
Skelbiama, kad akcinės bendrovės „Regitra“ Telšių padalinyje vairavimo egzaminą iš pirmo karto išlaiko ypač mažas žmonių skaičius, palyginti su kitais miestais. „Regitros“ atstovai pažymi, jog nemažai būsimųjų vairuotojų į egzaminą žiūri kaip į loteriją ir ateina „pabandyti“, tačiau svarbu atkreipti dėmesį, kad vien sėkmės faktorius negali garantuoti teigiamos egzamino pabaigos. Dažnai trūksta tvirtų praktinių įgūdžių, kurie būtini norint sėkmingai išlaikyti egzaminą.
„Regitros“ duomenimis, Telšių rajone 2024 metais praktikos egzaminą pirmą kartą laikė 1 184 būsimi vairuotojai. Iš jų 23 proc. išlaikė iš pirmo karto.
Aurelija SERVIENĖ
Įvairios nuomonės
Feisbuko „Telšių ŽINIŲ“ paskyros rubrikoje „Nuomonių laukas“ paprašius skaitytojų pasidalinti savo patirtimi „Regitros“ Telšių padalinyje laikant vairavimo egzaminą telšiškiai gana aktyviai pasisakė.
Nerijus Skirmantas rašė: „Nedarai klaidų ir išlaikai, tokios taisyklės.“
Gabriele Lukaitė: „Egzaminuotojai kabinėjasi prie visokiausių smulkmenų, bet išlaikiau vis tiek, iš 6 karto – praktika.“
Asta: „Esu už tai, kad griežtai vertina egzamino metu, ypač tuos, kurie tik pradės vairuoti. Nes jei aplaidžiai vertintų ir vos ne kiekvieną praleistų, tai būtų tragedija keliuose.“
Kristina Kėžienė: „Juk „Regitra“ yra UAB, pelno siekianti organizacija. Kokie dar klausimai.“
Kristina: „Žmonės, mes patys esame reiklūs kiekvienam individualiai pagal situaciją. Kiek teko važiuoti su ten dirbusiais instruktoriais, tik geri atsiliepimai, atsako visada į klausimus, išaiškina iki smulkmenų padarytas klaidas. Registratūros darbuotojos labai malonios ir taktiškos. Dar labai daug priklauso nuo paties savęs.“
Orinta Savickienė: „Taip, iš pirmo karto išlaiko tik vienetai, tiek kabinėjosi, kad tos klaidos net nepaaiškinamos.“
Eismui pasirengę vairuotojai
AB „Regitra“ Komunikacijos ir rinkodaros skyriaus atstovė spaudai Eglė Bačionytė patikino, jog vienas iš esminių „Regitros“ tikslų yra užtikrinti, kad į viešąjį eismą patektų tik tinkamai pasirengę vairuotojai, kurie nekeltų pavojaus nei sau, nei aplinkiniams. Todėl kiekvienas būsimas vairuotojas, prieš gaudamas vairuotojo pažymėjimą, savo žinias ir įgūdžius turi pademonstruoti per teorijos ir praktikos egzaminus.
„Būsimus vairuotojus, kurie planuoja laikyti egzaminą, kviečiame į jį atvykti tik tvirtai pasiruošus ir esant užtikrintiems savo jėgomis, nepasikliauti atsitiktine sėkme. Jei tik yra galimybė, praktinius įgūdžius rekomenduojame tobulinti su šeimos nariais kuo įvairesnėmis oro sąlygomis, skirtingu paros metu, renkantis vis kitokius maršrutus“, – kalbėjo atstovė spaudai.
E. Bačionytė pabrėžė, kad 2024 metais bendras B kategorijos praktikos egzaminų išlaikymo pirmuoju bandymu procentas augo ir pernai siekė 24 proc. (+ 2 proc.). Tikima, kad tai nuoseklaus darbo rezultatai, susiję su atnaujintu tvarkos aprašu, pradėtu nuolatiniu bendradarbiavimu su vairavimo mokyklomis ir „Regitros“ informacine kampanija „Tau pavyks!“. Statistika rodo, kad apie 70 proc. būsimų vairuotojų egzaminą išlaiko per pirmus tris kartus.
Telšių rajone praktikos egzaminą 2024 m. pirmą kartą laikė 1 184 būsimieji vairuotojai. 23 proc. išlaikė iš pirmo karto.
