Kaip ir kasmet, per Žolinę Viekšniuose vyks Molio šventė. Įvairius amatus – keramiką, puodininkystę, audimą, medžio drožybą, kalvystę, senąją fotografiją, menus, muziką – sujungianti šventė šiemet bus 17-oji.
Viekšnių kultūros centro direktorė Inga Gudauskienė sakė, kad pati šventė liepos 15-ąją yra ledkalnio viršūnė, kulminacija. Iki tol vyksta daug kitų procesų – idėjų kūrimas, lėšų, reikalingų toms idėjoms įgyvendinti, paieškos, derinimo ir pasiruošimo darbai.
Vyks keramikos kūrybinės dirbtuvės
I. Gudauskienė „Santarvei“ pasakojo, kad kasmet praėjus nedaug laiko nuo to, kai nuaidi paskutiniai Molio šventės akordai, pradedama galvoti apie kitus metus – planuoti, ką įdomaus, naujo būtų galima pasiūlyti keramika, amatais besidomintiems žmonėms.
Tada visi sumanymai, idėjos išdėstomos popieriuje – teikiami projektai Lietuvos kultūros tarybai, tikimasi gauti finansavimą.
Ir šių metų Viekšnių molio šventės veiklas iš dalies finansuos Lietuvos kultūros taryba, Mažeikių rajono savivaldybė.
Šių metų Molio šventė startuos liepos 31 d. Tądien prasidės ir iki rugpjūčio 4 d. tęsis kūrybinės dirbtuvės, kurioms vadovaus keramikas, mokytojas, vienas iš Molio šventės sumanytojų Vitalijus Baltutis.
Dirbtuvių dalyviai išsamiau susipažins su moliu bei jo pritaikymo galimybėmis, gamins, dekoruos išskirtinius rankų darbo gaminius.
Dalyvauti kūrybinėse dirbtuvėse galės visi pageidaujantys, tačiau organizatoriai, norintys žinoti dalyvių skaičių, dar skelbs išankstinę registraciją.
Mokysis primirštos dekoravimo technikos
Rugpjūčio 3 d. 13 val. Vinco Deniušio meno mokykloje vyks teorinis-praktinis seminaras „Mokos difuzija“. Jį ves Vilniaus dailės akademijos Vilniaus fakulteto Keramikos laboratorijos specialistė Neringa Akcijonaitytė.
Mokos difuzija – keramikos dekoravimo technika, kai pasitelkus chemines reakcijas dirbinys puošiamas medžių šakas primenančiais raštais.
I. Gudauskienė pasakojo, kad Viekšniuose pas V. Baltutį visus metus kartą per savaitę renkasi būrelis keramika besidominčių žmonių, kurie jau turi nemažai žinių ir gebėjimų, ir pradedančiaisiais keramikais jų nepavadinsi.
„Šiemet nutarėme paieškoti galimybių sustiprinti vietos žmonių, kurie jau nebėra visiški šio amato naujokai, žinias ir gebėjimus. Toks seminaras – jau pažengusiems keramikams – yra naujovė. Mūsų tikslas – prisidėti prie keramikų bendruomenės augimo, kad žmonės įgytų naujų žinių, praktikos. Todėl ir kviečiame specialistus. Orientuojamės į jau turinčiuosius patirties, bet, žinoma, prisijungti, dalyvauti galės ir visi norintieji“, – kalbėjo kultūros centro vadovė.
Medžio drožėjai kuria prieverpstes
Kita po Molio šventės vėliava vyksianti veikla – medžio drožėjų pleneras. Jis savo forma nėra įprastas. Nėra taip, kad meistrai susitinka kuriam nors konkrečiam laikotarpiui, pavyzdžiui, savaitei, ir drauge ką nors kuria.
Koordinatorius Česlovas Pečetauskas jau prieš kurį laiką medžio meistrams Alfonsui Bendikui, Antanui Viskantui ir Audriui Brazauskui pasiūlė idėją – šiemet iš medžio išdrožti prieverpstes. Drožėjai gauna reikalingos medienos, ne kartą susitinka vieni su kitais ir koordinatoriumi bei Molio šventės organizatoriais aptarti būsimųjų kūrinių techninių aspektų, pasitarti, kaip ir ką daryti, kad būtų išlaikyta kūrinių stilistika.
