• Pagrindinis
  • Kontaktai
  • Prenumeratos kaina
  • Reklama
  • Balsavimų archyvas
  • Pranešk naujieną
Telšių žinios - Telšių apskrities laikraštis
  • Pirmas Puslapis
  • Aktualijos
    • Žinios iš Savivaldybės
    • Politika
    • Švietimas
    • Socialiniai reikalai
    • Verslas, Finansai
    • Kitos aktualijos
  • Partnerių informacija
  • Teisėsauga
    • Suvestinės
    • Gaisrai
    • Nelaimės
  • Teminiai puslapiai
    • Žemaičių kultūra
    • Raktas į Žemaitiją – kultūra, tradicijos, žmonės
    • Tvari kultūra Žemaitijoje
    • Auginame Telšių kraštą
    • Pilietiškumo žingsniai
  • Laisvalaikis
    • Renginiai
    • Sportas
    • Laisvalaikis
    • Receptai
  • Sveikata
  • Žmonės ir Nuomonės
  • Video
  • Skaidrumo politika
No Result
View All Result
  • Pirmas Puslapis
  • Aktualijos
    • Žinios iš Savivaldybės
    • Politika
    • Švietimas
    • Socialiniai reikalai
    • Verslas, Finansai
    • Kitos aktualijos
  • Partnerių informacija
  • Teisėsauga
    • Suvestinės
    • Gaisrai
    • Nelaimės
  • Teminiai puslapiai
    • Žemaičių kultūra
    • Raktas į Žemaitiją – kultūra, tradicijos, žmonės
    • Tvari kultūra Žemaitijoje
    • Auginame Telšių kraštą
    • Pilietiškumo žingsniai
  • Laisvalaikis
    • Renginiai
    • Sportas
    • Laisvalaikis
    • Receptai
  • Sveikata
  • Žmonės ir Nuomonės
  • Video
  • Skaidrumo politika
No Result
View All Result
Telšių žinios - Telšių apskrities laikraštis
No Result
View All Result

Tirkšliuose – kultūros sostinės darbai ir rūpesčiai

Telšių žinių redakcija
19 birželio, 2026
Teminiai puslapiai, Žemaičių kultūra
0

Šiemet sukanka 20 metų, kai rajono kultūros centrai veikia kaip savarankiškos biudžetinės įstaigos. Ta proga „Santarvė“ tęsia pokalbių su krašto kultūros darbuotojais ciklą.

Tirkšlių kultūros centro vadovė Salomėja Macijauskienė pasakojo apie įstaigos kelią – nuo privatizuoto pastato iki skambaus Lietuvos mažosios kultūros sostinės titulo, apie aktyvią komandą, vietos tradicijas bei ambicingus šių metų renginių planus.

Truputis istorijos

Mažeikių krašto enciklopedijoje nurodoma, kad 1967 m. buvo atidaryti zoniniai Tirkšlių kultūros namai, kuriuose dirbo keturi žmonės.

1993 m. buvęs kultūros namų pastatas buvo privatizuotas. Tik 2008 m. Mažeikių rajono savivaldybė iš privataus asmens nupirko buvusius kultūros namus. Avarinės būklės pastatui savivaldybė skyrė 120 tūkst. litų. Už šias lėšas buvo pakeisti salės langai, elektros instaliacija ir įrengti du kabinetai – iki tol kultūros darbuotojai glaudėsi seniūnijos patalpose. Vėliau iš ES fondų kultūros centro renovacijai buvo skirta beveik 900 tūkst. litų.

Nuo 2006 m. spalio 1 d. centras veikia kaip savarankiška biudžetinė įstaiga. 2007 m. Tirkšlių kultūros centras tapo Lietuvos kultūros centrų asociacijos nariu.

Tirkšlių kultūros centro direktorė Salomėja Macijauskienė džiaugiasi, kad jos vadovaujamoje įstaigoje dirba motyvuota ir energinga komanda.

Pasikeitė ne vienas vadovas

Po dvejų metų buvo pasirašyta centro bendradarbiavimo sutartis su seniūnija, bendruomene, mokykla, darželiu ir Tirkšlių miestelio bažnyčia, o 2010 metais – su Slampės kultūros pilimi iš Latvijos.

2013 m. po kapitalinės renovacijos Tirkšlių kultūros centras vėl atvėrė duris.

Atnaujintą pastatą pašventino Tirkšlių parapijos klebonas Arūnas Bladžius. Ši renovacija kainavo apie 1 mln. litų. Jos metu suremontuota pagrindinė salė, įrengta atskira parodų erdvė, darbuotojų reikmėms įkurti trys kabinetai, įrengta nauja savarankiška šildymo sistema, atnaujinta elektros instaliacija bei apšiltintas pastato stogas.

