
Kovo 27 dieną į Telšių rajono savivaldybės tarybos posėdį susirinko ne tik politikai, bet ir S. Nėries gatvės gyventojai, siekiantys išsaugoti jiems brangų gatvės pavadinimą. Buvo svarstomas klausimas dėl S. Nėries gatvės pavadinimo pakeitimo Telšių mieste į Vytauto Mačernio. Po ilgų karštų pasisakymų Taryba nubalsavo „už“.
Reikia paminėti, kad šios gatvės pavadinimo pakeitimo istorija užtruko gana ilgai. Dalis gyventojų įsikibę laikėsi savo nuomonės, rašė Tarybos nariams laiškus, ginančius poetę Salomėją Nėrį, tvirtino, kad pakeitus gatvės pavadinimą jie patirs didelių išlaidų, ir tik antrame Tarybos posėdyje buvo galutinai padėtas taškas šioje istorijoje.
Giedra AKAVICKIENĖ
Rinko parašus, siuntė laiškus
Telšių rajono savivaldybės tarybos Vietinio ūkio, ekologijos ir kaimo reikalų komiteto pirmininkas Saulius Urbonas pranešė, kodėl nuspręsta poetės S. Nėries gatvę pakeisti į poeto V. Mačernio. Priminė, kad gyventojams buvo pasiūlytas upės Neries pavadinimas, jie iš pradžių sutiko su tuo, o paskui persigalvojo.
Svarstant S. Nėries, o anksčiau ir kitų gatvių pavadinimo keitimo klausimą, daug kartų skambėjo Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimų centro pavadinimas. Ši įstaiga atlieka viešųjų objektų pripažinimą tokiais, kuriais propaguojami totalitariniai, autoritariniai režimai ir jų ideologijos.
Valdininkai, politikai, greičiausiai norėdami įtikti gyventojams, susirinkimuose kratėsi atsakomybės dėl gatvių keitimo būtinybės, pabrėždami, kad ne jie tai sugalvojo, o minėtas centras. O pastarajame Savivaldybės tarybos posėdyje gyventoja iš tribūnos pareiškė, kad Gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimų centras sugalvojo pakeisti S. Nėries gatvę ir suprask, kokią jis turi teisę nurodinėti mūsų Savivaldybei.
Tarybos posėdyje gyventojų atstovė pranešė, kad yra surinkti 86 parašai, kad liktų S. Nėries gatvės pavadinimas, o prieš posėdį kiekvienam Tarybos nariui buvo išsiųstas laiškas.
Išlaidos minimalios – keli eurai
Pilietė kalbėjo, kad Tarybos nariai privalo išklausyti gyventojus, ko jie pageidauja, nes yra jų renkami. Tarp įvairių argumentų dėl priešinimosi gatvės pavadinimo pakeitimui nuskambėjo vienas gana įdomus. Tribūnoje S. Nėries gatvės gyventoja pranešė, kad dabar visus pralinksmins.
Pranešėjos teigimu, dalis šios gatvės gyventojų patirs materialinę žalą, nes notarų biuruose parašė testamentus, sumokėjo nuo 80 iki 130 eurų, o jeigu bus pakeistas gatvės pavadinimas, turės iš naujo forminti testamentą, kitaip dokumentas negalios. Taip esą gyventojams buvo pasakyta notarų biuruose.
Pasak telšiškės, kitos būsimos išlaidos laukia VĮ Registrų centre. Norint gauti popierinius namo nuosavybės dokumentus esą kainuos 74 eurus.
Savo kalbos pabaigoje gyventoja perskaitė poetės S. Nėries eiles.
Telšių rajono savivaldybės meras Tomas Katkus pataisė gyventoją pabrėždamas, jog domėjosi pas notarą ir sužinojo, kad pakeitus gatves pavadinimą testamentas vis tiek galios.
Esmė tai, kad VĮ Registrų centre saugoma informacija, kada kokia gatvė ir dėl ko keitėsi, ir nesvarbu, kiek laiko praeis, bus tas ar kitas notaras – nebus problemų įvykdyti testatoriaus valią. Juo labiau kad testamente nurodomi ir statinio, sklypo unikalūs numeriai.
Dėl Registrų centro įkainių meras paaiškino, jog tinklalapyje nurodyta, kad išrašas popierine forma kainuoja tik 3,04 euro, elektronine forma – 2,64 euro.
Tėvynės išdavimas – sunkiausias nusikaltimas
Tarybos narys Algirdas Bacevičius prisiminė, kad dėl sovietinių gatvių pavadinimų keitimo seniai kėlė klausimą, dar 2018 metais rašė dėl to raštus, kreipėsi į tuometinį merą, Tarybą, tačiau palaikymo nesulaukęs, nes tie esą bijoję.
Dabar valstybės politika reikalauja atsikratyti sovietinio palikimo ir pripažįstama, kad S. Nėris tarnavo okupacinei valdžiai, šlovino žudikus, buvo Tėvynės išdavikė, šlovino Staliną.
Tėvynės išdavimas – pats sunkiausias nusikaltimas.
Ekonominiai interesai, kuriuos išvardino gyventojai, pasak A. Bacevičiaus, tai smulkmena prieš moralinį interesą. Mes negalime vykdyti buvusios okupacinės valdžios valios.
