
Mokinių lankomumas – opi tema: vieni įsitikinę, kad moksleiviai yra savarankiški ir patys gali informuoti, dėl ko praleido pamokas, kiti – kad užtenka tėvų pateisinamo raštelio, treti – kad praleistas pamokas galima pateisinti tik su gydytojo pažyma.
Nuomonės šia tema klausėme skaitytojų, o apie mokyklos lankymą mūsų rajone informaciją pateikė Savivaldybės administracijos Švietimo ir sporto skyriaus specialistė Daiva Marčenkovienė.
Aurelija SERVIENĖ
Skaitytojų nuomonė
Feisbuko „Telšių ŽINIŲ“ rubrikoje „Nuomonių laukas“ paklausėme skaitytojų nuomonės.
Salomėja Radavičienė rašė: „Vaikai, mano manymu, negali patys pateisinti savo praleistų pamokų, nes iki pilnametystės už juos atsako tėvai. Mokykla turėtų pranešti, kad vaikas nepasirodė mokykloje (juk ne visada vaikai, išėję į mokyklą, ją pasiekia). Tačiau ar verta apkrauti šeimos gydytojus pateisinimo lapeliais? Protingi tėvai nori vaikus išlavinti ir nesiekia, kad jie praleistų pamokas, tad aš labiau palikčiau šitą dalyką tėvų atsakomybei, nors būna atvejų, kai vaikai manipuliuoja „ligomis“.“
Lina Slavinskaitė pabrėžė, jog apie mokinių praleistas pamokas būtina informuoti tėvus.
Situacija rajone
Telšių rajono savivaldybės administra

cijos Švietimo ir sporto skyriaus specialistė D. Marčenkovienė informavo, jog 2022–2023 m. m. pirmąjį pusmetį iš viso praleista pamokų – 172 565. 2022 m. rugsėjo 1 d. duomenimis, rajono mokyklose pagal bendrojo ugdymo programas, t. y. 1–12 klasėse, mokėsi 4 352 mokiniai. Tai vienam rajono mokiniui tektų maždaug po 40 praleistų pamokų, praleistos panašiai 7 ugdymo dienos per pusmetį.
Pasak specialistės, praleistos pamokos skirstomos į pateisintas ir į nepateisintas. Pateisintomis laikomos pamokos, praleistos dėl ligos ar dėl dalyvavimo varžybose, konkursuose, dėl tikslinių iškvietimų į policijos komisariatą, teismą, Vaiko teisių apsaugos skyrių, kitas institucijas, dėl kitų svarbių priežasčių (nepalankių oro sąlygų, autobuso, vežančio mokinius į mokyklą, neatvykimo ar vėlavimo, dėl artimųjų mirties ir pan.).
Dėl ligos (pateisintos) per 2022–2023 m. m. pirmąjį pusmetį yra praleistos iš viso 136 183 pamokos, vienam vaikui tektų 31,29 pamokos.
Dėl kitų priežasčių (pateisintos) – 24 457 pamokos, vienam vaikui tektų apie 6 pamokas.
Pamokos, praleistos dėl dalyvavimo varžybose, konkursuose, tikslinių iškvietimų į policijos komisariatą, teismą, Vaiko teisių apsaugos skyrių, kitas institucijas, pateisinamos mokyklos direktoriaus įsakymais, institucijų informaciniais raštais, pažymomis. Kitos pamokos, įskaitant ir praleistas dėl ligos, pateisinamos tėvams (globėjams, rūpintojams) raštu pateikus paaiškinimus dėl praleistų pamokų mokyklos nustatyta informavimo tvarka.
Mokyklos lankomumas vertinamas pagal tai, kiek praleistų ir nepateisintų pamokų tenka vienam mokiniui. 2022–2023 m. m. pirmąjį pusmetį iš viso mūsų rajono mokiniai praleido ir nepateisino 12 012 pamokų, vienam mokiniui tektų apie 3 nepateisintas pamokas, iš jų pagal amžiaus grupes: 1–4 klasių mokiniams – 0,3 nepateisintos pamokos, 5–10 klasių mokiniams – 3 nepateisintos pamokos, 11–12 klasių mokiniams – 8,61 nepateisintos pamokos.