E. Bačionytės teigimu, egzamino rezultatas priklauso nuo trijų dedamųjų: būsimojo vairuotojo pasiryžimo išmokti vairuoti, vairavimo mokyklų paruošimo ir „Regitros“ egzaminavimo. „Regitros“ egzaminuotojai su būsimu vairuotoju susitinka jau galutinėje stotelėje ir, pasitelkdami visus standartus ir taisykles, įvertina jo gebėjimą savarankiškai dalyvauti eisme.
Bendradarbiavimą su vairavimo mokyklomis
Atstovė spaudai kalbėjo, kad ieškodama būdų, kaip padėti būsimiems vairuotojams pasiruošti ir sėkmingai išlaikyti praktikos egzaminus, „Regitra“ ėmėsi iniciatyvos ir pernai metais pradėjo nuoseklų bendradarbiavimą su vairavimo mokyklų asociacijomis ir pačiomis vairavimo mokyklomis. Pradėti rengti periodiniai susitikimai tiek centralizuotai nuotoliniu būdu, tiek gyvai įvairiuose miestuose.
„Susitikimuose kartu su vairavimo instruktoriais, kurie rengia būsimus vairuotojus, yra aptariamos dažniausiai daromos klaidos apskritai ir konkrečiuose miestuose bei kaip jų išvengti, dalijamasi aktualia informacija ir aptariami kiti praktiniai klausimai. Per praėjusius metus „Regitros“ atstovai susitiko su daugiau nei 380 instruktorių visoje Lietuvoje“, – pasakojo E. Bačionytė.
„Tau pavyks!“
Norėdama padėti būsimiems vairuotojams sėkmingai pasiruošti egzaminui „Regitra“ praeitais metais vykdė akciją „Tau pavyks!“.
Kampanijos metu kiekvieną savaitę socialiniuose tinkluose „Regitra“ dalinosi savo veiklos užkulisiais, įvairiais praktiniais patarimais, kaip suvaldyti nerimą ir stresą, kaip išvengti dažniausiai daromų klaidų.
Taip pat būsimi vairuotojai galėjo „Regitros“ puslapyje pasižvalgyti po virtualų egzaminų automobilį, pažiūrėti vairavimo egzamino eigą ir gauti daug kitų naudingų patarimų.
Svarbu greitai orientuotis eisme
E. Bačionytė akcentavo, jog vairavimo egzaminas, neskaitant brandos egzaminų, yra pirmas rimtas gyvenimo egzaminas, todėl normalu, kad daugelis jaunų žmonių prieš jį patiria stresą. Tai dažnai ir pakiša koją būsimiems vairuotojams.
„Nerimą gali kelti ir prastas poilsis prieš egzaminą ar vėlavimas. Patariama prieš egzaminą gerai išsimiegoti, pasilikti papildomo laiko ir atvykti į egzaminą anksčiau. Kai kuriems stresą kelia šeimos ir draugų klausimai, spaudimas. Tokiu atveju patariama egzamino data nesidalinti, o pasidalinti jau džiugiomis naujienomis po egzamino“, – pažymėjo atstovė spaudai.
Jos teigimu, dažniausiai būsimi vairuotojai nepastebi kelio ženklų arba kitų eismo dalyvių, netinkamai įvertina pavojingas eismo situacijas. Tai tikrai nėra lengva užduotis pradedančiam vairuotojui, tačiau būtina tam, kad jis eisme galėtų dalyvauti savarankiškai. Taip pat koją pakiša stresas. Kiekvienas vairuotojas pritars, kad situacija eisme keičiasi žaibiškai ir labai svarbu greitai orientuotis bei nuolat stebėti aplinką, teisingai planuoti savo veiksmus ir numatyti kitų eismo dalyvių ketinimus.
„Dalis vairuotojų į egzaminą žiūri kaip į loteriją ir ateina „pabandyti“, tačiau atkreipiame dėmesį, kad vien sėkmės faktorius nulemti teigiamos egzamino baigties negali“, – kalbėjo atstovė spaudai ir patikino, jog daugeliui trūksta geresnių praktinių įgūdžių, kuriems įgyti reikia tiesiog daugiau laiko važinėjant su instruktoriumi arba su šeimos nariu.
Tokia praktika laikoma labai naudinga, nes būsimasis vairuotojas egzamino metu jaučiasi užtikrinčiau ir labiau pasitiki savo jėgomis.