Elniniais gyvūnais besižavinti Petkevičių šeima 2017 metais Telšių rajone, Žarėnų seniūnijoje, įkūrė ūkį, kuris gyvuoja jau daugiau nei septynerius metus. Aptvertoje teritorijoje laisvai ganosi ne tik elniai, bet ir didelė banda danielių. Didelis aptvaro plotas, daugialypė aplinka, kurioje driekiasi pievos, vandens telkiniai, leidžia bandai ganytis visavertiškai – kaip laisvėje. Nors nuosavas elnių ūkis – skamba karališkai, o ir patys elniai – karūnuoti, tačiau, kaip ir būna gyvulininkystėje, be iššūkių apsieiti sunku, ypač kai augini laukinius gyvūnus.
Apie ūkio įkūrimo idėją, šių gyvūnų auginimo ypatumus ir daugiau kalbamės su ūkio šeimininku Andriumi Petkevičiumi.
Meida GAIŽAUSKAITĖ
– Papasakokite, kaip kilo idėja steigti tokį ūkį. Kodėl būtent elniai ir danieliai?
– Esu kilęs iš Telšių ir šiame mieste užaugęs, tačiau kurį laiką teko darbuotis užsienyje. Grįžęs į Lietuvą svarsčiau, kuo užsiimti. Norėjosi susikurti sau darbo vietą ar tiesiog imtis kokios nors papildomos veiklos. Taip ir gimė idėja apskritai pradėti ūkinę veiklą. Mano dėdė augino elnius. Mačiau, jog dėdei sekasi, todėl nusprendžiau pasekti jo pavyzdžiu. Taip 2017 m. įkūriau ūkį. Auginu tauriuosius ir zelandų kilmės elnius bei baltus, juodus ir perlinius danielius.
Pirmaisiais metais pradėjau auginti daugiau kaip 30 danielių ir 25 tauriuosius elnius, o jau per vasarą pagausėjo iki 80.
Kadangi pasekiau dėdės pėdomis, visą informaciją apie gyvūnus ir kaip juos auginti sukaupiau būtent iš jo. Jis man padėjo apsitverti tvoras, parsivežti tinkamo tinklo iš Lenkijos, nes seniau mažai jo čia buvo pirkti. Padėjo pasirinkti ir kokius pirkti elnius: patikrinto kraujo, geros genetikos, gražius.
– Kokie tie elniai yra? Ką reikia apie šiuos gyvūnus žinoti? Ir kodėl auginate ir elnius, ir danielius?
– Karališkumas ir kuo stambesnis, gražesnis patinas – tai ir yra visas elnio didingas įvaizdis. Elnias tikrai turi charakterį, savo balsą. Kai pradeda rujoti, visas apsišlapina, išsivolioja purvynuose, pasidaro sau kvapą ir pasiruošia dauginimuisi. Eina visada iškelta galva, elegantiškai.
Žinoma, reikia suprasti, jog jie yra laukiniai ir nenuspėjami, reikia su jais elgtis atsargiai ir visko tikėtis. Elnias gali įspirti, gali ir nudurti ragais. Kai didieji elniai rujos metu susiremia, atrodo, žemė dreba. Vis tiek visi turi „prasikalti“, kad įrodytų, kuris stipriausias. Būna, du „kalasi“ ir dar trečias į šoną. Išdidūs gyvūnai, tikrai… Pervaryti iš vieno aptvaro į kitą yra sunku, jiems turi leisti eiti, kai jie nori. Na, o danieliai yra be galo smalsūs, pvz., ateini į aptvarą, jie gali net neprieiti, bet kai išeisi, ateis pažiūrėti, ką tu ten veikei.
Danieliai yra mieli, tokie, kaip aš sakau, žaislinukai, o elniai yra pasigrožėjimui – jie turi didybės.
Tiek elnius, tiek danielius auginu veisimui. Elnių turėjau daugiau, kai buvo ypač populiaru ir už didelę kainą jie išvykdavo svetur, dabar dėl karo to nebeliko. Lietuvoje didelėmis kainomis jų niekas neperka, tai jie daugiau atitenka mėsai. Todėl elnių skaičių ūkyje mažinu. Labiau perkami, ypač dėl grožio, yra danieliai, jiems ir tvoros žemesnės užtenka, be to, žiemą danieliai suėda perpus mažiau nei elniai. Yra paprasčiau, todėl jų ūkyje šiandien daugiau. Kaip sakau: karvė tau duoda pieno, o elnias, ką jis duoda: ragas nukrito – pardavei, o paskui – tik mėsa.
– Kuo šeriate elnius ir danielius?
– Vasarą minta žole, duodame ir bulvių, morkų, obuolių, svarainių. Racionui paįvairinti dar papildomai atvežame smulkių lapuočių ir spygliuočių medžių, krūmų, šakų. Žiemą šeriame šienainiu, avižomis.