Šiuo metu Tirkšlių kultūros centrui priklauso ir Užlieknės kultūros namai. Per paskutinius du dešimtmečius įstaigai vadovavo: Remigijus Kudla (2007–2014 m.), Leonardas Žalimas (2015–2022 m.), po jo  centro vadove tapo S. Macijauskienė.

Varomoji jėga – motyvuota komanda

Tirkšlių kultūros centro direktorė „Santarvei“ tvirtino: įstaigoje dirba motyvuota ir energinga komanda. Specialistai aktyviai prisideda prie tradicinės kultūros išsaugojimo, sudaro sąlygas jos perėmimui, puoselėja mėgėjų meno tradicijas bei skatina jų tęstinumą.

Kultūros centro kolektyvai siekia aukšto meninio lygio, todėl nuolat dalyvauja rajoninėse, apskrities bei respublikinėse šventėse ir festivaliuose.

Tirkšliuose organizuojami edukaciniai renginiai vaikams, o gilias tradicijas turi kasmet rengiamos Užgavėnės, vasaros šventės, kalėdiniai bei velykiniai renginiai. Taip pat rengiami šokių vakarai vyresnio amžiaus žmonėms ir kitos pramogos.

Tikslas – tapti Mažąja kultūros sostine

S. Macijauskienei patys intensyviausi buvo paskutiniai metai, mat keltas ambicingas tikslas – pasiekti, kad Tirkšliai taptų Mažąja kultūros sostine.

„Nuo pat pirmų mano darbo centre dienų gyvavo mintis: reikėtų pasidomėti, kaip galima tapti Mažąja Lietuvos kultūros sostine. Viską išanalizavau, nuosekliai domėjausi. Pasirinkome dalyvauti šių metų konkurse, nes 2026-aisiais minimos iš mūsų miestelio kilusio kompozitoriaus Vytauto Klovos 100-osios gimimo metinės“, – pasakojo S. Macijauskienė.

 Visi suvienijo jėgas

Nors planų dalyvauti Lietuvos mažosios kultūros sostinės konkurse būta ir metais anksčiau, tuomet iki nurodytų terminų nespėta tinkamai pasiruošti.

Pasak vadovės, susirinkę Tirkšlių kultūros centro socialiniai partneriai, bendruomenės nariai ir kultūros puoselėtojai pasitarė ir vieningai nutarė išbandyti jėgas konkurse.

„Visi pritarėme ir nusiteikėme, kad pergalės atveju laukia didžiuliai darbai. Bendromis jėgomis, palaikydami vieni kitus, pateikėme paraišką. Atsakymas buvo džiuginantis, todėl iškart kibome į darbus“, – pasakojo S. Macijauskienė.

Skatins įvairų bendradarbiavimą

Direktorės teigimu, šio tikslo įgyvendinimas – tai visos Tirkšlių miestelio bendruomenės, kuri aktyviai puoselėja kultūrinį gyvenimą, tradicijas bei naujas kūrybines iniciatyvas, pripažinimas. Ir šiemet Tirkšliuose suplanuotos veiklos yra orientuotos į vietos kultūrinio identiteto stiprinimą, partnerystės skatinimą, bendruomenės sutelkimą ir kultūros prieinamumo plėtrą.

S. Macijauskienė vardijo: numatyta kurti naujas bei puoselėti esamas tradicijas, minėti bendruomenei svarbias jubiliejines datas, garsinti Mažeikių rajono bei Tirkšlių miestelio vardą ir paveldą.

Ypatingas dėmesys bus skiriamas inovatyvioms kultūros formoms, kurios įtrauks skirtingų kartų ir patirčių žmones, skatins vietos verslo, mecenatų bei jaunimo bendradarbiavimą.

Stiprinamas kultūrinis gyvenimas

Mažųjų Lietuvos kultūros sostinių iniciatyva siekiama stiprinti kultūrinį gyvenimą regionuose, skatinti bendruomeniškumą, kūrybiškumą ir partnerystę.

Per visą programos įgyvendinimo laikotarpį tokį vardą jau yra pelniusios 85 Lietuvos gyvenvietės.

Ši iniciatyva ne tik suteikia matomumo mažesnėms bendruomenėms, bet ir skatina vietos gyventojus bei partnerius aktyviau įsitraukti į kultūrinę veiklą, menines iniciatyvas, kurti naujas tradicijas, puoselėtą tautinį ir pilietinį identitetą bei visiems užtikrinti kultūros prieinamumą.

Nuo paveldo iki klaipėdiečių „Studijos“

Mažosios kultūros sostinės renginiai Tirkšliuose prasidėjo dar vasario mėnesį ir tęsis beveik iki metų pabaigos. Nuo praėjusio savaitgalio programoje „Šerdės dainuo – ronkas amatė“ čia pristatomi senieji amatai ir paveldas.