Gatvę pavadino už tarybų valdžios šlovinimą
Vietinio ūkio, ekologijos ir kaimo reikalų komiteto pirmininkas S. Urbonas pastebėjo, kad pasisakiusi ponia klaidina susirinkusiuosius. Jis pabrėžė, kad Gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimų centras, įpareigodamas Savivaldybę pakeisti gatvės pavadinimą, rėmėsi įstatymu, būtent – Lietuvos Respublikos draudimo propaguoti totalitarinius, autoritarinius režimus ir jų ideologijas įstatymo 4 straipsniu („Viešųjų objektų pripažinimo tokiais, kuriais pažeidžiamas draudimas propaguoti totalitarinius, autoritarinius režimus ir jų ideologijas tvarka“, 8 d. 1 p.).
S. Urbonas kalbėjo, jog S. Nėries gatvės vardas suteiktas ne dėl to, kad ji rašė puikius eilėraščius, o už tai, kad šlovino tarybų valdžią.
„Jos vardu suteiktas gatvės pavadinimas atlieka ideologinę buvusio totalitarinio režimo šlovinimo funkciją. Todėl tą pavadinimą reikia pakeisti. O kaip meras ir minėjo, jokių finansinių netekčių gatvės gyventojai nepatirs“, – tvirtino politikas.
Meras: „Specialiosios tarnybos ras gyventojus“
Tarybos narys Martinas Leščiauskas rėžė, kad jei Taryba gatvės pavadinimo nepakeis, tai nereiškia, kad gatvės gyventojai taps penktąja kolona.
Po to M. Leščiauskas išsakė nuogąstavimą dėl specialiųjų tarnybų: „Kiek žinau, valstybiniuose žemėlapiuose gatvės pavadinimas bus pakeistas, o kur naviguoja specialiosios tarnybos, tai ir greitoji medicinos pagalba, policija, gaisrininkai, ten tik per metus pasikeis gatvių pavadinimai. Tarkime, išsikvietus greitąją pagalbą, bus įvedama V. Mačernio gatvė, o jiems jos nerodys.“
Meras T. Katkus nuramino, kad specialiosios tarnybos tikrai ras gyventojus, nes jiems net planšetės išdalintos su navigacija, be to, gaus specialią prieigą prie sistemų, kurios naviguoja į tam tikras vietas. Kaip minėjo meras, specialiosios tarnybos vadovaujasi visai kitomis navigacijomis, ne pagal „google maps“ važiuoja.
R. Vaitkutė: „Garbė turėti V. Mačernio gatvę“
Tarybos narys Linas Šedvilas iškėlė klausimą: „Kaip mes turime balsuoti, ar morališkai mes galime balsuoti, buvę pionieriai, komjaunuoliai, komunistai, kurie mes čia sėdime salėje, ar mes turime teisę balsuoti?“ Ir pats atsakė: „Mes neturime teisės balsuoti. Mes visi tokie esame.“
Į tai S. Urbonas replikavo: „Geriau suklydus pripažinti, negu visąlaik nuodėmėj gyventi.“
Susirinkę gyventojai po tokių kalbų ėmė šurmuliuoti, merui teko juos ne kartą raminti, prašyti nedaryti turgaus ir nesikarščiuoti.
Posėdyje naujai prisiekusi Tarybos narė Remigija Vaitkutė teigė, kad jai esą užkliuvęs gyventojos pasisakymas apie Gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimų centrą, kalbėta tarsi apie pramogų centrą. Jos teigimu, tai – žmonės, kurie nukentėjo, kurie žuvo.
Profesorė R. Vaitkutė priminė, kad S. Nėries gatvė buvo privaloma kiekviename mieste, miestelyje, kaime. Tai buvo propaganda, autoritarinio režimo šlovinimas.
„Mano ir menininkų nuomone, poetę reikia depolitizuoti, tegu skamba jos eilėraščiai, mes atrasime ją iš naujo, bet dabar daryti ją kaip žaislą politikų rankose, manau, kad reikėtų baigti. Man dar kyla klausimas: ar Vytauto Mačernio gatvės pavadinimo yra verti tie žmonės, nes šitas poetas tikrai yra švarus, su nepriekaištinga reputacija? Garbė turėti tokio poeto vardu pavadintą gatvę“, – pareiškė R. Vaitkutė.
Balsavimas: 15 – už, 6 susilaikė, 2 – prieš
Po diskusijų meras T. Katkus pakvietė Tarybos narius balsuoti.
Sprendimas pakeisti S. Nėries gatvės pavadinimą į V. Mačernio buvo priimtas.
„Už“ balsavo 15 Tarybos narių: Rimantas Adomaitis, Remigijus Juška, Algirdas Bacevičius, Jolanta Rupeikienė, Mantas Serva, Kęstutis Gusarovas, Remigijus Macas, Algirdas Žebrauskas, Tomas Lekavičius, Simona Simaitytė, Evelina Lenkauskienė, Rimantas Vaitkus, Saulius Urbonas, Rugilė Kumžaitė, Remigija Vaitkutė.
Susilaikė 6: Imantas Motiejūnas, Vilma Rumšienė, Martinas Leščiauskas, Egidijus Narmontas, Vilma Šakienė, Gabrielė Narmontaitė.
„Prieš“ balsavo 2: Linas Šedvilas ir Gintautas Bratkauskas.
kaži kap tur jaustys tarybas narē po to kap atein gyventojē prašyt anū pagalbas ka paliktu pagaliau anū gatvi ramybie, bet dauguma nusispjaun i gyventoju prašyma ir pakeit gatvis pavadinima? 🙁 Mat reik dabā palei nauja mada vaidynt patrijuotās, nes visi jug žina ka pri rusa toky nukūmet nebuva, tai puiki pruoga „išsilaižyt žaizdas”.