Bendradarbiavimas – įrankis pasiekti daugiau
Per šiek tiek daugiau nei vieną mėnesį Savivaldybės meras Kęstutis Gusarovas pasirašė keturias naujas bendradarbiavimo sutartis. Kiekviena jų – su skirtingų sričių atstovais ir suteikianti naujas galimybes. Glaustai apie kiekvieną:
ŠVIETIMAS IR UGDYMAS. Telšiai kreipia žvilgsnį į Klaipėdos universitetą (KU), tikėdamiesi, jog besimezgantis ryšys Savivaldybei padės spręsti jaunųjų specialistų trūkumo problemą. Taip pat susitarta keistis patirtimi STEAM centrų veiklos srityje – kaip žinome, Telšiuose toks įkurtas regioninis centras šiemet jau pradėjo veiklą, o KU jūrinio STEAM centro startas planuojamas kitąmet.
Kita sutartis – tarp Telšių, Mažeikių, Plungės, Rietavo savivaldybių ir Telšių švietimo centro dėl Telšių regioninio STEAM centro. Susitarta bendradarbiauti siekiant skatinti visos apskrities savivaldybių mokinius domėtis gamtos ir tiksliaisiais mokslais, sudaryti jiems sąlygas dalyvauti šio centro veiklose. Apskrities mokiniai čia galės gilinti žinias, atlikti tyrimus, vykdyti eksperimentus pagal formaliojo ir neformaliojo ugdymo programas, o mokytojai – tobulinti kvalifikaciją.
KULTŪRA. Pasirašant kultūros kelio „Jurgis Ambraziejus Pabrėža (1771–1849)“ bendradarbiavimo sutartį numatyta, kad Telšių rajono savivaldybė bus įtraukiama į kuriamo kultūros kelio Kretingos rajono savivaldybės teritorijoje edukacines, kultūrines ir kitas veiklas, bendromis pastangomis bus dalyvaujama suderintose kultūrinėse ir kitose veiklose, kurios susijusios su šio kelio kūrimu. Taip pat abi savivaldybės savo teritorijose stengsis užtikrinti esančių J. A. Pabrėžos atminimui įrengtų objektų priežiūrą ir apsaugą. Mūsų savivaldybės teritorijoje tai Žemaičių muziejaus „Alka“ skyrius Žemaičių vyskupystės muziejus.
SPORTAS. Pasirašant sutartį su Lietuvos automobilių sporto federacija siekta sudaryti palankias sąlygas plėtoti ir populiarinti automobilių sportą Telšių rajone. Pagal galimybes bus prisidedama prie automobilių sporto infrastruktūros gerinimo ir plėtros savivaldybėje, taip pat gerinamos sąlygos automobilių sporto varžyboms, treniruotėms ir kitiems renginiams organizuoti. Visi telšiškiai gerai žinome, jog Telšių rajone, Viešvėnų kaime, turime potencialo turinčią Getautės trasą, o per pastaruosius penkerius metus susidomėjimas ženkliai išaugo – rajone įsisteigė dvi viešosios įstaigos, plėtojančios ir populiarinančios šį sportą.
Atrinktos mokyklos, dalyvausiančios „Tūkstantmečio mokyklų“ programoje
„Įvyko darbo grupės, kuri turėjo atrinkti mokyklas, dalyvausiančias „Tūkstantmečio mokyklų“ programoje, posėdis. Jo metu svarstyti kriterijai, kuriais vadovaujantis būtų galima atrinkti mokyklas.
