – keturiolika kilometrų kartu su Salantų regioninio parko vedliais per Salanto upės lankas, kemsynus, kalniukus. Šis žygis buvo skirtas Pasaulinei Žemės dienai paminėti. Užlipus ant Imbarės piliakalnio atsivėrė labai gražūs Žemaitijos toliai. Radome pirmąjį pražydusį šalpusnį, pirmąsias žibutes, aplink gervės klykavo kaip išprotėjusios. Šitose lankose gyvena itin retas drugys – kraujalakinis melsvys, kuriam būtina gėlė – kraujalakė raudonais žiedais.
Žygiuose visada būna šunų. Šįkart ir mano augintinė Meškutė pirmą kartą iškeliavo savo trumpomis kojikėmis pabandyti Žemaičių žemės. Ėjome per pelkes ir kemsynus, namo grįžo purvinu pilvu ir pavargusi.
Grįžome Nasro kalno kupra, Nasrėnai dėl to taip vadinasi. Tai Motiejaus Valančiaus gimtinė. Bet ne visi žino, kad būtent Nasrėnuose Žemaitijoje pirmą kartą buvo pasodintos bulvės. Kaip rašo M. Valančius, 1806 metais Nasrėnų sodžiaus ūkininkas Pilypas Brazdeikis Klaipėdoje nusipirko septynias „kartupeles“ – dvi suvalgė, penkias pasodino savo darže. Nuo to ir prasidėjo… Dabar Nasrėnuose rasite paminklą bulvei, kuris buvo pastatytas bulvės atsiradimo 200 metų sukakčiai pažymėti.
Reziumė
Dabar žygių tikrai daug, kaip aš sakau, nuo paprasto iki žygio, skirto tikriems žygeiviams. Kviečiu pakeliauti visus, kam norisi linksmai praleisti laiką ir šį tą sužinoti apie savo kraštą. Tai jums padės suvokti, kad mūsų šalis – nuostabiausia pasaulyje, ir pasijusti savimi – tikrais savo krašto mylėtojais, šauniausiais pasaulio žmonėmis.
Elė KAKANAUSKIENĖ