Meras apie mokyklų tinklo pertvarką: tai ne mokyklų uždarymas, o žingsniai aukštesnės kokybės link

Parašė:  2021-01-29

Sausio 28 dieną vykusiame Savivaldybės tarybos posėdyje buvo priimtas Telšių rajono savivaldybės bendrojo ugdymo mokyklų tinklo pertvarkos 2021–2024 metų planas, kuriuo siekiama sukurti aukštos kokybės reikalavimus atitinkantį mokyklų tinklą už valstybei ir Savivaldybei prieinamą kainą.
Nesibaigiantis vaikų gimstamumo ir mokinių skaičiaus mažėjimas seniai tapo švietimui socialiniu iššūkiu, formuojančiu nuolatinius pokyčius švietimo sistemoje. Mokyklų tinklo pertvarka jau daugiau kaip dešimtmetį įgyvendinama nuosekliai, iš anksto suplanuotais etapais, visada numatant kiekvieno pokyčio finansinį pagrįstumą ir visapusį mokinių bei kiekvieno pertvarkos dalyvio saugumą. Taip išvengta daugybės neigiamų padarinių: didelio mokytojų nedarbo, psichologinių vaikų adaptacijos problemų, mokyklų prieinamumo trukdžių (pvz., užtikrinant mokinių pavėžėjimą, maitinimą), staigaus finansinių išteklių poreikio ir žmogiškųjų išteklių nuostolio. Mokyklų tinklo optimizavimas niekada nebuvo suprastas tik kaip mokyklų uždarymas: kasmet įsteigiamos po 2–4 naujos ikimokyklinės grupės ženkliai sumažino eiles į darželius, paskatino šeimas (ypač kaimo vietovėse) anksčiau pradėti vaikų ugdymą, mokyklose buvo steigiamos švietimo pagalbos pareigybės, į trūkstamas specialybes perkvalifikuojami mokytojai.
Šiuo metu rajono mokyklų tinklas yra pakankamai optimalus, bet, vis dar mažėjant mokinių ir keičiantis kai kurioms valstybės švietimo politikos nuostatoms, pertvarkymų galima tikėtis ir toliau. Tiesa, kai kurie mūsų politikai pasisako, kad Telšių mieste jau dabar reikėtų uždaryti vieną mokyklą, bet kol kas, manau, rimto pagrindo ir svarių argumentų tam nėra.
Nuo 2024 metų Lietuvoje neturi likti specialiųjų mokyklų, o specialiųjų poreikių turintys mokiniai turi būti integruoti į kitas mokyklas. Šis procesas taip pat įsibėgėjęs: prieš 12–15 metų dalis specialiųjų poreikių vaikų jau mokėsi jų pasirinktose kitose mokyklose, o nuo 2017 m. vietoj dviejų specialiųjų mokyklų liko viena, kuri (Telšių Naujamiesčio mokykla) nuo šių metų rugsėjo 1 dienos bus prijungta prie „Atžalyno“ progimnazijos ir taps jos skyriumi. Specialiųjų poreikių turinčių vaikų integracija į kitas mokyklas – ilgalaikis, nelengvas ir brangiai atsieinantis procesas, reikalaujantis profesionalaus požiūrio priimant sprendimus ir planuojant pokyčius. Dabartiniu laikotarpiu iš 5 968 mūsų vaikų ir mokinių 459 (7,7 proc.) turi pripažintų specialiųjų poreikių, o 364 (6,2 proc.) mokosi integruotai.
2021–2024 metų plane taip pat numatyta Buožėnų mokyklą-darželį pertvarkyti į mokyklą-daugiafunkcį centrą, nes mokyklos pastate vyksta ne tik švietimo veikla, o Ubiškėje, likus tik darželinukams, siekiant įveiklinti tuštėjantį mokyklos pastatą, baigiama kurti stacionari vaikų poilsio stovykla, todėl nutarta pavadinti Ubiškės mokyklą-daugiafunkcį centrą tiesiog Ubiškės daugiafunkciu centru. Mažėja mokinių ir Viešvėnų pagrindinėje mokykloje. Todėl palaipsniui (nebeformuojant 9 klasės) nuo 2023 metų ši mokykla taps „Kranto“ progimnazijos skyriumi. Įvykdžius šį planą, sutaupytos lėšos bus reinvestuojamos į ugdymą: gerinti ugdymo aplinką ir siekti aukštesnės ugdymo kokybės.

Telšių rajono savivaldybės inf.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.


*

  1. Sandra L parašė:

    Tas yr gereuses mers visu laiku nes ans yr gereuses

  2. pilietis parašė:

    Ar žino meras, kas ta ugdymo kokybė yra. Uždarot mokyklas, statykit kalėjimus, bus kur nusikaltusius iš teismų neišlipančius valdininkus susodint

Už šmeižiančius, asmens garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie įstatymų nustatyta tvarka gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn. Vartotojas sutinka, kad Svetainė neribotą laiką saugotų jo IP adresą ir pareikalavus atskleistų jį įgaliotoms institucijoms. Tzinios.lt pasilieka teisę šalinti skaitytojų komentarus, nesusijusius su straipsnio tema, įžeidžiančius bei šmeižiančius asmenis arba reklamuojančius komercines organizacijas.

Griežtai draudžiama tzinios.lt paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo.
Taip pat skaitykite:
- Peržiūrėti visą naujienų archyvą -

Apklausa

Ar skiepysitės nuo COVID-19 ir kokią vakciną rinktumėtės, jeigu būtų galimybė?

Loading ... Loading ...
Archyvas
Visos teisės saugomos © 2021 tzinios.lt