Praėjusią savaitę sukako lygiai metai nuo Telšių rajono savivaldybės tarybos valdančiosios koalicijos darbo pradžios. Ketvirtadienį valdančiąją daugumą Telšių rajono savivaldybės taryboje sudarantys Lietuvos socialdemokratų, Darbo partijos, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos, Tėvynės Sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijos bei Krikščionių partijos lyderiai sukvietė rajono žiniasklaidos atstovus į spaudos konferenciją, per kurią apžvelgė metų darbus. „Nuveiktus darbus norėtume vertinti kaip tarpinius, įgyvendinant mūsų Koalicijos programą“, – teigė Vytautas Kleiva.
Savivaldybės tarybos ir jos komitetų veiklos koordinavimas
Anot Telšių rajono savivaldybės mero V. Kleivos, 2011 m. buvo sušaukta 13 Tarybos posėdžių, per kuriuos apsvarstyti 506 klausimai ir priimti 479 aktualūs rajono bendruomenei, įmonėms, organizacijoms bei Savivaldybės įstaigoms sprendimai. Siekiant kuo efektyviau naudoti ir maksimaliai įsisavinti 2007–2013 metų Europos Sąjungos struktūrinę paramą per regioninės dimensijos priemones, per 2011 metus buvo priimti svarbūs sprendimai dėl projektų, įtrauktų į Telšių rajono 2004–2020 m. plėtros strateginį planą, taip pat sprendimai dėl minėto strateginio plėtros plano atnaujinimo.
Anot V. Kleivos, Tarybos posėdžiuose buvo išklausytos Savivaldybės įstaigų, kontroliuojamų įmonių, komisijų ataskaitos ir informaciniai pranešimai, biudžeto rodiklių analizė, apsvarstytas Telšių rajono savivaldybės administracijos restruktūrizavimo klausimas, išanalizuoti 2012 m. Telšių rajono savivaldybės biudžeto ir programų projektai, taip pat kiti Telšių rajonui aktualūs klausimai.
Rajono vadovo teigimu, Tarybos nariai visus klausimus, teikiamus svarstyti Tarybai, nagrinėjo komitetuose ir per Tarybos posėdžius, todėl Tarybos priimtų sprendimų, ataskaitų ir informacijų turinys šioje ataskaitoje nebus detalizuojamas.
Gyventojų priėmimo
organizavimas, jų pasiūlymų, prašymų ir skundų nagrinėjimas
„Per 2011 m. į mane asmeniniais klausimais kreipėsi 281 Telšių rajono gyventojas, – per spaudos konferenciją teigė Telšių rajono savivaldybės meras. – 114 kreipėsi raštu, o 167 klausimus išsakė žodžiu. Dauguma gyventojų kreipėsi su prašymais suteikti materialinę paramą, taip pat padėti išspręsti žemės, planavimo dokumentų, vietinės rinkliavos mokesčio už komunalinių atliekų tvarkymą bei kitus klausimus.“ Anot V. Kleivos, visi prašymai buvo išnagrinėti nustatytu laiku ir priimti atitinkami sprendimai. Patenkinat beveik pusė gyventojų prašymų.
Viešoji tvarka
V. Kleivos teigimu, rūpinantis Telšių rajono gyventojų saugumu ir viešosios tvarkos palaikymu, Tarybos sprendimu iš Europos Sąjungos lėšų įrengti apšvietimo tinklai Rainių k., atlikti Palangos, Baltijos, Respublikos, Kalno, Žemaitės gatvių, Turgaus aikštės apšvietimo tinklų rekonstravimo darbai.
„Iš gautų lėšų, pagal Kelių priežiūros ir plėtros programos finansavimo lėšų rezervo valstybės reikmėms, susijusioms su keliais, finansuoti 300 tūkst. Lt buvo skirta Viešvėnų seniūnijos Viešvėnų kaimo Viešės gatvei rekonstruoti, 891,2 tūkst. Lt – Telšių miesto Plungės gatvei tvarkyti, o 108,8 tūkst. Lt – Varnių miesto S. Dariaus ir S. Girėno gatvei rekonstruoti, – per spaudos konferenciją kalbėjo meras. – Taip pat buvo skiriama lėšų ir leista organizuoti lietaus kanalizacijos įrengimo darbus Telšių miesto Saulėtekio ir Virvytės gatvėse. Saulėtekio g. darbų vertė siekia iki 55,50 tūkst. Lt, Virvytės g. – iki 20,14 tūkst. Lt.“
Anot V. Kleivos, kad gyventojams būtų patogiau, sutvarkytas autobuso laukimo paviljonas Plungės g., Telšiuose, įrengti autobusų laukimo paviljonai Lauko Sodoje ir Varnių mieste.