„Tūkstantmečio mokyklų“ programoje numatyta, kad projekte gali dalyvauti mokyklos, kurios rugsėjo 1 d. turi ne mažiau kaip 200 mokinių. Dalyvauti negali mokyklos, kurių nuostatuose yra įteisintas specializuoto ugdymo krypties programos vykdymas, savitos pedagoginės sistemos elementų įgyvendinimas, mokinių priėmimas vykdomas iš visos savivaldybės teritorijos konkurso būdu, yra sudarytos tarptautinio bakalaureato klasės. Taip pat negali dalyvauti mokyklos, kurios savivaldybės bendrojo ugdymo mokyklų tinklo pertvarkos 2022–2026 metų bendruosiuose planuose numatytos reorganizuoti prijungimo, sujungimo ar padalijimo būdu arba likviduoti.
Kaip papildomas kriterijus buvo numatyta atrinkti tas mokyklas, kurios nedalyvauja jokiuose kituose projektuose ir negauna papildomų lėšų ugdymo procesui organizuoti ar ugdymo aplinkai gerinti, remontui atlikti.
Darbo grupė atrinko tris mokyklas, kurios dalyvaus „Tūkstantmečio mokyklų“ programoje: Telšių „Atžalyno“ progimnaziją, Telšių „Kranto“ progimnaziją ir Telšių Žemaitės gimnaziją.
Atrinktos mokyklos savo veiklą tobulins keturiose srityse:
– lyderystė veikiant;
– įtraukusis ugdymas;
– kultūrinis ugdymas;
– gamtos mokslų, technologijų, inžinerijos, matematikos ir kūrybiškumo (STEAM) ugdymas.
Konkreti parama Savivaldybei priklausys nuo jos pažangos plano ir mokinių skaičiaus. Projektai bus pradėti įgyvendinti priklausomai nuo to, į kurį etapą pateks – pirmąjį ar antrąjį. Pirmojo įgyvendinimas prasidės šiemet, antrojo – kitais metais“, – apie „Tūkstantmečio mokyklų“ programą kalbėjo Telšių rajono savivaldybės mero pavaduotojas Mantas Serva.
Biržuvėnų dvaro nuomos sutartis pasirašyta, planuojami tolesni dvaro darbai
„Balandžio 1 dieną pasirašyta Biržuvėnų dvaro dalies nuomos sutartis, po savaitės sudarytas turto priėmimo–perdavimo aktas. Sutartis pasirašyta 10 metų laikotarpiui su MB „Žemaitijos antikvariatas“. Dabartinis nuomos sutarties savininkas nurodė, kad laimėjus konkursą prioritetu taps Biržuvėnų dvarą padaryti traukos objektu, kuriame veiktų senovinių baldų muziejus (atitinkantis XIX a. vyravusį stilių), taip pat bus numatoma galimybė įsigyti baldus. Planuojama įrengti kelis kambarius apsistoti atvykusiems turistams, kelis kartus per metus organizuoti muges, šventes. Planuose – edukacijos programų kūrimas, vandens dviračių įsigijimas prieplaukai įveiklinti. Siekiant bendradarbiavimo tarp privataus verslo ir seniūnijos yra numatyta galimybė Luokės seniūnijai organizuoti renginius dvaro teritorijoje.
Pasirašius nuomos sutartį atliekami tolesni darbai siekiant įveiklinti ir tinkamai išnaudoti Biržuvėnų dvaro teritoriją. Esame interesuoti, kad nuomininkas dvarą nuomotųsi ir jame veiklą vystytų visą numatytą sutarties laikotarpį. Šiuo metu planuojame formuoti žemės sklypus aplink Savivaldybei priklausančius pastatus tam, kad prasiplėstų veiklos plėtojimo dvaro teritorijoje galimybės. Planuose – aplink Biržuvėnų dvarą esančių vandens telkinių išvalymas ir jų įveiklinimas.