Birželio 27 d. vyks koncertas Vytauto Klovos atminimui, jame dalyvaus valstybinis ansamblis „Lietuva“. Tą pačią dieną bus švenčiamos ir Petrinės, kur pasirodys grupė „Studija“ bei kiti atlikėjai.

Pasak S. Macijauskienės, grupė „Studija“ pasirinkta neatsitiktinai. Mintis ją įkurti gimė Tirkšliuose, kai Klaipėdos konservatorijos Džiazo muzikos katedros pirmo kurso studentai buvo išvežti į kolūkį – Mažeikių rajone, Tirkšlių miestelyje, skynė obuolius ir kasė bulves.

Tarp mažosios Lietuvos kultūros sostinės renginių – krepšinio turnyras Roko Giedraičio taurei laimėti, kultūrinės meistrystės ir tradicijų šventė – kopūstienės virimo varžytuvės, istorinė konferencija ir patyriminė ekskursija „Naktis Mažojoje kultūros sostinėje“.

Lapkričio 28 d. vyks projekto „Tirkšliai – Mažoji Lietuvos kultūros sostinė“ iškilmingas uždarymas.

Birželio 12 d. Tirkšlių kultūros centre atidarytos parodos pakvietė lankytojus susipažinti su mūsų krašto istorija, žmonėmis, kūryba.
Kasmet organizuojamos Petrinės – smagi šventė ne tik varduvininkams Petrams ir Povilams, bet ir visai bendruomenei.
Praėjusį penktadienį Tirkšlių miestelio gyventojai ir svečiai turėjo galimybę pamatyti išskirtinį grupės „Baltos Varnos“ koncertą.
Kopūstienės virimo čempionato metu komandos kelių dešimčių litrų talpos puoduose verda sriubas pagal jų žinomus slaptus receptus.

Puoselėja tradicijas

Tirkšliuose vyksta nemažai tradicija tapusių renginių. Tarp jų ne tik mūsų krašte garsėjantis Kopūstienės virimo čempionatas. Besivaržančios komandos kelių dešimčių litrų talpos puoduose pagal savo slaptus receptus verda sriubas. Šventės lankytojai gali paragauti sriubų su kopūstais ir įvertinti komandų meistriškumą, o speciali komisija išrenka pačią skaniausią. Šis čempionatas sėkmingai organizuojamas nuo 2019 m.

S. Macijauskienė įvardijo ir dar vieną tirkšliškių įgyvendintą sumanymą – margučių ridenimo lovelį. Pušyne įrengtas lovelis buvo oficialiai pripažintas kaip ilgiausias margučių ridenimo lovelis Lietuvoje.

Šis velykinis atributas tradiciškai kasmet įrengiamas Tirkšlių pušyne ir traukia lankytojus ne tik iš mūsų rajono.

Ieško papildomų galimybių

S. Macijauskienė teigė, kad praėję metai buvo labai intensyvūs. Laimėtas ir įgyvendintas ne vienas projektas, leidęs papuošti Tirkšlių aplinką, pušyne įrengtos sūpynės. Ateityje norisi įvairiems kultūros renginiams dar aktyviau naudoti Tirkšliuose esantį pušyną.

„Nesustojame, vis ieškome kažko naujo. Norime pagyvinti ir paįvairinti savo darbą. Kai tik pasitaiko progų, ieškome papildomo finansavimo. Jeigu sėdėsi, lauksi lėšų tik iš savivaldybės biudžeto, nieko išskirtinio nepavyks padaryti – suorganizuosi pagrindines kalendorines šventes ir viskas“, – įsitikinusi direktorė.

 Maža, bet darni komanda

S. Macijauskienės teigimu, veiklos pakanka visiems Tirkšlių kultūros centro meno kolektyvams.

Šiais metais vokalinis instrumentinis ansamblis „Kasnakt“, vadovaujamas Modestos Šakienės, nacionalinio lygio konkurse „Sidabriniai balsai“ pelnė antrojo laipsnio diplomą. Tirkšliuose jau trečius metus gyvuoja teatro grupė „Akorat“ (vadovė ir režisierė Birutė Vaičkuvienė). Centre veikia vaikų vokalinis ansamblis „Spinduliukai“, o folkloro kolektyvas „Skuja“ dainuoja lietuvių liaudies dainas bei organizuoja pasidainavimų vakarus. Užlieknės kultūros namuose aktyviai koncertuoja estradinis ansamblis „Vakars“.

„Spėjame ir renginius organizuoti, ir su kolektyvais dirbti, nors mūsų komanda ir nedidelė. Iš viso esame vienuolika darbuotojų, bet ne visi dirba pilnu etatu“, – pokalbį baigė S. Macijauskienė.

