Varniuose pristatoma žemaitiškumu alsuojanti ekspozicija

Parašė:  2012-10-29
Varnių regioninio parko direkcija mini jubiliejinę veiklos sukaktį, kviečia į renginį „20 metų po ta pačia saule“ ir pristato žemaitiškumu dvelkiančią ekspoziciją „Septyni keliai iš Varnių“.
Lankytojai parodą galės išvysti lapkričio 9-ąją, tačiau skaitytojai jau gali su ja susipažinti „Telšių ŽINIŲ“ puslapiuose.

Varnių regioninio parko direktorė Irena Zimblienė save vadina tarmiškumo puoselėtoja. Galbūt dėl to ir ekspozicijoje „Septyni keliai iš Varnių“ daug dėmesio skiriama žemaitiškumui.
Parko direktorė save priskiria prie vadinamųjų dounininkų (pvz.: dounininkai sako douna, dūnininkai – dūna). Tiesa, prisimena, jog mokytojos darbas buvo įpratinęs kalbėti literatūriškai. Pradėjusi dirbti Varnių regioninio parko direkcijoje, moteris sugrįžo prie neatsiejamos savo gyvenimo dalies – žemaičių tarmės, kuri kasdien, be pertraukos, lydi jau dvidešimt metų.
Žemaičių tarmė nesvetima ir kitiems šio parko direkcijos darbuotojams, kurie drauge su I. Zimbliene pasistengė ją įamžinti parodoje.
Puoselėja žemaičių tarmę
„Tvėrčiau suspausk, žemaiti, rankuo žombi ėr vaga ėšvarik par vėsa žemė platė, giliau ismeik nuoraga, dalgi linksmiau skombink, te vėsas sviets tavi ėr tava žemė mata“, – toks užrašas pasitinka žengiant į žaluma tviskančią Varnių regioninio parko direkcijos ekspoziciją.
Kulniuojant tolyn, Jus pasitiks pats Butkų Juzė, nešinas siuvimo reikmenimis. Pajudinus žirkles, siuvėjas… prakalba žemaitiška tarme. Čia pat stende puikuojasi ir žemaitiškai parašyti kūriniai, kuriuos sukūrė vaikai, dalyvaujantys Varnių regioninio parko direkcijos organizuojamame konkurse „Rokūkimies i korkem žemaitiška“. Moksleiviai savo kūrinius įgarsinę, jų galima pasiklausyti pasukus prie stendo esantį ritinėlį.
Greta kūrinių įamžinta ir žemaičių vėliava, dar kartą primenanti Varnių regioninio parko direkcijos darbuotojų ištikimybę gimtosioms šaknims.
Pažintinė nauda
Varnių regioninio parko direkcijos ekspozicija lankytojus sudomins ne tik žemaičių tarmės puoselėjimu. Paroda supažindina su gyvūnijos, augmenijos pasauliu, lankytinais objektais. Informacija pateikiama originaliais ir moderniais būdais.
Viena iš įgyvendintų idėjų – galimybė susipažinti su piliakalnių, pažintinių takų, kitų lankytinų objektų geografine padėtimi. Tarkime, paspaudus ant pažintinės lentos esantį mygtuką su užrašu „Biržuvėnų dvaras“, pažintiniame skyde ant šio objekto užsidega lemputė. Tokiu pačiu principu veikia ir pažintis su paukščiais: ant sienos išpiešta daugybė jų rūšių, ekrane paspaudus paukščio pavadinimą, šviesa sužiba ant jį atitinkančio piešinio. Be to, įrašytas paukščių čiulbesys leis lankytojams susipažinti su įvairių rūšių sparnuočių giesmėmis.
Įgyvendinti šias bei kitas idėjas nebuvo lengva – tai truko trejus metus, pareikalavo daug kūrybiškumo ir kantrybės. I. Zimblienė neslėpė, jog visos idėjos, ekspozicijoje panaudotos nuotraukos – ne darbus atlikusios įmonės, o Varnių regioninio parko direkcijos bendruomenės nuopelnas. Daugybę šaunių minčių parodai iš užsienio parsivežė pati Varnių regioninio parko direktorė, prisidėjo kultūrologas Linas Šedvilas, Laurynas Novikas, kurio nuotraukos panaudotos ekspozicijoje, kt. darbuotojai.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.


*

Už šmeižiančius, asmens garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie įstatymų nustatyta tvarka gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn. Vartotojas sutinka, kad Svetainė neribotą laiką saugotų jo IP adresą ir pareikalavus atskleistų jį įgaliotoms institucijoms. Tzinios.lt pasilieka teisę šalinti skaitytojų komentarus, nesusijusius su straipsnio tema, įžeidžiančius bei šmeižiančius asmenis arba reklamuojančius komercines organizacijas.

Griežtai draudžiama tzinios.lt paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo.
Taip pat skaitykite:
- Peržiūrėti visą naujienų archyvą -

Apklausa

Jūsų nuomonė apie Galimybių pasą.

Loading ... Loading ...
Archyvas
Visos teisės saugomos © 2021 tzinios.lt