Rugpjūčio 11 dieną Žemaičių dailės muziejuje paminėtas tautodailininko, skulptoriaus, Plungės garbės piliečio Jakovo Bunkos gimimo šimtmetis. Į 2014-aisiais mirusio žydų tautos istorijos ir kultūros saugotojo ir puoselėtojo pagerbimo renginį susirinko Savivaldybės atstovai, švietimo, kultūros įstaigų vadovai, J. Bunką pažinoję plungiškiai ir garbūs svečiai – Ministrės Pirmininkės Ingridos Šimonytės patarėja Gabrielė Žaidytė, Seimo nariai Jonas Varkalys ir Jurgis Razma, Leonido Donskio fondo vadovė Jolanta Donskienė, režisierius ir politikas Julius Dautartas, Tautinių bendrijų tarybos pirmininkas Daumantas Levas Todesas.
Rita Stančiukienė
Renginio įžangoje parodytas Mykolo Oginskio meno mokyklos mokinių sukurtas ir įvairiose Plungės vietose, susijusiose su žydų istorija, nufilmuotas jautrus muzikinis vaizdo klipas.
Pirmasis sveikinimo žodžius tarė ir apie Plungę, įvairiais laikotarpiais jame gyvenusius ir istoriją kūrusius žmones, jų kultūrinį palikimą kalbėjo meras Audrius Klišonis. „Pagal katalikų tikėjimą, jeigu žmonės mini tą, kuris yra išėjęs, jam tai yra atlaidai. Šis paminėjimas – tarsi duoklė tam sunkiam darbui, kuriuo mes didžiuojamės ir kurį vertiname.
Jakovas Bunka – žmogus, kuris vienas dirbo didelius darbus“, – sakė apie Plungės garbės pilietį Savivaldybės vadovas.
Ministrės Pirmininkės I. Šimonytės sveikinimo žodžius iš sostinės atvežė ir juos perskaitė patarėja G. Žaidytė.
Žemaičių dailės muziejaus direktoriaus pavaduotoja Jolanta Skurdauskienė priminė susirinkusiesiems svarbiausius J. Bunkos gyvenimo momentus: jo kūrybinę, visuomeninę veiklą, darbus, nuveiktus įamžinant savo tautiečių, nužudytų per holokaustą, atminimą.
Prisiminimais apie paskutinįjį Plungės žydą, vienintelį tautodailininką žydą Lietuvoje dalijosi Seimo narys J. Varkalys. Gražia draugyste su litvakais džiaugėsi J. Dautartas.
Režisierius parodos „Mozės klajonės“ kuratoriui, Tautinių bendrijų tarybos pirmininkui D. L. Todesui dovanojo pajūryje rastą akmenį, kuris savo forma primena Dovydo žvaigždę.
Šiltai J. Bunką prisiminė sūnus Eugenijus: „Tėvelis nemėgo kalbėti. Buvo sukurtas darbui. Pats nuspręsdavo, padarydavo ir tik tada kitiems pristatydavo. Dėkoju visiems, prisidedantiems prie tėvelio pradėtų darbų tęsimo, visiems, kurie šiandien susirinko jo paminėti.“
D. L. Todesas renginio dalyvius pakvietė į Žemaičių dailės muziejuje eksponuojamą, jo inicijuotą ir kuruojamą parodą „Mozės klajonės“. Tarptautinė paroda jau aplankė ne vieną šalį, prieš tai buvo eksponuota Ukrainoje. Ekspozicijoje – 29 autorių darbai. Kiekvienas menininkas, remdamasis tautodailininko J. Bunkos išdrožtu Mozės veidu, sukūrė parodai savąjį Mozę, įkvėpdamas jam savo jausmus ir patirtį.
Apžiūrėjus įspūdingą parodą išvykta į Kaušėnuose esantį holokausto aukų memorialą. Paminklinio ansamblio nužudytiems žydams pastatymą inicijavo J. Bunka. Memorialas sumūrytas iš 1 800 plytų (tiek žydų čia buvo nužudyta), o ant jų surašytos aukų pavardės. Skaudžius įvykius menančioje vietoje E. Bunka papasakojo Plungės žydų sunaikinimo istoriją.
Priminsime, kad J. Bunka gimė 1923 m. liepos 13 d. Plungėje. Šešiolikos metų būdamas mokėsi staliaus amato pas plungiškį meistrą Juozą Šoblinską.
Nuo 1945 m. atsidavė per holokaustą nužudytų žydų atminimo įamžinimui Plungės krašte. Savo namuose buvo įsteigęs Plungės žydų istorijos muziejų ir savo darbų ekspoziciją.
Bendradarbiavo su Žemaičių dailės muziejumi rengiant žydų istorijos parodas.
1976 m. J. Bunka sukūrė beveik 4 metrų aukščio skulptūrą – memorialą, pastatytą žydų kapinėse Šateikiuose.
1986–1989 m. kartu su kitais menininkais sukūrė memorialą holokausto aukoms atminti, kuris pastatytas Kaušėnuose.
1996 m. Jakovas su savo drožiniais buvo pakviestas į Izraelį – Kirono, Bialiko ir Tel Avivo miestus, kuriuose tautiečiai surengė puikių vietinės spaudos atsiliepimų sulaukusias unikalaus Plungės menininko kūrybos parodas.
J. Bunka šį pasaulį paliko 2014 m. liepos 30 d. Palaidotas Plungės kapinėse Telšių gatvėje.