Janina SRIBALIUTĖ

Nuotr. iš Tirkšlių kultūros centro ir Savivaldybės administracijos archyvų

Kitas įrašas

Repšių dvaras: šeimininkai, draugai ir vaikiškas teatras

Parašykite komentarą Atšaukti atsakymą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

CAPTCHA vaizdas
Atkurti Vaizdą

*

Naujienos iš interneto

Video rekomendacijos:

Taip pat skaitykite:

Pirmas puslapis

Tar­nystė Die­vui ir Tėvy­nei Jus­ti­no gy­ve­ni­me žen­gia iš­vien
Tel­šių „Džiu­gas“ lai­ko­si pir­mo­jo­je vie­to­je
Sutrypti birželio žiedai: istorija, kurios neišgydys laikas
Sa­vaitės Ke­lių eis­mo tai­syk­lių pa­žei­di­mai
Pra­si­de­da Vaikų glo­bos sa­vaitė: vi­suo­menė kvie­čia­ma pa­žvelg­ti į globą be ste­reo­tipų
Pa­si­baisė­jo mies­to erd­ve

Žemaičių kultūra

Birželio 14-oji. Tada ir dabar
Repšių dvaras: šeimininkai, draugai ir vaikiškas teatras
Tirkšliuose – kultūros sostinės darbai ir rūpesčiai
Plateliai atidarė vasaros sezoną!
Repšių dvaras: šeimininkai, draugai ir vaikiškas teatras
Rūta Ničajienė: nuo Mažeikių iki tarptautinio pripažinimo

Laisvalaikis

Tel­šių „Džiu­gas“ lai­ko­si pir­mo­jo­je vie­to­je
Telšiškės 3×3 krepšinio turnyre Mažeikiuose iškovojo antrąją vietą
Bal­ti­jos ša­lių krep­ši­nio nau­jie­nos
Tel­šiuo­se pa­minė­ta Ge­du­lo ir vil­ties die­na
Karalienė Luizė ir Kapitonas Stulpinas džiazo scenoje: istorinis susitikimas, kuris Telšiuose įvyks muzikos dėka
Braškių salotos su feta, riešutais ir medaus padažu

Sveikata

Kokie faktoriai turi įtakos implantų ilgaamžiškumui?
Kur gims­ta ne tik vai­kai, bet ir pa­si­ti­kė­ji­mas
Var­niuo­se ati­da­ry­tas pa­lia­ty­vio­sios pa­gal­bos die­nos sta­cio­na­ras: pa­gal­ba ne tik pa­cien­tui, bet ir vi­sai šei­mai
Kaip palengvinti kasdienį ligonio prausimą: praktiški patarimai
Į Re­gio­ni­nę Tel­šių li­go­ni­nę su­grį­žo ne tik gy­dy­to­jas – su­grį­žo tel­šiš­kis
Psi­chi­kos svei­ka­tos po­ky­čiai: dau­giau pa­gal­bos vai­kams ir paaug­liams
No Result
View All Result

Laikraštis

Apklausa

Ar jau planuojate vasaros atostogas?

Rezultatai

Loading ... Loading ...
  • Archyvas

Orai

Orai Telšiuose
Orai
Orai Telšiuose 2 savaitėms
  • Naujienos
  • Teminiai puslapiai
  • Teisėsauga
  • Laisvalaikis
  • Archyvas
  • Prenumeratos kaina
  • Reklama
  • Kontaktai

Visos teisės saugomos © 2021 tzinios.lt

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas
No Result
View All Result
  • Pirmas Puslapis
  • Aktualijos
    • Žinios iš Savivaldybės
    • Politika
    • Švietimas
    • Socialiniai reikalai
    • Verslas, Finansai
    • Kitos aktualijos
  • Partnerių informacija
  • Teisėsauga
    • Suvestinės
    • Gaisrai
    • Nelaimės
  • Teminiai puslapiai
    • Žemaičių kultūra
    • Raktas į Žemaitiją – kultūra, tradicijos, žmonės
    • Tvari kultūra Žemaitijoje
    • Auginame Telšių kraštą
    • Pilietiškumo žingsniai
  • Laisvalaikis
    • Renginiai
    • Sportas
    • Laisvalaikis
    • Receptai
  • Sveikata
  • Žmonės ir Nuomonės
  • Video
  • Skaidrumo politika

Visos teisės saugomos © 2021 tzinios.lt

Skip to content
Open toolbar Pritaikymo neįgaliesiems įrankiai

Pritaikymo neįgaliesiems įrankiai

  • Padidinti tekstąPadidinti tekstą
  • Sumažinti tekstąSumažinti tekstą
  • Nuorodos pabraukimasNuorodos pabraukimas
  • Skaitomas šriftasSkaitomas šriftas
  • Reset Reset