Svajonių profesija – būti mokytoja
Rytoj Rugsėjo 1-oji – mokslo ir žinių diena. Su jauduliu ir džiaugsmu savo pirmokų laukia Telšių „Kranto“ progimnazijoje trisdešimt septynerius metus dirbanti pradinių klasių mokytoja-metodininkė Aldona Simanavičienė.
Rytoj Rugsėjo 1-oji – mokslo ir žinių diena. Su jauduliu ir džiaugsmu savo pirmokų laukia Telšių „Kranto“ progimnazijoje trisdešimt septynerius metus dirbanti pradinių klasių mokytoja-metodininkė Aldona Simanavičienė.
Aurelija SERVIENĖ
Svajonių profesija
A. Simanavičienė Telšių „Kranto“ progimnazijoje dirba trisdešimt septynerius metus ir yra išleidusi net devynias pradinių klasių kartas.
Mokytoja atvirauja, jog niekada apie kitokį darbą ir nesvajojusi – visada norėjo būti mokytoja, net visi jos vaikystės žaidimai buvo skirti būtent šiai profesijai: „Aš visada labai mylėjau vaikus ir visada svajojau būti mokytoja.“
Kitokia Rugsėjo 1-oji
Šiais metais A. Simanavičienės Rugsėjo pirmoji bus visiškai kitokia nei buvo iki šiol: ji nepažįsta ir net nėra mačiusi savo būsimų pirmokų – nes nebuvo susitikimo su jais.
„Pirmą kartą gyvenime nepažįstu savo pirmokų, turiu tik jų vardus. Bandau įsivaizduoti: Medeina, Gratas, trys Benai, kokie jie?“, – neslepia jaudulio moteris. Pirmieji mėnesiai, mokytojos teigimu, visada būna patys sunkiausi, tai – adaptacija. Ji pirmokams būna labai skirtinga: vienas vaikas labai greitai prie visko pripranta, kitam ji gali užtrukti 2–3 mėnesius. „Iš patirties galiu pasakyti, kada jau vaikas nebebijo mokyklos: kai kalba su mokytoju, įsitraukia į žaidimus su kitais vaikais, būna atviras ir pan. Labai svarbus mokytojos ir vaiko emocinis ryšys. Pradžia visada būna sunki, o paskui pamažu įsivedi taisykles, išmoksti jų laikytis. Tuomet kyla tik teigiamos emocijos“, – sako mokytoja.
Pasikeitė vaikai
Beveik keturi dešimtmečiai atiduoti švietimo sistemai mokytojai leidžia pastebėti, kaip keitėsi vaikai. O pokyčiai, anot jos, akivaizdūs – vaikai pasikeitė kardinaliai.
„Išliko tik tos pačios vaikų akys, kurios nori sužinoti, kurios nemoka meluoti. Pasigendu daugiau bendravimo, nes dabartinės technologijos atima vis daugiau laiko. Klasėje labai didelis vaikų skaičius, daug įvykių, daug užimtumo, nebeturi laiko ir tėveliai, vis mažiau jiems lieka laiko bendrauti tiek su mokytoju, tiek su pačiu vaiku“, – tikina telšiškė.
A. Simanavičienei labai įstrigo kažkada Austėjos Landsbergienės ištarti žodžiai: „Kad kiekvienas vaikas yra unikalus ir savaip nepatogus“. Tai, pasak pedagogės, yra tikra tiesa. Tai nėra kažkokia liga, kurią turime gydyti, tai yra tikrovė, kurią turime priimti. Kiekvienas esame skirtingi.
Mokytojos teigimu, šiandien vaikai auga – vadinamosios „Z“ kartos – labai emocionalūs, judrūs, labai protingi, išmanūs ir t.t. Tai reiškia, kad jų nebegalima mokyti taip, kaip buvo mokoma anksčiau, kai mokiniams reikėjo tik perteikti žinias. Dabar juos reikia supažindinti, užvesti, papasakoti, o jie patys geba komunikuoti. Bėgant laikui, mokymosi programos vaikams vis sunkėja, apimtys didėja.
Apie pirmokus
Šiais laikais dažnas pirmokas į pirmą klasę ateina jau mokėdamas skaityti ir skaičiuoti. Tai, pasak pradinukų mokytojos, tikrai nėra būtina. Jei vaikas yra lavinamas tėvelių iš visų kitų sričių: lanko spektaklius, muziejus, keliauja, yra bendraujantis, jam tikrai bus labai įdomu pačiam mokykloje pažinti raides, skaičius, jis labiau stengsis. A. Simanavičienės nuomone, nereikėtų tėveliams skubėti savo šešiamečių atžalų vesti į pirmą klasę. „Tai vadinčiau vaikystės vogimu. Gal ir per grubiai pasakiau, bet neatimkime iš savo vaiko vaikystės, kiek mažai jam paliekame laiko nerūpestingam bėgiojimui, laisvam bendravimui. Pirma klasė – pamokos, rėžimas ir mokslas“, – tikina telšiškė.
Apie namų darbus mokytoja taip pat turi savo nuomonę. Jie visada turėtų būti tik tikslingi ir lavinantys, duodantys naudą. „Knygutės skaitymas – nėra namų darbas, tai malonumas. Aš niekada neužduodu namų darbų prieš atostogas ar savaitgalį“, – teigia pašnekovė.
Mylima profesija
Išleisti ketvirtokus ar pasitikti pirmokus – abiejose šventėse mokytoją lydi visiškai skirtingi jausmai. Ypač liūdna atsisveikinti su ketvirtokais. Kuo daugiau laidų mokytoja išleidžia, tuo labiau jai širdį skauda. „Kodėl aš taip myliu savo profesiją? Todėl, kad vaikai nemoka meluoti, nemoka slėpti savo emocijų, tave apkabina ir šypsosi. Seku visų savo mokinių gyvenimo istorijas, susitinkame ir verkiame viens kitą pamatę. Mano mokiniai išaugo į vaistininkus, gydytojus, teisininkus ir kitų profesijų gerus žmones“, – džiaugiasi mokytoja.
Didelis AČIŪ šitai mokytojai,ji mokino ir mano anūka Evanta , šiandiena jis devintokas,tik gaila jau nebe lietuvoje, dideis Ačiū jai, nuostabi mokytoja, tad mokytoja Aldona su Rugsejo 1-aja , geru darbu ir daug šypsenu ,,,,.
Linkejimai nuo Evanto ???
Sveikiname mokytoją D. Raudiene su naujais mokslo metais, jos projektinio darbo dėka, mokykla tapo Europos , lentelė bus iškabinta prie įėjimo į ją. Mokytojos kruopštaus darbo dėka trijų darželių ir mokyklos kolektyvai dalinosi darbo patirtimi įvairiose užsienio šalyse, keturi laimėti tarptautiniai projektai. Tai didelis indėlis mokytojos, Telšių švietimo sistemoje. Mokytoja buvo abdovanota ir ministerijos garbės raštu.