„Visada smagu, kai pastebi ir įvertina“, – šitaip apie jai skirtą ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ medalį sako Plungės kultūros centro vaikų ir jaunimo liaudies šokių studijos „Suvartukas“, šokių ir dainų ansamblio „Suvartukas“ meno vadovė Ilona Baltikauskaitė. Jei nebūtų buvusi koncertinėje kelionėje Ispanijoje, medalį už aktyvią kūrybinę veiklą puoselėjant lietuvių liaudies šokių tradicijas, ilgametį šokio meno atlikėjų ugdymą Prezidentas Gitanas Nausėda plungiškei būtų įteikęs liepos 6-ąją, Valstybės dieną.
Jolanta Vasiliauskienė
Ko gero, dažnas mūsų, paprašytas įvardyti geriausiai žinomą liaudies šokių ir dainų kolektyvą Plungėje, ištartų „Suvartukas“. Turbūt rajone nėra šeimos, kuri nebūtų su juo susijusi – patys šoko, vaikai šoka, tėvai šoko. Per kiekvieną „Suvartuko“ koncertą akcentuojama, jog šis kolektyvas – viena didžiulė šeima, kurią vienija meilė tautiniam šokiui, o I. Baltikauskaitė dažnai pavadinama antrąja šokėjų mama. Ir visa tai ne veltui.
Visai neseniai „Suvartukas“ atšventė savo kūrybinės veiklos 75 metų jubiliejų. Kolektyvui, visame pasaulyje garsinančiam Plungės ir Lietuvos vardą, jau daug metų vadovauja tikra žemaitė, plungiškė I. Baltikauskaitė. Tautinio šokio meno ją mokė ir, ko gero, eiti choreografės keliu paskatino garsi choreografė Plungės garbės pilietė Danutė Radvilavičienė (1932–2007).
Baigusi Plungės 4-ąją vidurinę mokyklą (dabar – Plungės Senamiesčio mokykla), I. Baltikauskaitė Valstybinės konservatorijos Klaipėdos fakultetuose (dabartiniame Klaipėdos universitete) studijavo choreografiją. Dar studijų metais pradėjo dirbti choreografijos mokytoja, o nuo 1987-ųjų – „Suvartuko“ baletmeistere.
2000 m., norėdama, kad tautinius šokius pamėgtų ir jaunoji karta, I. Baltikauskaitė įkūrė vaikų ir jaunimo liaudies šokių studiją „Mažasis suvartukas“, kurią lanko apie du šimtus vaikų ir jaunuolių. Tiesa, prieš kurį laiką studija pakeitė pavadinimą į „Suvartukas“.
Jau seniai nieko nestebina, kad I. Baltikauskaitės vadovaujami šokėjai laurus skina ir respublikiniuose, ir tarptautiniuose konkursuose. Beje, choreografė – viena iš nedaugelio Lietuvos choreografų, kuri kaip geriausia šokių kolektyvo vadovė keliskart yra pelniusi „Aukso paukštę“. Jos profesionalumas, atsakomybė ir begalinė meilė liaudies šokiui atsispindi ir „suvartukiečių“ pasiekimuose – pelnyta daugybė apdovanojimų įvairiuose konkursuose Lietuvoje ir užsienyje, o 2010 m. – „Aukso paukštės“ nominacija. „Suvartukas“ – daugkartinis kas ketverius metus vykstančio respublikinio konkurso „Aguonėlė“ dalyvis, 2004, 2012, 2016, 2019, 2022 m. – ir laureatas.
Ne mažiau įspūdingas aplankytų šalių sąrašas. Visur skambėjo lietuviška muzika, scenos drebėjo nuo vyresniųjų ir jaunesniųjų „Suvartuko“ šokėjų šokių. Lietuvos ir Plungės vardas garsintas Turkijoje, Vokietijoje, Italijoje, Graikijoje, Velse, Makedonijoje, Ispanijoje, Bulgarijoje, Maroke, Egipte ir kitur. Šį birželį „Suvartukas“ savo šokiais džiugino JAV ir Kanados publiką, prieš kelias dienas kolektyvo jaunimas grįžo iš koncertinės kelionės Ispanijoje. Kolektyvas nepraleidžia Pasaulio lietuvių, Moksleivių, Žemaitijos dainų švenčių ir kitų renginių.
„Suvartukas“ ne tik dalyvauja kitų organizuojamuose festivaliuose, bet ir pats juos organizuoja. I. Baltikauskaitės iniciatyva daug metų Plungėje vyksta tarptautinis festivalis „Laisvės vaikai“, kurio metu mūsų miestą aplanko bent keli kolektyvai iš įvairių užsienio šalių. Taip plungiškiai turi progą susipažinti su kitų šalių kultūra, tautiniais šokiais. O šokėjams – puiki galimybė susirasti naujų draugų. Kas antrus metus „Suvartukas“ rengia festivalį „Visi į Žemaitiją“, kasmet – didžiulį koncertą, skirtą Tarptautinei šokio dienai.
I. Baltikauskaitė pati kuria šokius ir šokių kompozicijas, tad nieko keisto, kad Lietuvos nacionalinis kultūros centras ir Pasaulio lietuvių dainų švenčių fondas jai ne sykį skyrė padėkos raštus už ilgametę kūrybinę ir kultūrinę veiklą, lietuvių liaudies šokių puoselėjimą, indėlį ir kūrybinį bendradarbiavimą rengiant Lietuvos dainų švenčių Šokių dienas. Be to, kad „Suvartuko“ vadovė yra Plungės miesto, Telšių apskrities dainų ir šokių švenčių vyr. baletmeisterė, ji savo indėlį įnešė ir į Lietuvių, Pasaulio lietuvių ir Moksleivių dainų šventes. I. Baltikauskaitė nuo 2001 m. – respublikinių dainų švenčių rengimo grupės narė; 2003 m. – Pasaulio lietuvių dainų šventės Sekminių dalies baletmeisterė; 2007 m. – Lietuvių dainų šventės Vestuvinės dalies baletmeisterė; 2009 m. – Pasaulio lietuvių dainų šventės Darbo šokių dalies vyr. baletmeisterė; 2012 m. – Moksleivių dainų šventės Šokių dalies „Laikas mažame delne“ vyr. baletmeisterė; 2014 m. – Lietuvių dainų šventės Šokių dienos Jaunimo dalies „Aš pasėjau žalią rūtą“ vyr. baletmeisterė; 2016 m. – Lietuvos moksleivių dainų šventės „Mano žemė“ vyriausioji baletmeisterė.
I. Baltikauskaitės iniciatyva užmegzti glaudūs ryšiai su ROTARY klubų asociacija Jungtinėse Amerikos Valstijose. Ji pakviesta vertinti pasaulio šokių kolektyvus, kurie atrenkami dalyvauti ROTARY projektuose. Vadovės iniciatyva ir didžiuliu darbu ansamblio „Suvartukas“ jaunimo grupės turėjo galimybę pristatyti tautinius šokius ir reprezentuoti Lietuvą JAV.
Po tokio pasiekimų sąrašo lieka mūsų kraštietei tik palinkėti neblėstančios kūrybinės sėkmės.