D. Marčenkovienė priminė, jog nuo 2019 m. rugsėjo 1 d. gydytojai nebeišduoda pažymų, pateisinančių ugdymo įstaigai mokinių praleistas dienas. Visas dėl ligos praleistas pamokas dabar pateisina mokinių tėveliai.
Padidėjo praleistų pateisintų pamokų skaičius
Palyginus mokinių pamokų lankomumą su ankstesnių mokslo metų rodikliais, pastebima, kad nepateisintų pamokų skaičius sumažėjo, tačiau padidėjo pateisintų dėl ligos ir kitų priežasčių praleistų pamokų skaičius.
„Žinoma, visada yra mokinių, kurie per mokslo metus nepraleidžia nė vienos pamokos arba kurių pamokų praleidimo priežastys yra itin svarios. Bet yra mokinių, kurie į ugdymą žiūri atsainiai ir be pateisinamos priežasties praleidžia daug pamokų, arba pateisinimo raštelyje nurodyta pamokos praleidimo priežastis neatitinka realybės“, – kalbėjo specialistė ir pridūrė, jog pamokų lankomumas tiesiogiai sietinas su ugdymo rezultatais: „Juk nepasakysi per egzaminą: „Atsiprašau, šios užduoties neatliksiu, nes tądien nebuvau mokykloje.“ Siekiamybė būtų išsiugdyti tokį mokinių ir tėvų sąmoningumą, kad nebūtų iš viso be svarbios priežasties praleistų pamokų.“
Anot D. Marčenkovienės, mūsų rajone mokyklos lankymo situacija panaši kaip ir visoje šalyje. Yra daug labai gerai lankančių mokyklą mokinių, yra vengiančių lankyti mokyklą. Yra, deja, ir tėvelių, kurie eilinį vaiko pramiegojimą teisina „pilvo ar danties skausmu“ ir panašiai. Daugiau be pateisinamos priežasties praleisti pamokas linkę vyresnių klasių mokiniai.
Nauja tvarka
Švietimo ir sporto skyriaus duomenimis, Seimas jau patvirtino Švietimo įstatymo pataisas dėl mokinių pamokų lankomumo užtikrinimo. Netrukus bus rengiama švietimo, mokslo ir sporto ministro patvirtinta visoms bendrojo ugdymo mokykloms bendra pamokų lankomumo tvarka, kurioje bus nustatyta, kiek ir kokiomis aplinkybėmis praleistų pamokų ar ugdymo dienų per mėnesį galės pateisinti tėvai, kokios pamokų praleidimo priežastys laikomos pateisinamomis, kaip mokyklos turės reaguoti, jeigu praleistų pamokų bus daugiau arba praleistos pamokos nebus pateisintos.
Mokyklos ir toliau privalės tą pačią dieną informuoti tėvus, kad jų vaikų nėra mokykloje, jeigu patys tėvai prieš tai nepranešė, jog vaikai dėl vienokios ar kitokios priežasties negali atvykti į pamokas. Mokyklos privalomai turės informuoti Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybą apie tėvus, kurie neužtikrina vaiko teisės mokytis iki 16 metų.
„Šiuo metu ministerijos lygmeniu diskutuojama dėl pateisinimo ligos atveju, t. y. kad patys tėvai dėl vaikų ligos galės pateisinti iki 5 dienų per mėnesį. Praleidus daugiau dienų bus reikalinga informacija iš gydymo įstaigos (e. sveikatos sistemos). Šis mechanizmas dar nėra patvirtintas. Jis turėtų leisti mokykloms operatyviai sužinoti apie sergantį mokinį, bet neturėtų didinti gydytojų darbo krūvio“, – sakė specialistė.