„Taip pat buvo nuspręsta skirti UAB „Telšių vandenis“ Telšių miesto paviršinių lietaus nuotekų tinklų ir įrenginių sistemos operatoriumi. Bendrovė rūpinsis tinklų ir įrenginių sistemos priežiūra, – teigė Telšių rajono savivaldybės meras. – Iš Aplinkos ministerijos papildomai gauta 2,3 mln. Lt vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo infrastruktūros renovavimo ir plėtros darbams Telšių rajone.“
Sveikata ir socialinė rūpyba
Anot V. Kleivos, Telšių rajone nuolat plečiamas ir tobulinamas socialinių paslaugų teikimas. 2011 m. priimtas sprendimas įsteigti senelių globos namų struktūrinį padalinį – savarankiško gyvenimo namus. Vykdant ligų prevenciją ir kuriant kokybišką visuomenės sveikatos švietimą ir ugdymą, įsteigta biudžetinė įstaiga Visuomenės sveikatos biuras.
Per Koalicijos gyvavimo metus buvo vykdomi visuomenės ir aplinkos sveikatinimo projektai, finansuojami iš Visuomenės sveikatos specialiosios rėmimo programos, Privalomojo sveikatos draudimo fondo ir Visuomenės sveikatos biuro. Projektams įgyvendinti skirti 163,2 tūkst. Lt.
Siekdamos sumažinti aplinkos neigiamą poveikį visuomenei, formuoti racionalios mitybos įpročius, skatinti sąmoningą visuomenės narių apsisprendimą atsisakyti žalingų sveikatai įpročių, projektinėje veikloje aktyviai dalyvavo sveikatos priežiūros ir ugdymo įstaigos, bendruomenės, draugijos, klubai ir kitos organizacijos.
Švietimas
Telšių rajono savivaldybės mero teigimu, didelis dėmesys nuo Koalicijos darbo pradžios buvo skiriamas švietimui. Stengiamasi nuolat kaupti ir puoselėti stiprų mokslo ir švietimo potencialą.
2011-aisiais bendrojo ugdymo ir neformaliojo švietimo mokyklų veiklos iš esmės buvo kreipiamos ugdymo procesui tobulinti, nuosekliai įgyvendinamas 2009–2012 m. Telšių rajono mokyklų tinklo optimizavimo planas, Mokytojų įdarbinimo ir perkvalifikavimo programa, rajono mokyklų švietimo veiklos programos, bendrieji ugdymo planai, mokyklų vadovų, mokytojų ir švietimo pagalbos specialistų atestacijos programos, tęsiama ikimokyklinio ugdymo plėtra.
Anot V. Kleivos, 2011 m. buvo gerinama mokyklų materialinė bazė, atliekama švietimo įstaigų rekonstrukcija ir renovacija. Miesto ir rajono švietimo įstaigoms renovuoti ir rekonstruoti, pagal patikslintą planą, skirta 6,32 mln. Lt. Iš jų 2011 m. panaudota 4,52 mln. Lt. Švietimo įstaigų langų remontui, pagal patikslinta planą, skirta 99,5 tūkst. Lt, panaudota 90,5 tūkst. Lt. Buvo skirti 65 tūkst. Lt naujiems mokyklų baldams įsigyti, 15 tūkst. gimnazijų aplinkai gerinti.
2011 m. Telšių rajono mokyklos dalyvavo 24 prevencinėse programose, kurias finansavo Savivaldybė – tam skirta 30 tūkst. Lt, socialiai remtinų ir gerai besimokančių studentų stipendijoms skirta 13 tūkst. Lt.
Jaunimas
Telšių rajono savivaldybės mero teigimu, darbas su jaunimu yra viena iš prioritetinių sričių ne tik Telšių rajone, bet ir visoje Lietuvoje. Telšių rajono savivaldybė stengiasi jaunus žmones įtraukti į visuomeninę veiklą, didinti jaunimo užimtumą ir sudaryti jiems sąlygas saugiai leisti laisvalaikį.
