Jau įsibėgėjo kasmetinis pasėlių ir žemės ūkio naudmenų deklaravimas bei paraiškų pagal kai kurias Lietuvos kaimo plėtros 2007–2013 metų programos (KPP) priemones rinkimas. Šiemet tai truks iki birželio 15 d. Pasak Telšių rajono savivaldybės administracijos Kaimo plėtros skyriaus vedėjo Albino Slavinskio, vėluojantieji pateikti paraiškas tai dar galės padaryti iki liepos 10 d., tačiau už kiekvieną uždelstą dieną parama jiems bus mažinama 1 proc.
Dėl žemės sklypo blokų sumažinimo sumažės ir išmokos
Šiemet pasėlių ir žemės ūkio naudmenų deklaravimas pradėtas kiek vėliau nei įprasta – birželio 23 d. Taip padaryta atsižvelgus į Europos Komisijos auditorių rekomendacijas užtikrinti geresnę deklaruojamų plotų kontrolę, todėl buvo tikslinamos kontrolinių žemės sklypų (KŽS) ribos. KŽS buvo sumažinti, atsižvelgiant į natūralias gamtines, dirbtines ir istorines žemės naudojimo ribas.
Pasak Telšių rajono savivaldybės administracijos Kaimo plėtros skyriaus vedėjo A. Slavinskio, dėl sutrumpinto laikotarpio bei įvestos naujovės – žemės sklypo blokų sumažinimo – smarkiai padidėjo seniūnijoje dirbančių žemės ūkio specialistų darbo krūvis. Todėl pageidautina, jog žmonės, norintys deklaruoti savo pasėlius ir žemės ūkio naudmenas, iš anksto susitartų su seniūnijose dirbančiais specialistais dėl priėmimo. Toks susitarimas, vedėjo teigimu, padės dalinai išvengti susidarančių eilių ir žmonėms nereikės laukti visą dieną prie kabinetų durų.
„Jeigu mes pernai įbraižydavome didelius blokus, tai šiais metais jie yra susmulkinti, – apie žemės sklypo blokų sumažinimo naujovę kalbėjo Savivaldybės administracijos Kaimo plėtros skyriaus vedėjas. – Ši naujovė yra nelabai palanki ūkininkams, nes jei sėjant nors keletą arų išlendama į kitą žemės sklypo bloką – ūkininkas nebegaus išmokų už juos. Juk ardamas jis nemato tų blokų ribų, ir jeigu tame plote nebelieka 10 arų – už juos nebebus mokamos išmokos.“ A. Slavinskis teigė, kad kol kas ūkininkai šios naujovės minusų dar nepajuto – jie bus jaučiami, kada bus išmokėti pinigai: „Nesunku suskaičiuoti, kiek dėl neapsižiūrėjimo gali kristi tiesioginės išmokos. Jeigu už 1 ha mokama 400 Lt, tai 1 aras prilygsta 4 Lt. Tad susidarius 10 arų – ūkininkas neteks 40 Lt.“
„Tas visas žemės sklypo blokų susmulkinimas – tai papildomas darbas ir seniūnijoje dirbantiems specialistams, – kalbėjo A. Slavinskis, – nes viskas ne tik kad iš naujo įbraižoma programoje, bet dar ir labai smulkiais blokais. Tad jeigu ateina savo pasėlius ir žemės ūkio naudmenas deklaruoti stambus ūkininkas, jis gali visą dieną prasėdėti specialisto kabinete.“
Deklaravimo naujovės
Pasak Telšių rajono savivaldybės administracijos Kaimo plėtros skyriaus vyr. specialistės Vilmos Lukoševičienės, taip pat tarp šių metų naujovių yra ir tai, kad pareiškėjai, pildydami paraišką, galės nurodyti, kad pageidauja gauti: išmokas už mėsinius galvijus ir mėsines avis, papildomas nacionalines tiesiogines išmokas už ėriavedes. Minėtosioms išmokoms gauti papildomų paraiškų nereikės teikti.
2012 m. deklaruojamiems plotams padidėjus daugiau kaip 5 proc. (palyginti su 2011 m. deklaruotu plotu), nebereikia pristatyti žemės valdymo teisės įrodymo dokumentų, tačiau minėtųjų dokumentų bus pareikalauta iš pareiškėjų, kurie 2012 m. deklaracijas teiks pirmą kartą.
Taip pat šiemet atsisakyta reikalavimo pildyti registravimo žurnalus dėl paraiškų-prašymų pakeisti paraiškos duomenis.
