Penktadienį Telšių rajono apylinkės teismas paskelbė nuosprendį Tryškių klebono Boleslovo Jonausko ir UAB „Telšių šeimos klinika“ šeimos gydytojos Irinos Kim baudžiamojoje byloje. Medikę teismas išteisino nesant jos veiksmuose nusikaltimo sudėties, dvasininkas dėl padarytų nusikaltimų pripažintas kaltu ir 3 metams 6 mėnesiams pasiųstas už grotų.
Išgirdusi išteisinamąjį teismo nuosprendį, medikė teismo salėje nubraukė ašarą, po teismo posėdžio graudžiai pravirko.Tryškių klebonas iš teismo salės išrūko susierzinęs
it viesulas.
Vasario 15-ąją penkiasdešimtmetį atšventęs B. Jonauskas išklausyti nuosprendžio atvyko be advokato, I. Kim (gim. 1974 m. balandžio 22 d.) – drauge su advokatu Irmantu Motužiu. Abu kaltinamieji anksčiau neteisti.
Į teismo posėdį palaikyti dvasininko atvyko du tikintieji, kilę iš Tryškių. Garbaus amžiaus senolė peikė valstybę, teismų sistemą – esą kaltinamas šventasis – ir vis teiravosi, ar klebonas bus išvežtas į kalėjimą Sibire.
Apie bylos tyrimo metu paaiškėjusias aplinkybes rašėme kovo 30 d. „Telšių ŽINIŲ“ numeryje.
Klebono kaltė įrodyta
Nuosprendis skaitytas apie 1 val. 20 min.
Skaitytojams primename, kad B. Jonauskas kaltinamas pasisavinęs parapijiečiams skirtas nuolatinės slaugos išmokas.
Teismas konstatavo, kad B. Jonauskas paruošė gerai apgalvotą planą. Apgaule išviliojęs iš senolių pasus, dvasininkas jų vardu atidarė sąskaitas SEB banko Telšių skyriuje.
Teisme B. Jonauskas teigė, kad mašina atvežęs parapijiečius prie SEB banko Telšių skyriaus, tačiau šie iš jos nelipę. Neva todėl jis parnešęs jiems dokumentus dėl banko sąskaitos atidarymo pasirašyti į automobilį. Teismo neįtikino tokia dvasininko versija.
Tyrimo metu buvo apklaustos banko darbuotojos. Jos nurodė, esą į banką klebonas buvo atsivedęs tik du senukus.
Į parapijiečių vardu atidarytas banko sąskaitas pervestus pinigus klebonas keliskart išgrynino Šiauliuose, Tilžės g. 109 ir Vilniaus g. esančiuose bankomatuose. Iš jų išėmė 900–920 Lt sumas.
Buvo atlikta sąskaitų atidarymo dokumentuose esančių parašų ekspertizė. Teismui nekilo abejonių, kad juose pasirašęs B. Jonauskas.
Teismas suabejojo kai kurių bylos liudininkų parodymais. Klebonui ypač bandė padėti viena iš senolių, kurios vardu buvo sutvarkyta specialioji nuolatinė slauga. Ji teigė, esą pati važiavo į Šiaulius bankomate išsigryninti pinigų, tačiau teismas tuo abejojo. Garbaus amžiaus žmonės nesirinktų tokio, jiems sudėtingo, pinigų gavimo būdo, be to, vyktų jų pasiimti į Telšius, o ne į Šiaulius.
Tyrimo metu taip pat nustatyta, kad Tryškių klebonas darė neteisėtą poveikį liudytojams. Atvykęs į parapijiečių namus, dvasininkas liepęs jiems parašyti raštus, esą nuolatinė slauga, banko sąskaitų atidarymas buvo tvarkomi jiems paprašius.
Viso teismo proceso metu B. Jonauskas neigė savo kaltę, tvirtino norėjęs padėti parapijiečiams. Tačiau Telšių r. apylinkės teismas pripažino, kad byloje surinkta pakankamai įrodymų, patvirtinančių Tryškių klebono kaltę, ir skyrė jam 3 metų 6 mėnesių laisvės atėmimo bausmę, ją atliekant pataisos namuose. Teismas nurodė ir toliau taikyti laikinąsias apsaugos priemones dvasininko gyvenamajam namui Mažeikių rajone, piniginėms lėšoms banke ir motociklui „Honda“. Kol nuosprendis įsiteisės, B. Jonauskui galioja kardomoji priemonė – rašytinis pasižadėjimas neišvykti. Teismas taip pat tenkino Telšių r. savivaldybės administracijos Socialinės paramos ir rūpybos skyriaus 9 500 Lt ieškinį.
