
Degaičių kaimo Degaičių gatvės 13-asis namas, gerai matomas važiuojant Šiaulių plentu pro šią gyvenvietę, aplinkos tikrai nepuošia: dalį pastato nuniokojo prieš dvejus metus jame kilęs gaisras, bet statinio savininkai iki šiol nesiteikia tvarkyti gaisro padarinių. Telšių rajono savivaldybės administracijos specialistų teigimu, atsakomybė dėl avarinės būklės statinio tvarkymo tenka visiems daugiabučio namo savininkams, tačiau toks pareiškimas daliai gyventojų visiškai nesuprantamas.
Monika GIRDVAINĖ
Pastato dalis – avarinės būklės
Į „Telšių ŽINIŲ“ redakciją kreipėsi Degaičių kaimo Degaičių gatvės 13-ojo daugiabučio gyventoja. Moteris pasakojo iš Telšių rajono savivaldybės administracijos gavusi laišką dėl namo, kuriame ji gyvena, dalies tvarkymo ar nugriovimo.
Telšių rajono savivaldybės administracijos Statybos ir urbanistikos skyriaus darbuotojai, atsižvelgdami į Degaičių seniūnijos raštą dėl avarinės pastato būklės, minimame daugiabutyje organizavo faktinį duomenų patikrinimą. Nustatyta, kad statinio pietinės pusės fizinė būklė labai bloga. Pastato medžio karkaso sienos pažeistos puvinio ir biologinių kenkėjų, vietomis dėl laikančiųjų konstrukcijų nusėdimo atsilupusios medinės apdailos lentelės, pietinėje pusėje sienos išgriuvusios. Stogo karkasas taip pat išpuvęs, įgriuvęs, dalis stogo nuplėšta. Dalis namo negyvenama, yra angų, tad į jį gali patekti pašaliniai asmenys. Nustatyta, kad pastatas turi avarinės būklės požymių ir kelia pavojų žmonėms ir aplinkai. Reikalauta nedelsiant statinį sutvarkyti arba dalį jo nugriauti. Savininkai taip pat įpareigoti užkalti atviras angas, kad pašaliniai negalėtų patekti į pastatą, sutvarkyti statybines atliekas. Apie priimtas priemones trūkumams pašalinti gyventojai įpareigoti pranešti Telšių rajono savivaldybės administracijai iki gegužės 1-osios. To nepadarius gyventojams grės administracinė atsakomybė.
Daugiabutis Degaičių gatvėje priklauso keturiems savininkams. Minimame pastate į redakciją besikreipusiai moteriai priklauso vienas butas, kurį ji kruopščiai prižiūri, atlieka remonto darbus. Degaitiškė dėstė, kad avarinės būklės yra kita pastato dalis, kuri jai nepriklauso, tad moteris piktinosi, kodėl jai reikia tvarkyti kitų nuosavybę.
„Kaimynai yra netvarkingi, su jais sunku susitarti, o jei pradėtume tvarkymo darbus jiems priklausančioje teritorijoje, tikrai sulauktume jų nemalonės“, – apie problemą pasakojo moteris.
Turi atsakyti visi
Gyventojos prašymu Savivaldybėje pasidomėjome, pagal kokius galiojančius teisės aktus jai privaloma tvarkyti avarinės būklės statinio dalies pusę, priklausančią kitiems asmenims. Ar šiuo atveju moteriai negali būti taikoma išimtis, atleidžianti nuo tvarkymosi?
Telšių rajono savivaldybės administracijos Statybos ir urbanistikos skyriaus vedėjas Mindaugas Norkus informavo, kad statinių naudotojų (savininkų) prievolė tinkamai prižiūrėti, remontuoti ar kitaip tvarkyti statinį yra apibrėžta Statybos įstatymo 47 ir 48 straipsniuose bei Statybos techninio reglamento STR 1.07.03:2017 „Statinių techninės ir naudojimo priežiūros tvarka. Naujų nekilnojamojo turto kadastro objektų formavimo tvarka“ IV ir VII skyriuose. Statinių techninė priežiūra yra privaloma ir vykdoma vadovaujantis Lietuvos Respublikos civilinio kodekso 4.82 ir 4.83 straipsniais, kuriuose apibrėžtos daugiabučių namų butų ir kitų patalpų savininkų teisės ir pareigos naudojantis bendrąja daline nuosavybe bei šios nuosavybės administravimas.
„Ne vienai minėtai gyventojai, o visiems gyventojams minėtu adresu buvo išsiųsti pranešimai, kuriuose prašoma susitvarkyti savo daliai priklausančią turto dalį. Kadangi yra statinių naudotojų (savininkų) prievolė tinkamai prižiūrėti, remontuoti ar kitaip tvarkyti statinį, jokių išimčių moteriai negalima taikyti. Atsakomybė tenka visiems daugiabučio namo savininkams“, – komentavo M. Norkus.
Kaip tuomet gyventojai spręsti susidariusią problemą?
Statybos ir urbanistikos skyriaus vedėjas pripažino, kad dėl pastatų, turinčių ne vieną savininką, tvarkymo neretai kyla įvairių problemų. Sprendžiant gyventojos išsakytą bėdą M. Norkus siūlė išsirinkti daugiabučio namo valdytoją ar namo atstovą, kuris rūpintųsi pastato technine būkle ir kitais su jo priežiūra susijusiais klausimais.
Ir kam tokius pastatus belaikyti nugriauti reikia
Senai šitas namas „puošia” degaicius. Bet kažkodėl seniūnijai nerūpi švara ir tvarka, kiek žinau tame kaime pilna nelegalių šiukšlynų.