
Gausus 49 Telšių trečiojo amžiaus universiteto (TAU) studentų būrys gruodžio 5 d. vyko į Vilnių. Kad kelionė neprailgtų, Telšių TAU direktorė Danutė Juškienė aptarė 2024 m. organizuotas išvykas, priminė artėjančius renginius, padėkojo visiems, įsijungusiems į savanorystės veiklas: Ukrainai labai reikalingą tinklų rišimo akciją, „Carito“ akcijos „Gerumas mus vienija“ „Dosnumo krepšelio“ ir „Carito“ žvakelių iniciatyvas. Telšių TAU 6 studentų komanda pavasarį dalyvavo Pilietiškumo žaidynėse ir už skaniausią košę laimėjo pirmąją vietą. Ši komanda (vadovė Eugenija Buivydė) apdovanota nemokama edukacija „Pasivaikščiojimas po Lukiškių kalėjimą“.
Pirmoji sustojimo vieta Vilniuje – Lukiškės, iki 2019 m. buvusi griežtojo režimo įkalinimo vieta. Šiandien kalėjimas dovanoja laisvę kūrėjams, menininkams, atlikėjams ir visiems miesto gyventojams bei svečiams, kurių laukia keletas edukacinių programų.
Pasivaikščiojimą po Lukiškių kalėjimą pradėjome lydimi gidų (jie prisistatė kalėjimo prižiūrėtojais). Jų intriguojantys pasakojimai apie šios įkalinimo vietos istoriją, architektūrą mus visus sudomino. Lukiškių kalėjimo šešių dalių pastatų kompleksas, kurį sudarė kalėjimo, ligoninės, gamybinis, administracinis pastatai ir Šv. Mikalojaus Stebukladario cerkvė, 2002 m. įtrauktas į Kultūros vertybių registrą.
Toliau tęsėme pažintį ne tik su Vilniumi, bet ir su Lietuvos istorija Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmuose – istorinės rezidencijos pobūdžio muziejuje. Didingi Lietuvos istoriją ir jos valdovus pristatantys rūmai sukėlė pasigėrėjimo ir pasididžiavimo savo valstybe jausmus.
Valdovų rūmuose apsilankėme ir tarptautinėje parodoje „Pacai. Istorijos sodo lelijos“. Pasak gido, „šiai parodai Valdovų rūmų muziejus rengėsi trejus metus, eksponatai paskolinti pusšimčio institucijų ir privačių kolekcininkų iš Lietuvos, Lenkijos, Ukrainos, o vaizdinę medžiagą parodai ir rengiamam išsamiam jos katalogui pateikė dar daugiau nei dešimt kitų atminties institucijų iš Lietuvos, Lenkijos, Italijos, Ispanijos, Prancūzijos, Vokietijos, Turkijos“. Pacai – viena garsiausių, seniausių, įtakingiausių, turtingiausių Lietuvos Didžiajai
Kunigaikštystei nusipelniusių didikų giminių, turėjusių grafų titulą. Grafai Pacai – įtakingi valstybės politikai, dosnūs mecenatai. Jų giminės istorija ir mecenatystė glaudžiai susieta ir su Žemaitija – Varniais, buvusiais Žemaitijos vyskupystės centru: 1691 m. Žemaitijos ir Smolensko vyskupas Kazimieras Pacas (miręs 1695 m.) pastatė ir įrengė Varniuose baroko stiliaus Šv. Petro ir Povilo bažnyčią.
Aplankę Vilniaus arkikatedrą baziliką, dar spėjome pasidžiaugti pasipuošusiu Vilniaus senamiesčiu, papuošta Kalėdų egle.
Esame dėkingi Telšių TAU direktorei D. Juškienei, TAU Turizmo grupės vadovei Valerijai Jonušienei už galimybę keliauti ir dar labiau pažinti savo kraštą, Lietuvos istoriją ir didžiuotis, kad esame jos piliečiai. Tegul būna mums, TAU studentams, gyvenimo kredo: „Keliauti – reiškia gyventi“ (Hansas Christianas Andersenas).
Telšių TAU Turizmo grupės inf.