Ūkininkas kreipėsi pagalbos dėl galimai sukčiaujančių grūdų supirkėjų

Parašė:  2019-06-14

Susidūrę su sunkumais ūkininkai nuo šiol iškilusius nesklandumus gali spręsti greičiau ir paprasčiau, padedami mobiliosios Žemės ūkio ministerijos (ŽŪM) komandos. Komanda kiekvieną savaitę vyksta pas užsiregistravusius ūkininkus ir jiems padeda atsakyti į kilusius klausimus. Gegužės mėnesį mobilioji komanda apsilankė ir pas Dūseikių kaime ūkininkaujantį Vladą Termeną, kuris kreipėsi pagalbos dėl galimai sukčiaujančių grūdų supirkėjų.
Antanas NEKRAŠIUS
V. Termenas Dūseikių kaime ūkininkauja nuo 2004 metų. Ekologiškai augina grūdines kultūras. Į mobiliąją pagalbos komandą V. Termenas kreipėsi neapsikentęs grūdų supirkėjų įžūlumo: Kėdainiuose registruotai uždarajai bendrovei pardavė grūdus, tačiau pinigų už juos taip ir negavo. Supirkėjus informavęs, jog dėl skolos kreipsis į teismą, ūkininkas sulaukė iš supirkėjų atsako. Esą, jeigu tu taip padarysi – tavo ekologiniuose grūduose mes rasime chemijos. Nepabūgęs grasinimų V. Termenas padavė ieškinį. Netrukus iš bendrovės sulaukė rašto, kuriame teigiama, jog galimai jo grūduose rasta pesticidų.
Patarimo, kaip kovoti su įžūliais supirkėjais, ūkininkas kreipėsi į mobiliąją ŽŪM komandą, kurią sudaro ŽŪM atstovai, taip pat Nacionalinės mokėjimo agentūros, Nacionalinės žemės tarnybos, Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos, Valstybinės augalininkystės tarnybos ir VšĮ „Ekoagros“ specialistai.
Atvykusiai mobiliajai pagalbos komandai V. Termenas pasakojo, jog Kėdainiuose registruotai įmonei pardavė grūdus. Už juos bendrovė turėjo atsiskaityti dar kovo mėnesį. Tačiau iki šiol to nepadarė. Tik vėliau ūkininkas sužinojo, kad įmonė restruktūrizuojama. Kadangi įmonė restruktūrizuojama iš jos išieškoti skolos praktiškai neįmanoma (restruktūrizacijos metu negalima nei turto nei sąskaitų įšaldyti bei nieko konfiskuoti).
„Ir ką šiuo atveju daro valstybė? Man supirkėjas už parduotus grūdus išrašo sąskaitas, bet pinigų nemoka. Aš tas sąskaitas privalau pateikti mokesčių inspekcijai ir kas mėnesį sumokėti PVM. Man išrašytos sąskaitos byloja apie tai, kad gavau pajamas. Nors realiai aš jų negavau. Gaunasi taip, kad aš sumoku PVM mokesčių inspekcijai, o įmonė, kuri mane apvogė, tą mokestį susigrąžina“, – piktinosi V. Termenas, – valstybinę mokesčių inspekciją apie šią problemą informavome. Gavome atsakymą, jog tai ne jų, o mūsų problema: yra sąskaita – turite PVM susimokėti.“