„Praėjusiais metais prie Viekšnių vasaros estrados buvo pradėta formuoti amatų erdvė, padarytas ir pastatytas užrašas „Amatai sukūrė Viekšnius“, įkurdintos medinės skulptūros, atspindinčios puodžiaus, kalvio, audėjo, medžio drožėjo amatus. Darbas jau vyksta. Meistrų padarytas prieverpstes Molio šventės metu naudosime kaip šventės apipavidalinimo elementą, parodysime lankytojams, tačiau jos dar nebus visam laikui įkurdintos amatų erdvėje. Žodžiu, savo vietą jos atras šiek tiek vėliau“, – paaiškino I. Gudauskienė.
Lipdys krosnelę ir paliks viekšniškiams
Neatsiejama Molio šventės dalis kasmet – edukacijos, kurių metu lankytojai gali išbandyti įvairius senuosius amatus, pabendrauti su juos puoselėjančiais meistrais.
Viekšniškis V. Baltutis, kaip ir kasmet, dalysis su žmonėmis raugo keramikos degimo paslaptimis.
Į Viekšnius bene ketvirtą kartą atvyks kaunietis, molio puoselėtojas Saulius Jackevičius. Drauge su dviem bendraminčiais iš Laižuvos – Inesa ir Sauliumi, įkūrusiais „Gamtos motyvų kooperatyvą“, – svečias ketina įgyvendinti ambicingą sumanymą – iš molio lipdyti krosnelę, skirtą gaminti maistui, parodyti šventės lankytojams, kaip vyksta procesas, atsakyti į jų klausimus.
Viekšniuose, netoli nuo vasaros estrados ir Viekšnių gimnazijos naujosios sporto salės, yra įgyvendinamas Kalupio upelio mokomojo tako įrengimo projektas. Jau pastatytos 2 įspūdingo dydžio Narvos laikotarpio puodynės, į kurias, tiesiogine to žodžio prasme, galima įeiti. (Narvos kultūra 4–3 tūkstantmečio prieš mūsų erą pirmoje pusėje buvo paplitusi šiaurinėje ir vakarinėje Lietuvos dalyje).
Šalia šios naujai suformuotos įdomios erdvės, jei tik leis galimybės, ketinama pastatyti ir sumanytą krosnelę, kad viekšniškiai ar miesto svečiai, kai norės, galėtų atvykti ir ką nors joje išsikepti.
Bus galima paragauti tradicinio „čiumpadrylio“
Pasakodama apie pasiruošimą šventei, joje koncertinę programą atliksiančias kapelas, dainininką Žilviną Žvagulį, mugėje dalyvausiančius prekybininkus, amatininkus bei menininkus, I. Gudauskienė minėjo ir dar vieną šventės akcentą – tradiciniu tapusį patiekalą „čiumpadrylį“.
Daug metų Molio šventėje mažeikiškės Saulės Paulauskaitės ir jos komandos didžiuliame puode verdamas patiekalas abejingų nepalieka.
Patiekalo pavadinimo reikšmė aiškinama taip: „čiumpadrylis“ – nuo žodžio čiumpu. Kokius ingredientus turiu, tokius čiumpu ir dedu į puodą.
„Saulė yra aktyvi visuomenininkė, kuri mums talkininkavo ir „Viekšnių kultūros vakarų“ metu. Poetams ji virė poetišką vakarienę. Molio šventėje ir šiemet Saulė su komanda virs „čiumpadrylį“, vaišins svečius, kad pilvai neurgztų, rankos nedrebėtų. Esame jai labai dėkingi, džiaugiamės, kad ji atsiliepia į mūsų pagalbos prašymus“, – pasakojo „Santarvės“ pašnekovė.
Kviečia puošti savo aplinką
Molio šventę organizuojančio Viekšnių kultūros centro direktorė I. Gudauskienė nori paprašyti viekšniškių šventei artėjant papuošti savo sodybas, kiemelius kokias nors moliniais akcentais.
„Net ir mažos detalės daug ką pasako. Vienais metais turėjome galimybę su arkliuku pralėkti Viekšnių gatvelėmis ir tikrai pastebėjome, kad žmonės buvo pasipuošę. Kas molinį ąsotį ant tvoros įtaisęs, kas į ąsotį gėlių pamerkęs, kas prie verandos durų pakabinę molinių, vėjui papūtus skambančių varpelių. Tai paprasti, bet gražūs, jaukūs akcentai. Ir miesto svečiai supranta, kad viekšniškiams svarbi Molio šventė, svarbūs visi į ją atvykstantys žmonės“, – akcentavo centro vadovė. O pabaigoje pridūrė: šventišką aplinką ir šventišką nuotaiką galime kurti kiekvienas.
Nida PUKELIENĖ