
Tradiciniais tapusiuose „Metų renovacijos projekto“ rinkimuose šiais metais dalyvauja daugiabutis iš Telšių ir iš Telšių apskrityje esančių Mažeikių. Kas žino, gal vienas iš jų šįmet laimės? Sprendimas – Lietuvos gyventojų rankose – kiekvieno iš mūsų.
Pokyčius įkvepiantys kaimynai
Daugiabutis Telšiuose, Vilniaus g. 24, – puikus pavyzdys, kai dalis gyventojų kritiškai žiūri į modernizaciją ir netiki jos nauda, tačiau pabandę – itin džiaugiasi rezultatais.
„Gyventojai iš pradžių nebuvo labai susidomėję galimybe atnaujinti savo gyvenamąjį namą, tačiau tiek mes, tiek rangovai visus darbus vykdėme itin atsakingai ir tvarkingai, atsakėme į visus kylančius klausimus. 1982 metais statyto daugiabučio gyventojams apsispręsti taip pat padėjo gerieji pavyzdžiai apie šilumos energijos sutaupymą atnaujintuose daugiabučiuose“, – pasakoja namo bendrijos pirmininkas Gintautas Mockus.
Renovacijos metu buvo įdiegtos įvairios priemonės, o gyventojai itin džiaugiasi individualiai sunaudotos šilumos apskaita, nes moka tik už tiek energijos, kiek sunaudoja. Taip pat kiekvienas butas gali reguliuoti šilumą – nusistatyti komfortabilią temperatūrą, todėl žiemą nereikia nei kaisti, nei šalti.
Po modernizacijos daugiabutis pasiekė B energinio efektyvumo klasę, o sąskaitos už šildymą sumažėjo perpus. 2021 m. sausio mėnesį apšildyti vieną kvadratinį metrą kainavo 1,33 Eur, o šįmet – tik 0,56 Eur. Tai ypač aktualu, kai šildymo kainos sparčiai auga į viršų.
„Šio atnaujinto daugiabučio pavyzdys įkvėpė ir kito šalia esančio namo gyventojus – šiuo metu jie jau turi patvirtintą investicinį modernizacijos planą. Džiugu, kai žinia apie renovacijos naudą sklinda iš lūpų į lūpas ir vis daugiau Lietuvos gyventojų nori gyventi atnaujintame, taupiame ir gražiame name“, – sako G. Mockus.
Renovacija išsprendžia visas problemas vienu kartu
Didžioji dalis šalies gyventojų gyvena senuose daugiabučiuose, tačiau privengia modernizuoti visą namą, nors susiduria su įvairiomis problemomis – pavyzdžiui, prakiurusiu stogu. Dalis jų renkasi suremontuoti „sugedusią“ namo dalį, manydami, kad taip yra pigiau.
„Tyliosios g. 10 daugiabučio gyventojai Mažeikiuose irgi taip galvojo, bet su laiku jų požiūris pasikeitė – kai reguliariai turi atnaujinti stogą, sprendi mažas problemas, išleidi daugiau nei vienu kartu atnaujindamas visą namą. Būtent todėl jie bendru sutarimu priėmė sprendimą dėl renovacijos ir dabar gali džiaugtis itin pagerėjusia gyvenimo kokybe“, – pasakoja Antanas Burvydis, daugiabučio renovaciją administravusios įmonės vadovas.
1976 metais pastatytame daugiabutyje modernizacijos metu buvo įdiegtos įvairios priemonės, tačiau gyventojai labiausiai džiaugiasi pertvarkytu šilumos punktu, padedančiu sutaupyti, dezinfekuota ir išvalyta vėdinimo sistema. Būtent šios sistemos atnaujinimas kartais būna gyvybiškai svarbus – juk ji užtikrina nuolatinę oro apykaitą patalpose, padeda išvengti drėgmės kaupimosi ir pelėsio susidarymo, kuris gali lemti sveikatos problemų atsiradimą.
Renovavus daugiabutį pavyko pasiekti 72,4 proc. skaičiuojamųjų energijos sąnaudų sumažėjimą, o į aplinką kasmet bus išmetama 91,27 tonos mažiau kenksmingų CO2 dujų. Daugiabučio energinio naudingumo klasė iš E pakilo į B.
„Gyventojai labai džiaugiasi tiek atnaujintu daugiabučiu, tiek ir pagerėjusia gyvenamąja aplinka, o ypač tuo, kad pakilo jų nekilnojamojo turto vertė“, – teigia A. Barvydis.
„Metų renovacijos projekto“ rinkimai
Šie daugiabučiai dalyvauja „Metų renovacijos projekto“ rinkimuose, kuriuos inicijuoja Aplinkos projektų valdymo agentūros (APVA) Pastatų energinio taupumo departamentas. Susipažinti su rinkimuose dalyvaujančiais projektais visuomenė gali nuo kovo 17 dienos „Facebook“ paskyroje „APVA daugiabučių modernizavimas“ bei naujienų portale, kuriame balandžio mėnesį vyks ir atviras balsavimas.