Ūkininkas teigė, jog supirkėją jis bandė spausti pagrasinęs jam teismais. Dalį skolos, kuri pradžioje siekė 32 tūkst. Eur, pavyko atgauti sėkla. Liko 22 tūkst. Eur skola. „Kada paskambinau įmonės direktoriui ir paklausiau, kada sumokės likusią dalį ir, ar man kreiptis į teismą, sulaukiau atsakymo: jeigu kreipsiesi į teimą, tavo grūduose surasime chemijos: tada ne tik kad pinigų negausi, bet ir išmokas grąžinsi“, – pasakojo V. Termenas.
Balandžio mėnesį įvyko teismas. Ir gegužės 9 d. ūkininkas iš supirkėjo sulaukė rašto, kuriame teigiama „kovo 23 d. pardavėme Vokietijos grūdų perdirbimo įmonei ekologinius rugius. Šioje siuntoje buvo pakrauta jūsų ūkyje užaugintų ekologinių rugių 6 320 kg. Po to, kai Vokietijos įmonė atliko išsamius krovinio tyrimus, buvo nustatytas neleistinas 0,036 mg/kg Pirimiphos-Methyl kiekis. Mūsų įmonė informavo VšĮ „Ekoargus“ apie šį incidentą ir perdavė jai visą su šiuo kroviniu susijusią informaciją. Yra paimti visų šiame krovinyje pakrautų ūkininkų ekologiškų rugių mėginiai, tame tarpe ir jūsų, kad nustatytų, kas pažeidė ekologinio ūkininkavimo taisykles ir, kas privalės atlyginti patirtus nuostolius. Todėl sustabdėme atsiskaitymą su ūkininkais, kurių rugiai buvo pakrauti į šį krovinį, iki kol neišsiaiškinsime kaltininko“.
„Visų pirma, ne vieno mano grūdai buvo pilami į vilkiką, o kelių ūkininkų, – teigė V. Termenas, – iš 25 tonų tik šešios buvo mano. Tarkime, tos chemijos rastų. Būtent ta chemija, kuri nurodyta rašte, yra naudojama sandėliui dezinfekuoti. Iš to pačio mano sandėlio išvežė tris pilnus vilkikus avižų, vilkiką žirnių – ir niekas nekliuvo… Turiu įtarimų, kad „rasdama“ chemijos įmonė manipuliuoja, kad nereikėtų su ūkininkais atsiskaityti.“
Atsidūręs tokioje situacijoje V. Termenas teigė, pasidomėjęs apie minimos įmonės veiklą. „Informacijos apie įmonės esamą padėtį, veiklą – internete nesurasi. Ją gavau sunkiai ir pakankamai nepigiai. Tokia informacija prieinama tik banko darbuotojams, antstoliams ir advokatams, – pasakojo ūkininkas, – pamatęs ją apšalau: kaip leidžiama tokiai įmonei iš viso veikti. Per paskutinius tris metus – 100 teismo bylų, iš kurių 92 buvo atsakove… Kodėl ūkininkams nėra prieinama informacija, kad jie prieš parduodami savo produkciją kokiai nors įmonei, bent jau žinotų, su kuo turės reikalų“.
Išklausę ūkininko problemą mobiliosios pagalbos nariai nieko nelaukdami susisiekė su VšĮ „Ekoargus“, kuriai turėjo būti pavesta atlikti rugių, kuriuose rasta pesticidų, tyrimus. Paaiškėjo, jog mėginius viešoji įstaiga yra išsiuntusi į Vokietijoje esančią laboratoriją, kuri artimiausiu metu turi pateikti rezultatus. „Šioje istorijoje yra įsimaišę devyni subjektai. Vienas iš jų esate jūs, – teigė mobiliosios komandos atstovai, – mėginiai buvo paimti iš kiekvieno ūkininko ir artimiausiu metu paaiškės kas kaltas: vienas iš ūkininkų, kuris į bendrą katilą supylė rugius, kuriuose rasta pesticidų, ar įmonė tuos rugius sandėliuodama. Mūsų siūlymas nusiraminti ir palaukti rezultatų.“
Atvykę mobiliosios komandos nariai teigė, jog vadovaujantis ekologinio žemės ūkio taisyklėmis, jeigu pirmą kartą per paramos laikotarpį yra nustatomas neleistinų ekologinei gamybai naudoti skirtų sintetinių ir cheminių medžiagų, kurios naudojamos sandėliuose – taikomas tik įspėjimas.
Savo ruožtu žemės ūkio ministro patarėjas Jonas Pupius pažadėjo, jog prie diskusijų stalo sukvies žemės ūkio bei ekonomikos ir inovacijų ministerijų atsakingus asmenis, kurių metu bus kalbama apie ūkininko įvardintas teisės aktų spragas: dėl PVM mokėjimo negavus pajamų, įmonių, turinčių didelių įsiskolinimų, veiklos ribojimą bei informacijos apie supirkėjų įmones sklaidą.
Norint, kad pas Jus atvyktų mobilioji komanda, tereikia užsiregistruoti ir užpildyti formą internetinėje žemės ūkio ministerijos svetainėje (http://zum.lrv.lt/lt/veiklos-sritys/valstybes-pagalba-1/pagalba-ukiams) nurodant savo kontaktus bei pažymint Jums aktualius vieną ar kelis klausimus bei temas ir atsiųsti nurodytu el. paštu. Jei sau aktualios temos neradote, įrašykite savo temą. Pagal tai, kokia yra aktualija, priklausys ir tuo metu vykstančios komandos sudėtis. Jei siekiančių pagalbos ūkių užsiregistruos labai daug, prioritetas bus teikiamas turintiems finansinių sunkumų ir/ar ieškantiems atsakymų į kuo daugiau klausimų.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.


*

Už šmeižiančius, asmens garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie įstatymų nustatyta tvarka gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn. Vartotojas sutinka, kad Svetainė neribotą laiką saugotų jo IP adresą ir pareikalavus atskleistų jį įgaliotoms institucijoms. Tzinios.lt pasilieka teisę šalinti skaitytojų komentarus, nesusijusius su straipsnio tema, įžeidžiančius bei šmeižiančius asmenis arba reklamuojančius komercines organizacijas.

Griežtai draudžiama tzinios.lt paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo.
Taip pat skaitykite:
- Peržiūrėti visą naujienų archyvą -

Apklausa

Kaip vertinate karantino sąlygomis mokymą/mokymąsi Telšių rajone?

Loading ... Loading ...
Archyvas
http://argus.lt/lt/autonominiai-dumu-detektoriai
Visos teisės saugomos © 2021 tzinios.lt