Ar esame kuris nors iki šiol negirdėjęs žodžio „joga“? Dauguma žinome ir tai, kad joga susiformavo Indijoje daugiau nei prieš 5 000 metų. Literatūriniai šaltiniai teigia, kad ši indų filosofinė sistema atrasta Induso upės slėnyje gyvenusių išminčių, kurie, stebėdami gamtą, išvystė tam tikrus pratimus ir pozas. Tai harmonizuoja žmones ir sukuria kūno, sielos ir proto energijų pusiausvyrą, vadinamą sveikata. Tad ar gali joga užsiimti vaikai?
Telšių lopšelio-darželio „Žemaitukas“ pedagogės internetinėje erdvėje, žurnaluose, knygose suaugusiesiems jau senokai buvo atradusios jogą kaip neįkainojamą gyvenimo energijos ir dvasinės harmonijos šaltinį puikiai savijautai, atsipalaidavimui, lankstumui, kraujotakai, laikysenai gerinti. Buvome girdėjusios ir apie jogos poveikį patiriant stresą, jos įtaką gydymui bei jaunystės eliksyru tampančius 5 Tibeto pratimus visiems, kurie tik juos išbando.
Kai kuriuos jogos elementus jau ir anksčiau buvau pritaikiusi įvairioje ugdomojoje veikloje: rytmetinėje mankštoje, pasivaikščiojimų, pedagoginių pertraukėlių metu, organizuodama kūno kultūros valandėles ir kt.
Mažyliai judrūs. Jie nemėgsta monotonijos. Juos traukia naujovės. Todėl paskatintos mūsų darželio direktorės pavaduotojos ugdymui R. Gruzbarzdienės, pasitarusios su ugdytinių tėvais, dalį standartinių kultūros užsiėmimų pakeitėme nauja veikla – joga vaikams. Čia nėra rungtyniavimo, spaudimo, rezultato siekimo, nuobodaus pratimų kartojimo, nėra laimėjusiųjų ar pralaimėjusiųjų. Tai tikrai nėra joga, skirta suaugusiesiems, kuri vaikams bemat nusibostų, nes jie visada gyvena dabartimi, ne taip, kaip suaugusieji. Todėl mažiesiems nepaprastai patinka tobulinti kūno lavinimo įgūdžius. Tapus drambliuku, išmokti šoklumo iš varlytės, beždžionėlės, lankstumo iš kupranugario ar plaukiojančio laivo po pasaulio šalis, koordinacijos iš medžio ar paukščio. Atsipalaiduoti ir taisyklingai kvėpuoti mokomės ramesnėse pozose, tapus delfinu, gyvatėle, sfinksu, miegančiu tiltu, muzikos garsais ir t. t. Be to, patys vaikai yra kūrėjai. Jie vis sugalvoja naujų pozų: į ką dar norėtų pasiversti, ką pamėgdžioti, su kokiu ateiviuku susitikti, skrendant į kosmosą ir pan. Svarbiausia, vaikai, atlikdami jogos asanas, jaučiasi pakylėti.
Tokiu būdu jau trys kartos darželinukų „Žemaituke“ yra ne tik girdėję, bet ir išbandę jogos vaikams teikiamą naudą visapusiškam sveikatos ugdymui bei stiprinimui.
Kadangi mūsų įstaiga yra išskirtinai gražioje, ekologiškoje aplinkoje, šalia gražuolio Telšių miestą puošiančio Masčio ežero, lopšelio-darželio „Žemaitukas“ pedagogės jau kuria planus apie galimybę tapti „žaliuoju“ darželiu. O šalia ekologinių tikslų, gamtos tyrinėjimų ir atradimų, kurie taip pat labai svarbūs, užteks vietos ekologinėse erdvėse ir jogai, ir sumanytam naujam projektui „Gamta – mūsų namučiai“, kurį jau vykdo visa „Žemaituko“ bendruomenė.
Jogos įtraukimas į vaikų ugdymo procesą tikrai yra sveikintinas žingsnis. Joga iš esmės padeda vaikams ne tik lavinti savo judrumą ir lankstumą, bet ir ugdo dvasinę harmoniją bei emocinę gerovę.
Visų mūsų tikslas yra vaikų tobula sveikata, o supažindinimas su joga nuo ankstyvos vaikystės yra kryptingas žingsnis link šio tikslo.