Padarytas palengvinimas asmenims, deklaruojantiems savarankiškai: paraišką teikiant savarankiškai, paraiškos duomenų registravimo dokumentą bus galima išsiųsti ir el. paštu. Nuo 2012 m. pareiškėjams, savarankiškai teikiantiems paraišką, sudarytos galimybės ją pasirašyti elektroniniu parašu.
Šiais metais nebus mokamos susietosios išmokos už baltymingus augalus. Vietoj jų bus mokamos atsietosios išmokos už 2011 m. deklaruotus baltymingus augalus. Taip pat nebus mokamos ir susietosios išmokos už bulius. Vietoj jų bus mokamos atsietosios išmokos už 2010–2011 m. vidutinį bulių skaičių, už kurį gautos susietosios išmokos.
Deklaruojantieji pievas ar ganyklas turės laikyti gyvulius
Jeigu pareiškėjų deklaruotos pievos (ganyklos), už kurias prašoma tiesioginių išmokų, sudarys daugiau nei 30 proc. visų deklaruojamų žemės ūkio naudmenų, už kurias prašoma tiesioginių išmokų, bus tikrinama, ar šių pievų (ganyklų) hektarui šiais metais tenka bent 0,1 sutartinio gyvulio. „Iki šiol deklaruoti pievas, ganyklas galėjo bet kas – buvo tik vienas reikalavimas: išvežti nušienautą žolę, – pasakojo V. Lukoševičienė. – Šiemet atsirado reikalavimas, kad, norint gauti tiek tiesiogines, tiek už mažiau palankias ūkininkauti vietoves išmokas, reikia turėti gyvulį.“ Savivaldybės administracijos Kaimo plėtros skyriaus vyr. specialistė informavo, kad, norint gauti išmokas už mažiau palankias ūkininkauti žemes, reikia turėti 0,5 sąlyginio galvijo vienam hektarui, o tiesioginėms išmokoms gauti – 0,1 sąlyginio gyvulio. 1 sąlyginis gyvulys prilyginamas vienai karvei. Vadovaujantis žemės ūkio ministro įsakymo priede pateiktu ūkinių gyvūnų, kurie gali būti perskaičiuojami į sutartinius gyvulius, sąrašu – pavyzdžiui, 0,1 sutartiniam gyvūnui prilyginama 1 kiaulė. Tad asmuo, deklaravęs 1 ha pievų ar ganyklų, privalės turėti 1 kiaulę.
Jeigu tokie pareiškėjai neturės gyvulių, jiems bus taikoma 50 proc. dydžio sankcija visai paramos sumai (ne tik tiesioginėms išmokoms, bet ir išmokoms, mokamoms pagal Lietuvos kaimo plėtros 2007–2013 m. programos priemones už plotą). Jeigu sutartinių gyvulių pareiškėjas turės, bet jie „padengs“ mažiau nei 50 proc. pievos (ganyklos) ploto, pareiškėjui bus taikoma 20 proc. sankcija, o jeigu sutartiniai gyvuliai „padengs“ daugiau kaip 50 proc. pievų (ganyklų) ploto, bus taikoma 3 proc. paramos dydžio sankcija.
ES tiesioginės išmokos 2012 m.
Preliminarus bendras ES tiesioginių išmokų vokas Lietuvai (neskaitant cukraus išmokos) 2012 m. – 1,116 mlrd. Lt. Mėsiniams galvijams (12 mėn. ir daugiau) ir mėsinėms avims nukreipiama apie 46 mln. Lt (40 proc. daugiau nei pernai). Išmokos už cukrų šiemet sudarys apie 35 mln. Lt. Maksimaliai galima papildomų nacionalinių tiesioginių išmokų suma – apie 114 mln. Lt.
Šiais metais numatomos didesnės tiesioginės išmokos nei 2011 m. Jeigu deklaruojamas tinkamas paramai tiesioginėms išmokoms gauti plotas išliks nepakitęs, išmoka sieks apie 413 Lt už ha (2011 m. buvo apie 370 Lt), tačiau nepalankioms ūkininkauti vietovėms išmokos dydis paliktas toks pat kaip pernai – 131 Lt už ha.
Gegužės 7 d. duomenimis, iš planuojamų 4 500 paraiškų Telšių rajone priimta vos 417.
Pernai Telšių rajone buvo pateikta 4 430 paraiškų tiesioginėms išmokoms už žemės ūkio naudmenų ir pasėlių plotus gauti (23,898 mln. Lt sumai). Autorizuotos 4 423 paraiškos ir išmokėta 22,913 mln. Lt.
Išmokoms ūkininkaujantiesiems vietovėse, kuriose yra kliūčių, išskyrus kalnuotas vietoves, gauti pernai pateikta 4 350 paraiškų (7,781 mln. Lt). Autorizuotos 4 275 paraiškos, išmokėta 6,499 mln. Lt.