Nuo 2011 m. birželio 20 d. iki spalio 18 d. veikė mobilus jaunimo centras. Tai centras ant ratų, didelis spalvotas „Ikarus“ autobusas, atvykęs į vietovę su visomis veiklai vykdyti reikalingomis priemonėmis. Per mėnesį šis mobilus jaunimo centras vidutiniškai kiekvienoje gyvenvietėje apsilankė po 2 kartus ir dirbo nuo 14 iki 18 val. Centras kiekvieną darbo dieną lankė vis kitus miestelius ir kaimus: Lieplaukę, Lauko Sodą, Žarėnus, Luokę, Rainius, Vembūtus, Viešvėnus, Upyną, Kaunatavą, Nevarėnus, Gaulėnus, Buožėnus, Varnius, Pavandenę, Janapolę. Taip, anot V. Kleivos, buvo siekiama gerinti vaikų ir jaunimo laisvalaikio užimtumą kaimiškose vietovėse.
Kultūra
„Šiuo metu Telšių rajono kultūros sistemoje veikia 13 savarankiškų kultūros įstaigų, kurių veiklą koordinuoja Švietimo, kultūros, sporto ir jaunimo reikalų skyrius, – per spaudos konferenciją kalbėjo V. Kleiva. – 2011 m. įsteigti Žarėnų ir Upynos kultūros centrai. Kultūros įstaigų pastatams rekonstruoti ir remontuoti skirta 9,88 mln. Lt.“
Mero teigimu, per 2011 m. Telšių rajono savivaldybė skyrė 40 tūkst. litų 24 kultūrinės veiklos projektams, kuriuos vykdė Telšių kultūros centras, Žemaičių muziejus „Alka“, K. Praniauskaitės viešoji biblioteka, Varnių, Tryškių, Ryškėnų, Degaičių ir Luokės kultūros centrai bei Lietuvos tautodailininkų sąjungos Telšių skyrius. Šie projektai pritraukė ir papildomų lėšų: respublikinių fondų ir rėmėjų lėšos sudarė 139,1 tūkst. Lt.
„Telšių rajone vyko daug gražių kultūros renginių: Telšių miesto šventė, šventinės aplinkos kūrimo konkursas „Jaukios Kalėdos“, valstybinės šventės, gyvos dainos festivalis „Aš toks vienas“, XXVI Lietuvos medalio kūrėjų stovykla, rajono žemdirbių šventė „Turgus 2011“, advento popietės seniūnijose ir kt.“, – pasidžiaugė V. Kleiva.
Gyventojų užimtumas
„Siekiant didinti gyventojų užimtumą ir mažinti nedarbą, didelis dėmesys buvo skiriamas smulkaus ir vidutinio verslo plėtrai, vietinių užimtumo iniciatyvų projektams vykdyti, – teigė V. Kleiva. – Tam skatinti buvo skiriamos Savivaldybės biudžeto ir investicijų programos lėšos.“
Anot rajono vadovo, siekiant mažinti bedarbių skaičių, kaip ir kasmet, buvo organizuoti viešieji darbai: aplinkos sutvarkymo, kelių priežiūros, istorijos ir kultūros paveldo, kapinių, parkų ir kitų saugomų ir turinčių išliekamąją vertę objektų, mokyklų teritorijų aplinkos tvarkymo ir paruošimo mokslo metams darbai.
2011 m. viešųjų darbų programai iš specialiosios tikslinės dotacijos valstybinėms funkcijoms atlikti Telšių rajonui buvo skirta 679,1 tūkst. Lt, už kuriuos sudaryta 721 Telšių rajono gyventojų telkimo visuomenei naudingiems darbams sutartis.