Šią sumą privalės atlyginti nuteistasis B. Jonauskas.
Skaitytojams primename, kad valstybinį kaltinimą byloje palaikantis Telšių rajono apylinkės prokuroras už sukčiavimą ir kitas nusikalstamas veikas Tryškių klebonui siūlė skirti 3 metų 9 mėnesių laisvės atėmimo bausmę, ją atliekant pataisos namuose.
Gydytoja išteisinta
Medikė I. Kim buvo kaltinama tuo, jog „Telšių šeimos klinikos“ patalpose, piktnaudžiaudama tarnybine padėtimi, suklastojo asmenų sveikatos istorijas, nesilaikė reikalavimų, neatliko tyrimų, neteisėtai duomenis siuntė gydytojų konsultacinei komisijai, kuri nustatė specialųjį nuolatinės slaugos poreikį. Gydytoją prokuroras siūlė nubausti 2 metų 3 mėnesių laisvės atėmimo bausme, ją atliekant pataisos namuose, ir 100 minimalaus gyvenimo lygio (MGL) dydžio pinigine bauda, bausmės vykdymą atidedant 2 metams.
Tyrimo metu buvo apklausti medikai, galintys suteikti informacijos apie Bartelio indeksą, mat juo vadovaujamasi nustatant slaugos ir specialiuosius poreikius. Apklaustųjų parodymai buvo naudingi I. Kim.
Telšių r. apylinkės teismas neneigė galimybės, kad pacientai, galimai paveikti B. Jonausko ar kitų asmenų, galėjo vaidinti didesnius ligonius, nei yra iš tiesų. Teismas medikę išteisino, konstatuodamas, jog jos veiksmuose nenustatyta nusikaltimo sudėties, o visos abejonės turi būti vertinamos kaltinamosios naudai. Gydytojai neskirta jokia kardomoji priemonė.
Ikiteisminis tyrimas šioje byloje buvo nutrauktas dėl Telšių kardiologės Genės Pocienės. Tam, anot teismo, buvo reikalinga, kad medikė pripažintų savo kaltę ir nuoširdžiai gailėtųsi. Pacientams, kurių vardu buvo sutvarkytas nuolatinės slaugos poreikis, buvo diagnozuotas širdies nepakankamumas, tačiau teismas konstatavo, kad poliklinikos gydytoja net neturi teisės nustatyti tokios diagnozės, o G. Pocienė turėjo atlikti platesnį spektrą veiksmų, nei šeimos gydytoja I. Kim.
Nuosprendį skųs
Kai po teismo posėdžio koridoriuje gydytoja I. Kim graudžiai verkė, pasislėpusi už savo advokato peties, B. Jonauskas atrodė susierzinęs, kaip visada, nebendravo su žurnalistais. Paklaustas iš kelinto karto klebonas patvirtino, jog nuosprendį skųs Šiaulių apygardos teismui.
Telšių r. apylinkės teismo nuosprendį savo ruožtu gali apskųsti ir prokurorai.
Vyskupijos pozicija
Telšių vyskupas Jonas Boruta SJ pirmadienį „Telšių ŽINIOMS“ teigė, kad B. Jonauskas jau nušalintas nuo visų einamų pareigų.
„Visada buvo netinkamai besielgiančių dvasininkų. Net iš Jėzaus pasirinktų 12 apaštalų vienas (Judas) jį išdavė. Sovietmečiu atvejų, kai nuteisiamas dvasininkas, buvo daug, o nepriklausomoje Lietuvoje – Ričardas Jakutis“, – sakė Vyskupas.
Pasiteiravus, galbūt vyskupija laikosi pozicijos, kad klebonas yra nekaltas ir norėjo padėti parapijiečiams, Jonas Boruta SJ atsakė: „Kalba eina ne apie tai, kaltas ar nekaltas – tai nustato juridinės teisminės institucijos. Ši byla iškelia kitą problemą: ar pensininkai savo pensijas gali patys panaudoti ar paaukoti kam nori, taip pat ir Bažnyčiai, ar turi teisę iš pensininkų pensiją atiminėti jų vaikai, tarp jų ir varginami įvairių priklausomybių?“
Anot Vyskupo, prieš pradėdamas klebonauti Telšių rajone, ankstesnėje tarnystės vietoje B. Jonauskas netvarkingai tvarkė buhalterinius dokumentus.