Geležies išgavimas archajiniu būdu

Parašė:  2020-11-27

Vilniaus dailės akademijos (VDA) Telšių fakulteto kieme savaitgalį įgyvendintas unikalus eksperimentas, kurio sumanytojas ir organizatorius – dėstytojas, humanitarinių mokslų daktaras Gvidas Slah. Pabandyta išgauti geležį panašiais būdais, kaip tai darė mūsų protėviai.
Eksperimentinės archeologijos geležies lydymo bandymą inicijavęs dėstytojas iš molio, smėlio ir šiaudų mišinio pagamino krosnelę (vadinamąją rudnelę). Joje ir buvo išlietas metalo lydinys iš medžio anglių, geležies rūdos ir kitų priemaišų. „Archeologinėje medžiagoje matyti, kad mūsų protėviai sėkmingai išgaudavo geležį iš vietinės balų rūdos. Tad ir mes buvome vieni iš tų, kurie pabandėme atlikti tokį eksperimentą“, – sakė mokslų daktaras.
Šiandien paprasta – už prieinamą kainą galima įsigyti plieno ir iš jo jau galime nusikalti norimą įnagį. Anksčiau taip pat galėjo įsigyti geležies, tačiau ji buvo labai brangi ir turėjo didžiulę vertę, ypač aukštos kokybės. Daugelis, neturėdami kito pasirinkimo, stengdavosi ją išgauti patys, nors gavybai reikėjo daug sveikatos, energijos ir laiko. Anot dr. G. Slah, eksperimentinės archeologijos tikslas – kuo autentiškiau atkurti senais laikais vykusius procesus, pasitelkiant kiek įmanoma tas pačias medžiagas, kuriomis naudotasi anuomet.
„Tokie bandymai skatina domėtis archeologiniais eksperimentais, papildytais praktine patirtimi ir teorija. Noriu pabrėžti, kad mokslas VDA Telšių fakultete būtent ir yra tuo unikalus bei patrauklus, kad mūsų dėstytojai išradingi ir šiuo sudėtingu laikotarpiu studentus užima ne vien „sausa“ teorija. Praktinė veikla mūsų fakultete labai skatinama, o tokie eksperimentai studentams suteikia ne tik edukacinę naudą, bet ir labai naudingi mokslui. Galimybė pažinti ir išbandyti archajines technologijas studentus inspiruoja jas pritaikyti savo šiuolaikinio meno, dizaino kūrybiniuose projektuose“, – kalbėjo VDA Telšių fakulteto dekanas Ramūnas Banys.
„Gautas rezultatas – 1 135 gramai geležies, kurią galėtų bandyti iškalti. Geležis susiformavo nedideliais gabalėliais. Kadangi tikslas buvo gauti vientisą gabalą (kritę), o ne keletą mažų, tad bandymai bus tęsiami“, – sakė eksperimente dalyvavusi studentė Neringa Kalvaitytė.
Eksperimente kartu su dėstytoju dr. G. Slah dalyvavo lekt. Donatas Liekmanis, svečias Martynas Stankus ir studentai Airidas Skublickas, Lukas Tomkus, Lukas Juzumas, Neringa Kalvaitytė, Ugnė Burvytė, Mor Grouchko, Emilija Globytė, Ignė Zdanevičiūtė, Teklė Tudorakė.
VDA Telšių fakulteto komunikacijos koordinatorė Donata KAZLAUSKIENĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.


*

Už šmeižiančius, asmens garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie įstatymų nustatyta tvarka gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn. Vartotojas sutinka, kad Svetainė neribotą laiką saugotų jo IP adresą ir pareikalavus atskleistų jį įgaliotoms institucijoms. Tzinios.lt pasilieka teisę šalinti skaitytojų komentarus, nesusijusius su straipsnio tema, įžeidžiančius bei šmeižiančius asmenis arba reklamuojančius komercines organizacijas.

Griežtai draudžiama tzinios.lt paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo.
Taip pat skaitykite:
- Peržiūrėti visą naujienų archyvą -

Apklausa

Kaip vertinate karantino sąlygomis mokymą/mokymąsi Telšių rajone?

Loading ... Loading ...
Archyvas
http://argus.lt/lt/autonominiai-dumu-detektoriai
Visos teisės saugomos © 2021 tzinios.lt