Siūlė patys gyventojai
Anot Darbo partijos frakcijos Telšių rajono savivaldybės taryboje narės Laimos Jurytės-Zakarauskienės, pirmieji metai Koalicijai nebuvo lengvi: „Kaip ir visoje Lietuvoje, taip ir Telšių rajone finansinė padėtis yra sunki. Tačiau stengėmės nenumesti pradėtų darbų, o juos tęsti, ieškojome ir radome tam lėšų.“
Anot L. Jurytės-Zakarauskienės, Darbo partijos Telšių filialo nariai nuolat bendravo ir palaikė ryšį su rajono gyventojais. „Nuo praėjusių metų spalio mėnesio iki šių metų sausio mėn., Darbo partijos nariai aplankė 17 rajono gyvenviečių, – pasakojo darbietė. – Organizavome susitikimus su gyventojais, sprendėme jiems kilusias problemas.“
L. Jurytės-Zakarauskienės teigimu, darbas su Koalicijos partneriais buvo darnus: buvo ieškoma bendrų sprendimų, prioritetų. „Koalicijos partneriai pritarė Darbo partijos siūlymui įvesti Savivaldybės administracijos direktoriaus atskaitomybę Telšių rajono savivaldybės tarybos nariams, t. y. Tarybos nariams pareikalavus, administracijos direktorius turi teikti informaciją apie tai, kaip vykdomi vieni ar kiti Tarybos sprendimai, – kalbėjo darbietė. – Be to, atsižvelgiant į seniūnų ir seniūnaičių pageidavimus didinti seniūnijų savarankiškumą, patvirtinta nauja lėšų skyrimo seniūnijoms formulė ir grąžintas 7 Lt vienam seniūnijos gyventojui finansavimas.“
Bendrapartietę per spaudos konferenciją papildė Telšių rajono savivaldybės mero pavaduotojas Petras Kuizinas. Jis pasidžiaugė sumažėjusiu atotrūkiu tarp Savivaldybės ir kaimo bendruomenių: „Šiandien Savivaldybė ne tik prisideda ir remia bendruomenių projektus, bet ir kaip partneris dalyvauja, teikiant paraiškas.“
Mokyklų tinklo pertvarkos klausimas išnagrinėtas visais pjūviais
„Ačiū Koalicijos partneriams – visi mūsų siūlymai buvo išgirsti, – spaudos konferencijos metu kalbėjo Tėvynės Sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijos Telšių skyriaus pirmininkė Alfreda Tamoševičienė. – Metai buvo pakankamai sunkūs. Spręstas ypač aktualus mokyklų tinklo pertvarkos II etapo klausimas. Jį išnagrinėjome visais pjūviais – išklausėme tiek mokyklų bendruomenių, tiek profesinių sąjungų siūlymus, atsižvelgėme į juos.“
A. Tamoševičienė pasidžiaugė, kad Koalicija priėmė sprendimą įsteigti du naujus savarankiškus kultūros centrus Upynoje ir Žarėnuose. Ji pabrėžė, kad dar laukia didelis darbas, stiprinant viso rajono kultūros centrų materialinę bazę.
Kaimas neliko užmirštas
„Koalicijos programa sudaryta atsižvelgiant į kiekvienos partijos vertybes ir principus, – kalbėjo Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos narė Jadzė Tarvainienė. – Džiugu, kad kaimas nebuvo užmirštas. Išsaugojamos kaimo mokyklos, steigiami dienos centrai, remiamos ir skatinamos bendruomenės, prisidedama prie bendruomenių projektų.“
Anot J. Tarvainienės, šiandien kaimas gyvena ne pačius geriausius laikus – opi lieka bedarbystės problema, jaunų žmonių migracija. Tarybos narės teigimu, jauniems žmonėms išvažiuojant iš kaimo – mokyklose mažėja vaikų skaičius, tad jos atsiduria ant uždarymo slenksčio. Jeigu mokyklos bus uždarytos, kaimas taps nepatrauklus jaunoms šeimoms, todėl vienas iš uždavinių – išsaugoti nors mažas mokyklas.
Tiesa, J. Tarvainienė pasidžiaugė, kad kaimiškose vietovėse atidaromos vis naujos ikimokyklinio ugdymo grupės, užtikrinamas mokinių pavėžėjimas, atsižvelgta į visuomenės norus kiekvienoje seniūnijoje turėti po vieną savarankišką kultūros centrą.
Prieš sutarties su UAB „Litesko“ pratęsimą
Koalicijos darbu pasidžiaugė ir Krikščionių partijos Telšių skyriaus pirmininkas Jurgis Staševičius. Anot politiko, jis neturintis nei menkiausio pagrindo nepasitikėti Koalicijos partneriais: „Visi užsibrėžti darbai, siekiai yra vykdomi. Demokratiškai – balsuojant – priimami sprendimai, įsiklausoma į kiekvienos Koalicijos partijos nuomonę.“
Anot J. Staševičiaus, vienas iš svarbiausių Koalicijos darbų lieka šilumos klausimas: „Tarp koalicijos partnerių šiuo metu vyrauja bendra nuomonė – nepratęsti 2015 m. pasibaigsiančią šilumos tinklų nuomos sutartį su UAB „Litesko“ ir skelbti naują konkursą.“