Siekiant atkurti Biržuvėnų dvaro sodybos komplekso dalį, parką ir padidinti minėto objekto patrauklumą ir lankomumą planuojama teikti paraišką „Interreg“ kaimynystės programos „Latvija-Lietuva“ finansavimui gauti. Finansavimo būtų siekiama šiems darbams: parko būklei pagerinti išsaugant biologinę įvairovę ir padidinant prisitaikymą prie klimato kaitos ir kartu sudarant naujas galimybes įveiklinti parką. Toks projektas apimtų biologinės įvairovės tyrimus, želdinių ir medžių senolių tvarkymą, apželdinimą klimatui atspariais medynais, vandens telkinių sutvarkymą. Šiuo metu jau pasirašyta rangos darbų sutartis dėl Biržuvėnų dvaro tilto remonto, per 6 mėnesius nuo sutarties pasirašymo datos planuojama atlikti darbus. Numatyta pakeisti visą medinę važiuojamąją dalį ir ją laikančias konstrukcijas bei turėklus“, – apie numatomus darbus Biržuvėnų dvarui įveiklinti pasakojo Savivaldybės administracijos direktorius Tomas Katkus.
Susitikimai su mažojo turgelio prekiautojomis dėl prekyvietės įkūrimo
„Balandžio 13 dieną susitikime su prekybininkėmis dalyvavo meras, Savivaldybės administracijos direktorius ir jo pavaduotojas, miesto seniūnas, Tarybos narė ir Savivaldybės administracijos Architektūros skyriaus vedėja. Susirinkusiuosius informavome apie mažojo turgelio teritorijos planavimą. Pristatėme realias galimybes prekiauti nenutolus nuo visiems įprastos turgelio vietos.
Dauguma aplink turgelį esančių sklypų yra gyventojų privati nuosavybė, todėl Savivaldybės administracija nedarė apklausos dėl galimybės išnuomoti ir pritaikyti prekybai vieną ar kitą teritoriją. Nuspręsta vietą prekyvietei parinkti valstybinės žemės sklype. Pasiūlyta prekyvietę formuoti Savivaldybės įrengtoje aikštelėje ją padidinant ir nukeliant ant teritorijos pastatytą laikiną prekybos namelį. Taip pat pateiktas siūlymas ant asfalto dangos aikštelės pastatyti 12 konteinerinio tipo namelių prekybai.
Po susitikimo buvau įpareigotas pasidomėti galimybe prekeivėms išsinuomoti namelius ir sužinoti realią nuomos / įsigijimo kainą. Sutarta, kad prekyvietė turi atitikti minimalius senamiesčiui keliamus reikalavimus, laikini statiniai turi būti suderinti su architekte ir seniūnija. Teritorija turi atrodyti patraukliai ir būti patogi prekiauti.
Susirinkimo metu iškeltas klausimas apie laikiną prekybą gėlėmis taip pat bus sprendžiamas, apklausiant privačių sklypų savininkus dėl vietos nuomos galimybės.
Balandžio 20 dieną vyko antras susitikimas su prekybininkais. Jo metu pristatyti preliminarūs konteinerinių namelių įkainiai ir galima jų išdėstymo schema aikštelėje. Apie namelių įsigijimą teiravosi Savivaldybė ir patys prekybininkai, atsakymus abi pusės išgirdo vienodus. Šiuo metu namelių kainos itin didelės, o pagaminimo terminai ilgi.
Svarstyta dar viena alternatyva – aikštelėje įrengti angaro tipo palapinę su atskiromis pertvaromis arba galimybe privažiuoti automobiliams. Nutarta išsiaiškinti angaro pastatymo kaštus ir ieškoti įrengimo galimybių. Numatyta nauja prekyvietės teritorija prekybininkams tiko, apie tolesnę prekyvietės perkėlimo eigą informuosime prekybininkus ir, žinoma, rajono gyventojus.
Suprantame turgelio svarbą ten dirbantiems žmonėms ir gyventojams, visi esame įpratę prie šios vietos, tad galimos prekyvietės alternatyvos siūlomos ir tikimės, kad kartu su prekybininkais bendrą sprendimą surasime“, – apie turgelio prekyvietės įkūrimą kalbėjo Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Rimantas Adomaitis.