
Prieš šildymo sezoną ne viena šeima ima sukti galvas, kaip sumokėti sąskaitas už šildymą, domisi, kaip galėtų sumažinti mokesčių naštą – ar jiems priklauso kompensacijos už šildymą, karštą ir geriamąjį vandenį.
Apie valstybės skiriamas kompensacijas pasakoja Telšių rajono savivaldybės administracija.
Teisę gauti kompensacijas už būsto šildymą, geriamąjį ir karštą vandenį (toliau – kompensacijos) pagal Piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatymą (toliau – įstatymas) turi gyvenamąją vietą būste deklaravę arba būstą nuomojantys bendrai gyvenantys asmenys arba vienas gyvenantis asmuo, jei kreipimosi metu atitinka reikalavimus, išdėstytus minėtame įstatyme.
Kompensacijos skiriamos atsižvelgus į būste gyvenančių asmenų bendras pajamas, būsto plotą. Būsto šildymo išlaidų kompensacijų dydis taip pat priklauso nuo valstybės remiamų pajamų (VRP) dydžio, oro temperatūros ir šildymui sunaudojamos energijos ar kuro rūšies bei jo kainos. Šiuo metu VRP yra 176 Eur.
Taip pat svarbu, kad asmuo, besikreipiantis dėl kompensacijų, būtų išnaudojęs visas teisėtas kitų pajamų gavimo galimybes (sudaryti teismo patvirtintą sutartį dėl vaiko (įvaikio) materialinio išlaikymo, dėti pastangas, kad gautų pajamų iš nuosavybės teise priklausančio ir nenaudojamo turto (nuoma, pardavimas) ir kita).
Dėl paramos skyrimo reikia kreiptis pagal deklaruotą arba nuomojamo būsto gyvenamąją vietą į Socialinės paramos ir rūpybos skyriaus ar seniūnijos specialistus, kurie konsultuos ir priims prašymą-paraišką bei reikiamus dokumentus. Iš karto atsakyti, kam ir kiek bus kompensuojama už būsto šildymą, geriamąjį ir karštą vandenį, yra sudėtinga. Kiekvienas atvejis yra individualus.
Vertinant asmenų teisę į kompensacijas ir apskaičiuojant pajamas, į pajamas neįskaitoma išmoka vaikui, globos (rūpybos) išmokos tikslinis priedas, vaiko laikinosios priežiūros išmoka, tikslinės kompensacijos (priežiūros (pagalbos), slaugos, nuo 2024 m. individualios pagalbos teikimo), vienišo asmens išmoka, „Sodros“ našlių pensija bei dalis darbinių pajamų ir dalis nedarbo socialinio draudimo išmokos:
– 20 procentų – bendrai gyvenantiems asmenims, neauginantiems vaikų, arba vienam gyvenančiam asmeniui;
– 25 procentai – bendrai gyvenantiems asmenims, auginantiems vieną ar du vaikus;
– 30 procentų – bendrai gyvenantiems asmenims, auginantiems tris ar daugiau vaikų;
– 35 procentai – asmenims, vieniems auginantiems vieną ar du vaikus;
– 40 procentų – asmenims, vieniems auginantiems tris ar daugiau vaikų.
Kompensacijai apskaičiuoti taikomi būsto naudingojo ploto normatyvai: 50 kvadratinių metrų vienam gyvenančiam asmeniui; 38 kvadratiniai metrai pirmam šeimos nariui; 12 kvadratinių metrų antram šeimos nariui; 10 kvadratinių metrų trečiam ir kiekvienam paskesniam bendrai gyvenančiam asmeniui.
Bendrai gyvenantiems asmenims arba vienam gyvenančiam asmeniui už normatyvinį būsto plotą kompensuojama būsto šildymo išlaidų dalis, viršijanti 10 proc. skirtumo tarp bendrai gyvenančių asmenų arba vieno gyvenančio asmens vidutinių pajamų per mėnesį ir 2 VRP dydžių (352 Eur) kiekvienam bendrai gyvenančiam asmeniui arba 3 VRP (528 Eur) vienam gyvenančiam asmeniui. Gyvenant būste kelioms asmenų grupėms ir kai atsiskaitoma pagal vieną sąskaitą (atsiskaitomąją knygelę), kompensacijos dydis apskaičiuojamas tokia pačia tvarka kaip vienai bendrai gyvenančiai asmenų grupei, t. y. taikant 2 VRP dydžius kiekvienam tame būste gyvenančiam asmeniui.
Žemiau pateikiami pavyzdžiai centralizuoto būsto šildymo išlaidų kompensacijoms apskaičiuoti.
1. Pavyzdys. 4 asmenų šeima – abu dirbantys tėvai augina 2 vaikus (šeimos darbinės pajamos per mėnesį „į rankas“ – 2000 Eur. Buto plotas 65 kv. m (3 kambarių butas).
Būsto naudingojo ploto normatyvas šeimai – 70 kv. m, todėl kompensacija skiriama už visą turimą būsto plotą, t. y. už 65 kv. m.
Už būsto šildymą šeimai reikėtų mokėti vidutiniškai apie 100 Eur.
10 proc. skirtumo tarp šeimos pajamų ir VRP dydžio sudaro:
(2000 – 25 proc. = 1500 – 1408 Eur (352*4)) x 0,10 proc. = 9,20 Eur (šeima už būsto šildymą gali mokėti 9,20 Eur). Kompensacijos dydis: (100 – 9,20) = 90,80 Eur.
2. Pavyzdys. 2 asmenų šeima – dirbanti mama viena augina 1 vaiką… DAUGIAU SKAITYKITE „Telšių ŽINIŲ“ Nr. 78 (2516)