Pirmadienį Plungėje įvyko UAB „Telšių regiono atliekų tvarkymo centras“ (TRATC) organizuota spaudos konferencija. Jos metu pristatyta projekto „Telšių regiono komunalinių atliekų tvarkymo sistemos plėtra“ sutartis „Statybos darbų, įrangos tiekimo, projektavimo ir projekto vykdymo priežiūros paslaugų, viešinimo stendų įrengimo ir operatoriaus paslaugos“. Projekto tikslas – sukurti Telšių regione komunalinių biologiškai skaidžių atliekų tvarkymo infrastruktūrą. Įgyvendinus šią sutartį, Jėrubaičių sąvartyne bus pastatyti mechaninio bei biologinio apdorojimo įrenginiai su anaerobiniu (nereikalaujantis deguonies) pūdymu.
„Esame treti Lietuvoje, pasirašę sutartį dėl naujos komunalinių biologiškai skaidžių atliekų rūšiavimo gamyklos statybos, – spaudos konferencijoje kalbėjo TRATC direktorius Rimantas Adomaitis. – Tai tęstinis projektas, kurio metu iki 2014 m. lapkričio 11 d. 4 hektarų plote bus pastatyti mechaninio ir biologinio apdorojimo įrenginiai. Jie leis 70 proc. sumažinti į Jėrubaičių sąvartyną patenkančių atliekų kiekį.“ Pasak R. Adomaičio, projektas svarbus ir tuo, kad prailgins Jėrubaičių sąvartyno gyvavimo laiką (šiuo metu sąvartynas jau yra užpildytas 80 proc.).
Projekto „Telšių regiono komunalinių atliekų tvarkymo sistemos plėtra“ vertė – 32,8 mln. Lt, iš jų 85 proc. finansavimo skyrė ES Sanglaudos fondas (27 mln. Lt), 15 proc. sudaro regiono savivaldybių įnašai (5 mln. Lt).
Įrenginių statybos techninę priežiūrą atliks aplinkosauginės inžinerijos įmonė iš Vokietijos, kuri nuo 2004 m. Lietuvoje vykdo įvairius atliekų tvarkymo projektus. Šios įmonės atstovų teigimu, iš technologinės pusės – projekto metu bus statomi dviejų dalių įrenginiai: mechaniniai ir biologiniai. Mechaniniame įrenginyje atliekos bus rūšiuojamos, atskiriamos stambesnės ir smulkesnės. Stambiosios atliekos (popierius, metalas, plastikas ir pan.) bus parduodamos perdirbėjams arba sudeginus išgaunama energija. O atrūšiuotos smulkios atliekos, pavyzdžiui, „virtuvinės“, pateks į biologinius įrenginius. Juose atliekos bus nukreiptos į fermentavimo tunelius, kuriuose vyks anaerobinis pūdymas. Pūdymo metu išsiskirs dujos, iš kurių bus gaminama šiluma arba elektros energija (gamykloje taip pat bus pastatyta 400 kW kogeneracinė elektrinė). Šilumą numatoma panaudoti technologiniams įrenginių procesams užtikrinti, elektrą – gamyklos reikmėms.
Statybos darbų, įrangos tiekimo, projektavimo ir projekto vykdymo priežiūros paslaugų, viešinimo stendų įrengimo ir operatoriaus paslaugos sutartį TRATC pasirašė su UAB „Veistas“ jungtinėje veikloje su UAB „Plungės lagūna“. „Nėra Lietuvoje įmonių, stačiusių tokias gamyklas, – spaudos konferencijos metu kalbėjo UAB „Plungės lagūna“ atstovas, – tačiau mūsų bendrovės patirtis įgyvendinant aplinkosauginius projektus yra nemaža. Esame uždarę visus buvusius Telšių regiono ir dalį Šiaulių regiono sąvartynų. Šiuo metu rengiame pavojingų atliekų sąvartyną. Pastatyti mechaninio bei biologinio apdorojimo įrenginius Jėrubaičiuose – užduotis sudėtinga, nes tam skirta labai mažai laiko. Tai yra iššūkis, su kuriuo mes susidorosime.“ Įranga bus perkama iš Olandijos ir Danijos.
Naujojoje gamykloje bus įkurta apie 20 darbo vietų.
Ar šios – beveik 33 mln. Lt siekiančios – investicijos turės įtakos vietinės rinkliavos už atliekų tvarkymą dydžiui? „Operatoriui, kuris dirbs su įrenginiais, bus mokama už kiekvieną neįvežtą į sąvartyną atliekų toną, – kalbėjo TRATC direktorius R. Adomaitis. – Tonos kaina, kurią konkurse pateikė operatorius, – 111 Lt. Aišku, patekus mažiau atliekų į sąvartyną – mažės ir jo eksploataciniai kaštai. Todėl tikimės, kad rinkliava labai nedidės. Esu įsitikinęs tuo, kad ji tikrai nemažės…“