Telšių rajono savivaldybės tarybos Kontrolės komiteto nariams buvo pristatyta Telšių specialiosios mokyklos finansinio audito ataskaita. Politikus nustebino, kad, Lietuvai besikapstant sunkmečio duobėje, mokykloje kas mėnesį buvo mokami priedai, o mokyklos personalo maitinimosi dalis buvo dengiama mokyklos biudžeto lėšomis. Savo ruožtu Telšių rajono savivaldybės administracijos Švietimo, kultūros, sporto ir jaunimo reikalų skyriaus vedėja Danutė Mažeikienė žadėjo, kad Savivaldybei perimant mokyklą iš Valstybės rankų bus styguojama jos veikla, peržiūrimi etatai, atlyginimų koeficientai.
Maitinimo ir paslaugų įkainius nustatė direktorius
Anot auditą atlikusios Telšių rajono savivaldybės kontrolieriaus pavaduotojos Elenos Norkienės, Specialioji mokykla nesivadovavo Viešųjų pirkimų įstatymo nuostatomis ir neužtikrino, kad prekių, paslaugų ir darbų viešieji pirkimai, atliekami Centrinės viešųjų pirkimų informacinės sistemos priemonėmis, kiekvienais kalendoriniais metais sudarytų ne mažiau kaip 50 proc. perkančiosios organizacijos viešųjų pirkimų bendrosios vertės.
Taip pat nustatyta, jog mokykla, nuomodama sporto salę ir teikdama nakvynės paslaugas už atitinkamą mokestį, vadovavosi nuomos įkainiais, kuriuos patvirtino Telšių specialiosios mokyklos direktorius Kęstutis Saplinskas. Lygiai taip pat, pagal direktoriaus patvirtintas maitinimo normas – įkainius, mokykla teikė maitinimo paslaugas mokiniams, darbinio užimtumo grupės lankytojams bei darbuotojams. Vadovaujantis Vietos savivaldos įstatymo nuostatomis, kainas ir tarifus nustato Savivaldybės taryba.
E. Norkienės nuomone, mokyklos direktorius, patvirtindamas maitinimo normas, nuomos ir paslaugų įkainius, viršijo savo įgaliojimus ir pažeidė teisės aktus. Teikiant darbuotojams maitinimo paslaugas, į jų savikainą neįtrauktos su maitinimo paslaugomis susijusios sąnaudos. O neįtraukiant su maitinimo paslaugomis susijusias sąnaudas, valgyklos pajamomis nepadengtos su maisto ruošimu susijusios sąnaudos, apmokamos iš specialiosios tikslinės dotacijos perduotoms iš apskričių įstaigoms išlaikyti biudžeto lėšų. Taip iš biudžeto „pravalgyta“ apie 4 000 Lt.
Kas mėnesį buvo mokami priedai
Audito ataskaitoje kontrolierė pažymi, jog mokyklos direktorius savo įsakymais kiekvieną mėnesį iš mokymo aplinkai skirtų darbo užmokesčio lėšų mokėjo priedus už įprastą darbo krūvį viršijančią veiklą, produktyvumą ir efektyvų darbo laiko panaudojimą, taip pat priemokas už papildomus darbus. Per 2011 m. iš mokymo aplinkai skirtų lėšų išmokėta 119,2 tūkst. Lt. Iš mokinio krepšelio skirtų lėšų per 2011 m. išmokėti priedai pavaduotojoms – 9,5 tūkst. Lt.
Anot E. Norkienės, dėl to, kad priedai buvo išmokėti už įprastą darbo krūvį viršijančią veiklą, efektyvų darbo laiko panaudojimą, o priemokos už papildomus darbus, nenurodant už ką konkrečiai kiekvienam darbuotojui skirta priemoka bei kokius papildomus darbus atliko, ji negalinti patvirtinti, ar tikrai buvo atlikti papildomi darbai (kai įstaiga turi pasitvirtinusi didžiausią leidžiamą pareigybių skaičių ir aukščiausius koeficientus) ir ar Specialioji mokykla 119,2 tūkst. Lt mokymo aplinkai skirtas lėšas ir mokinio krepšeliui 9,5 tūkst. Lt panaudojo teisėtai ir efektyviai, laikydamasi taupumo režimo.
Specialiosios mokyklos direktorius dėl priedų ir priemokų motyvavo, kad tai yra mokama iš sutaupytų darbo užmokesčio lėšų. Tačiau atlikus mokymo aplinkai darbo užmokesčiui lėšų poreikio skaičiavimus, nustatytas mėnesio darbo užmokestis siekia 53 358 Lt. Dauginant šią sumą iš 12 mėnesių, metinis darbo užmokesčio fondas 2011 m. sudarė 640,3 tūkst. Lt, tačiau patvirtinta buvo – 706,7 tūkst. Lt. Todėl, E. Norkienės nuomone, mokykla jau buvo susiplanavusi didesnes darbo užmokesčio išlaidas.
Taip pat auditoriai nustatė, kad pažeidžiant LR švietimo ir mokslo ministro įsakymu patvirtintus kvalifikacijos tobulinimo nuostatus mokyklos direktoriui K. Saplinskui iš mokinio krepšelio komandiruotėms skirtų išlaidų apmokėta 1 083,50 Lt dienpinigių už išvyką į Vokietiją. Telšių rajono savivaldybės kontrolieriaus pavaduotojos teigimu, dėl to, kad dienpinigiai išmokėti iš mokinio krepšelio lėšų, ji negalinti patvirtinti, jog 1 083,50 Lt asignavimai komandiruotėms buvo panaudoti teisėtai.
Pedagoginių darbuotojų išsilavinimas
Atliekant auditą buvo nustatyta, kad mokykloje dirba keturi pedagogai, neturintys reikiamos kvalifikacijos (LR švietimo įstatymo pakeitimo įstatymas numato, kad pedagogu dirbantis asmuo privalo turėti pedagogo kvalifikaciją). Kontrolierės nuomone, mokyklos direktorius, nesivadovaudamas teisės aktų reikalavimais, leidžia dirbti reikiamo išsilavinimo neturintiems darbuotojams pedagoginį darbą.
Pritarė audito ataskaitai
Kontrolės komitete dalyvavęs Telšių specialiosios mokyklos direktorius K. Saplinskas teigė, kad įstaigos viešųjų pirkimų taisyklės yra taisomos, o maitinimo paslaugas kitais mokslo metais numatyta pirkti. Mokyklos teikiamų salės nuomos bei nakvynės paslaugų įkainiams bus prašoma Telšių rajono savivaldybės pritarimo (praėjusią savaitę Taryba įkainius patvirtino, – red.).
Kontrolės komiteto posėdyje dalyvavusi Telšių rajono savivaldybės administracijos Švietimo, kultūros, sporto ir jaunimo reikalų skyriaus vedėja D. Mažeikienė priminė, jog anksčiau ši mokykla buvo išlaikoma iš Valstybės biudžeto: „Dabar mokyklą perima Savivaldybė, tad stengiamės sustyguoti jos darbą. Balandžio mėnesį peržiūrėsime visus etatus, koeficientus ir t. t.“ Vedėjos teigimu, planuojama Telšių specialiojoje mokykloje panaikinti apie 10 etatų.
Kontrolės komiteto nariai, ragindami kuo skubiau pašalinti kontrolierių pastabose išvardytas klaidas, audito ataskaitai ir išvadoms pritarė.