Virtuvėse prie viryklių stovintys suskystintų dujų balionai vadinami tiksinčiomis bombomis. Specialistai kraupsta, kai žmonės uždegtu degtuku tikrina, ar iš jų nenuteka dujos.
Kovo 11 d. Telšių rajono Tryškių seniūnijos Kiršių kaime dėl dujų nuotėkio įvykęs sprogimas ir įsiplieskęs gaisras sunaikino 4 butų gyvenamąjį namą. Per gaisrą buvo sužaloti 4 žmonės, kurių vieno būklė labai sunki. Šis įvykis priminė įsisenėjusią problemą – žmonės buitines dujas naudoja taip, kaip nori, ir ten, kur nori.
Šiemet dėl dujų ir benzininių įrenginių eksploatavimo taisyklių pažeidimų jau kilo 7 gaisrai, per kuriuos 2 žmonės žuvo ir 5 buvo traumuoti. Pernai per tą patį laikotarpį dėl šių priežasčių užfiksuoti taip pat 7 gaisrai, nusinešę 2 žmonių gyvybes ir vieną sužaloję. Beje, praėjusiais metais iš viso buvo užregistruotas 21 toks gaisras (pasiglemžtos 2 žmonių gyvybės, 7 gyventojai traumuoti).
Laikai, kai dujų įmonės specialistas parengdavo baliono pastatymo projektą ir kas kartą, kai pakeisdavo balioną, patikrindavo visų sistemos dalių susidėvėjimą, – praeityje. Dabar buitines dujas naudojantis žmogus pats turi rūpintis savo turto ir gyvybės saugumu. Įtaręs, kad nuteka dujos, gyventojas turi išsikviesti tos firmos, iš kurios pirko ar keitė balioną, specialistą.
Telšių rajone nusipirkti suskystintų dujų balioną, o išnaudotą pakeisti kitu galima maždaug iki 20 prekybos vietų. Niekas netikrina kaip, kur ir kokiomis sąlygomis jis bus naudojamas. Pats gyventojas yra atsakingas už tai, ar teisingai balionas bus prijungtas prie viryklės. Jis pats turi ištirti ir tai, ar kuri nors sistemos dalis nepraleidžia dujų. Įvykus nelaimei, atsakomybės iš sugedusio ar nesandaraus dujų baliono pardavėjo bus pareikalauta tik tada, jei gyventojas išsaugojo tai įrodantį pirkimo čekį ir pardavėjo kaltė bus įrodyta teisme.
Sandarumo tikrinimas
Pats patikimiausias būdas patikrinti, ar dujų balionas yra sandarus, – svarbiausias jo dalis patepti pamuilėmis. Šepetėlį reikia išmuilinti ir putomis patepti visas dalis, pro kurias galėtų tekėti dujos. Jei po kelių minučių nematyti iškilusių burbuliukų, tikėtina, kad balionas sandarus. Įsigyjant ar keičiant dujų balioną, pirkėjui turi būti įteiktas čekis, saugumo atmintinė ir pora tarpinių, kurias reikia pakeisti kaskart, kai keičiamas balionas. Svarbu, kad dujinės viryklės degiklis degtų ryškia mėlyna liepsna. Jeigu dega raudona liepsna, tai rodo, kad tiekiama labai daug dujų. Jeigu viršuje mėlyna liepsna, o apačioje jos nematyti, yra per daug oro. Pasitelkus specialistus, tai būtina sureguliuoti, parenkant tinkamą žiklerį. Patiems reguliuoti nepatartina. Turintiems automobilius su dujų įranga, patartina jų nelaikyti garažuose, kuriuose yra duobės. Nutekėjus dujoms, tokiame garaže įvyktų sprogimas. Kai garažas įrengtas žemiau, geriausia išeitis – įrengti ventiliaciją.
Suskystintų naftos dujų baliono eksploatavimo atmintinė
Transportuojami dujų balionai turi būti su aklėmis ir apsauginiais gaubtais, įtvirtinti nejudamai ir apsaugoti nuo saulės spindulių bei atmosferos kritulių.
Dujų balionas keičiamas pagal šią tvarką:
– keičiant dujų balioną turi būti naudojamas kibirkšties neįskeliantis įrankis;
– prieš įnešant dujų balioną į patalpą, naudojant muilo emulsiją ar prietaisą, patikrinama, ar dujų balionas ir jo ventilis sandarus;
– prieš keičiant dujų balioną, patalpoje būtina užgesinti degančią atviros liepsnos ugnį ar kitus ugnies šaltinius, išjungti elektros prietaisus, galinčius sukelti kibirkštį, orlaidė arba durys į patalpą, kurioje yra orlaidė, turi būti atidarytos, patikrinama, ar užsukti viryklės čiaupai;
– nešamo į patalpą dujų baliono aklė turi būti užsukta;
– į reduktoriaus prijungimo veržlę įdedama nauja tarpinė ir dujų baliono ventilis sujungiamas su reduktoriumi, jungiamoji veržlė užveržiama;
– atsukamas dujų baliono ventilis pusę apsisukimo, naudojant muilo emulsiją ar prietaisą patikrinama ventilio ir reduktoriaus sujungimo vieta ir ventilio sandarumas;
– uždegamas vienas viryklės degiklis, po to užsukamas dujų baliono ventilis ir įsitikinama, kad ventilis visiškai nutraukia dujų tiekimą.
Neatidėliotini veiksmai dujų nuotėkiui pašalinti
Esant dujų nuotėkiui ar pajutus patalpoje dujų kvapą, užsukite dujų baliono ventilį ir viryklės degiklių čiaupus, vėdinkite patalpas, nejunkite ir neišjunkite elektros jungiklių ar prietaisų, nerūkykite, nedekite degtukų. Naudodami prietaisą ar muilo emulsiją, nustatykite dujų nuotėkio vietą ir nuotėkį pašalinkite.
Išsamią suskystintų naftos dujų baliono eksploatavimo atmintinę ar instrukciją galima perskaityti Telšių aps. PGV tinklalapyje www.vpgt.lt/telsiai.