– Kokie auginimo pliusai ir minusai? Su kokiais didžiausiais sunkumais teko susidurti?
– Priežiūros jiems tikrai nereikia daug – tai ir yra didžiausias pliusas. Jei susižaloja, žaizdos greit užgyja. Taip pat jie savarankiškai atsiveda jauniklius, patys augina mažylius. Svarbu itin gerai patikrinti aptvarus, jog nebūtų plyšelių, kad neatsliūkintų lapės, kurios papjauna jauniklius. Gyvūnus skiepijame, todėl ligų mano praktikoje nėra pasitaikę. Tačiau reikia suvokti, kad laukinis gyvūnas yra laukinis gyvūnas, sunku juos sugaudyti, reikia turėti gaudykles. Reikia saugotis, kad suaugęs elnio patinas ragais nedurtų, tikrai esu vienąkart šokęs per tvorą, kai iš po gaudyklės į aptvarą bėgo elnias.
Labai džiugu ir visada laukiame rudens: įdomu, kokie patinams užaugs ragai, visuomet labai laukiame mažylių. Per žolę sunku būna juos pamatyti. Turėjome situaciją: girdime, kažkas kniaukia, lyg katinas, bet, pasirodo, tai buvo tik ką gimęs mažas elniukas, vos ant kojų pastovintis, gražus, mažiukas. Tiek elniai, tiek danieliai slepia savo mažylius. Tik po 2–3 savaičių pamatome jauniklį.
Pirmąjį rudenį susidūrėme su dideliais sunkumais. Siautėjo baisi vėtra, išvirtę medžiai išlaužė aptvarus. Taip pat tądien buvo baisi kruša, itin dideliais ledukais, ir vėjas. Ši audra išgąsdino gyvūnus, ir mano pirmieji elniai ir danieliai pabėgo. Baisiausia, jog tai nutiko pirmaisiais gyvūnų auginimo mėnesiais. Pabuvę ilgiau, bent kelerius metus, jie būtų niekur nebėgę. O čia: parsivežiau iš svetimos vietos ir iškart toks incidentas. Ir taip nutiko pačiu blogiausiu laiku – rudenį, kai visur jiems pilna maisto, bulvės ir obuoliai pas kaimynus… Žiūrime, kitą dieną kaimyno laukuose kokie 20 elnių – akys blizga, ėdesio turi. Kuriozinė situacija: kaimynas kieme stovi, rūko, o jo bulvių laukuose elniai puotauja! Visaip bandžiau juos parsivilioti, daug padėjo ir kaimynai, ir medžiotojai. Gerai, kad jau buvo jauniklių, nes jei jauniklis pareina į aptvarą, tai iš paskos ir jo ieškanti mama. Viskas mano kieme atrodė kaip po karo, išgriuvę, ištrypta. Bet kažkaip po vieną, po vieną gyvūnai sugrįžo – kiti po savaitės, dviejų parėjo. Prisiviliojau skanėstais, kvapais, pridėjau krūvas maisto.
Kiti bėgdami per audrą netgi žuvo, pvz., stipriai atsitrenkdami į atplėštas garažo lentas. Teko su keletu ir atsisveikinti.
Pirmieji metai buvo tikrai labai sunkūs. Po to įvykio buvo nusvirusios rankos, bet nepasidaviau.
– Kokia nauda yra auginti tokius gyvūnus? Ir kas nulemia elnio kainą?
– Pardavimai, trofėjiniai ragai ir mėsa. Jei nori daug uždirbti, turi jų turėti daug, o tai reiškia – daug daug darbo. Man tai labiau pomėgis.
Kainą nulemia rinka ir elnio išvaizda. Patinas už patelę, žinoma, brangesnis, bet jį turi parduoti paaugintą, kad matytųsi ragai.
– Kadangi ūkį turite jau ne vienerius metus, ką galėtumėte patarti norintiesiems veisti nuosavą elnyną?
– Nebijoti rizikuoti, nors iššūkių tikrai bus. Gali pabėgti, gali nusismeigti. Visi tikimės, kad nusipirkome elnią ir valio, bet pasitaiko labai daug visokių situacijų.
Svarbiausia, netaupyti perkant tvoros tinklą, pasidaryti gaudyklę su specialiais įrenginiais elniams sugauti. Juk juos reikės ir rūšiuoti, ženklinti, skiepyti ir pan. Taip pat susitaikyti su galimais netekimais.
Yra buvusi situacija, kai klientas iš manęs nusipirko elnią. Atvežiau jį, o jie, pasirodo, blogai apsitvėrę tvorą – tik paleidome elnią, o šis tekinas kiaurai užtvarą per laukus į mišką.
Dar viena istorija yra buvusi: žmogus nusipirko vieną gražiausių mano elnių, o šis žiemą aptvare esančiame užšalusiame tvenkinyje įlūžo ir nuskendo…