Tarptautinė mokslinė konferencija Telšiuose

Parašė:  2021-09-24

Šių metų rugsėjo 11 dieną sukako lygiai 600 metų, kai popiežius Martynas V priėmė Žemaitiją į savo globą. Ta proga Didžiuosiuose Šiluvos atlaiduose būtent rugsėjo 11-ąją buvo švenčiama Žemaičių diena, o šiam ypatingam įvykiui paminėti rugsėjo 16 dieną Telšių vyskupo Vincento Borisevičiaus kunigų seminarijoje buvo surengta tarptautinė mokslinė konferencija.
Į konferenciją susirinko gausus būrys dalyvių ne tik iš Telšių vyskupijos – į ją atvyko svečių iš įvairių Lietuvos vietų, Šiaulių, Jurbarko, Plungės, Telšių rajonų savivaldybių merai ir atstovai, dalyvavo seminaristai iš Vilniaus kunigų seminarijos, Telšių vyskupijos kunigai, tikybos mokytojai, Telšių miesto bendruomenės nariai.
Konferencijos pirmąją dalį vedė ir pradžioje visus pasveikino Telšių kunigų seminarijos rektorius, Klaipėdos universiteto profesorius kun. dr. Saulius Stumbra. Dalyviai buvo supažindinti su Žemaitijos istorija pateikiant filmuotą medžiagą, o savo įžvalgomis apie Žemaitijos tapimą globojama popiežiaus su susirinkusiaisiais pasidalijo ir juos pasveikino Telšių vyskupijos ganytojas vyskupas Algirdas Jurevičius. Sveikinimo žodžiai nuskambėjo ir Klaipėdos universiteto prorektoriaus Benedikto Petrausko, Telšių rajono savivaldybės vicemero Manto Servos lūpų. Sveikintojai pasidžiaugė suorganizuota moksline konferencija, Bažnyčios ir jų atstovaujamų institucijų glaudžiu bendradarbiavimu, o sveikinimus vainikavo Telšių meno mokyklos atstovų muzikos kūrinys.
Apie Visuotinės ir dalinės Bažnyčios santykį nuotoliniu būdu kalbėjo apaštalinis nuncijus Ukrainoje arkivyskupas dr. Visvaldas Kulbokas. Jis išryškino evangelizacijos dinamiškumą dalinėje Bažnyčioje – vyskupijoje, kuri esti pagrindas, kaip dalinei Bažnyčiai priklausanti Dievo tauta per vienybę su popiežiumi tampa viena su visa Visuotine Bažnyčia ir atlieka ypatingą misiją evangelizacijos procese.
Vilniaus universiteto atstovai prof. habil. dr. Alfredas Bumblauskas ir dr. Mangirdas Bumblauskas išsamiai pristatė popiežiaus Martyno V bulės „Mirrabilis Deus“, pasirašytos 1421 m. rugsėjo 11 d., reikšmę ir svarbą ne tik Žemaitijos, bet ir visos Lietuvos istorijos raidai. Šis dokumentas ir iš jo išplaukiantys įvykiai įveda Žemaitiją į Vakarų Europos istoriją ir krikščioniškosios tapatybės formaciją.
Klaipėdos universiteto profesorius mons. habil. dr. Arvydas Ramonas kalbėjo apie vyskupijos teologinę reikšmę. Vyskupijos ganytojas vyskupas, jo pagalbininkai kunigai ir visa Dievo Tauta keliauja link ypatingo ir svarbiausio tikslo – Dievo Karalystės. Ši misija ypač svarbi ir reikšminga, o būtent ją ir atlieka vyskupija kaip Visuotinės Bažnyčios dalis.
Po kavos pertraukos antrąją konferencijos dalį vedė Klaipėdos universiteto docentas kun. dr. Andrius Vaitkevičius.
Apie pamokslo svarbą ir kaip komunikacijos bei evangelizacijos priemonę Žemaitijoje pranešimą skaitė Klaipėdos universiteto profesorė habil. dr. Dalia Marija Stančienė. Pranešėja pažymėjo pamokslo svarbą ir aktualumą skelbiant Evangeliją nuo pat krikščionybės pradžios Žemaitijoje ir visoje Bažnyčioje ir tokio skelbimo būdo aktualumą ir šių dienų pasaulyje.
Kaip krikščionybė įsitvirtino Žemaitijoje jau XV amžiuje, koks buvo to meto Žemaičių vyskupijoje parapijų ir bažnyčių tinklas ir kaip įsitvirtino to meto visuomenėje krikščioniškieji vardai, išsamiai susirinkusiesiems pristatė Klaipėdos universiteto docentas dr. Vacys Vaivada.
Į konferenciją negalėjusio atvykti Lietuvos istorijos instituto atstovo dr. Stepheno C. Rowelo pranešimas „Žemaičių krikšto raida: XV–XVI a. Krekenavos pavyzdys“ bus išspausdintas moksliniuose leidiniuose.
Po nuotaikingų pietų visiems norintiems konferencijos dalyviams Žemaičių muziejaus „Alka“ istorikė Janina Bucevičė vedė ekskursiją. Jie aplankė buvusį Telšių bernardinų vienuolyną, Telšių kunigų seminariją ir Telšių vyskupijos katedrą.
Konferenciją organizavo Telšių vyskupo Vincento Borisevičiaus kunigų seminarija, bendradarbiavo Telšių vyskupijos kurija, Klaipėdos universitetas, Žemaičių muziejus „Alka“.
Kan. teol. lic. Andriejus SABALIAUSKAS

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.


*

Už šmeižiančius, asmens garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie įstatymų nustatyta tvarka gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn. Vartotojas sutinka, kad Svetainė neribotą laiką saugotų jo IP adresą ir pareikalavus atskleistų jį įgaliotoms institucijoms. Tzinios.lt pasilieka teisę šalinti skaitytojų komentarus, nesusijusius su straipsnio tema, įžeidžiančius bei šmeižiančius asmenis arba reklamuojančius komercines organizacijas.

Griežtai draudžiama tzinios.lt paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo.
Taip pat skaitykite:
- Peržiūrėti visą naujienų archyvą -

Apklausa

Ar pritariate, kad Regioninės Telšių ligoninės dalininke taptų LR sveikatos apsaugos ministerija?

Loading ... Loading ...
Archyvas
Visos teisės saugomos © 2021 tzinios.lt