
Balandžio 29 dieną buvo minima Tarptautinė šokio diena. Telšių rajone gausu šokį mylinčių žmonių – nuo mažiausiųjų iki senjorų, kurie buriasi į įvairius šokių kolektyvus.
Ta proga „Telšių ŽINIOS“ kalbina keletą Telšių rajono šokių kolektyvų vadovų ir šokėjų, kartu keldamos klausimą: kokias emocijas žmogui suteikia šokis?
Aurelija SERVIENĖ
Meilė šokiui
Telšių rajono suaugusiųjų moterų liaudiškų šokių grupės „Pinavija“ vadovė Genovaitė Laukauskytė šokio žingsneliu keliauja jau ne vieną dešimtmetį. Per daug metų ji tikriausiai nebesuskaičiuotų, kiek šokių pastatyta, kiek šventėse ir konkursuose sudalyvauta.
Pastarąjį dešimtmetį G. Lukauskytė vadovauja kolektyvui „Pinavija“, kuriame šoka apie 16 moterų. Choreografė įsitikinusi, kad šokiui amžiaus tikrai nėra riba, svarbiausia sveikata ir noras šokti. „Mano šokėjos darbščios, stengiasi. Jos labai kolektyvios, organizuotos, auga, skleidžiasi ir brandiną šokio grūdą. Esu dėkinga joms už atsidavimą“, – sakė ji.
Pasak Genovaitės, kolektyvams tiesiog būtina pasirodyti renginiuose, dalyvauti konkursuose. „Norisi rezultato, kito pulsavimo. Kai daug dirbi, nori save parodyti, nori pamatyti kitus. Be renginių ir konkursų kolektyvas tiesiog negyvena. Tokiu būdu šokėjos bręsta, kaupia sceninę patirtį“, – kalbėjo vadovė.
Šokti kolektyve, pasak choreografės, labai didelė atsakomybė ir sunkus darbas, kol pavyksta išgauti tą tikrąjį, teisingą žingsnelį. Tai ne choras, ar muzikos grupė, kur pamiršus žodį ar natą, dar galima išsisukti. Šokyje viskas matoma. Pasak vadovės, šokis – savitas žanras – malonus, tačiau reikalaujantis daug pastangų, kartu suteikiantis ypatingą pakylėjimo jausmą.
Per ilgus darbo metus choreografė sako sutikusi daug puikių žmonių, dirbusi su atsidavusiais kolegomis, kurie „degė“ meile šokiui.
Šaunus kolektyvas
Šokių grupėje „Pinavija“ jau penkiolika metų šokanti kolektyvo seniūnė Liucija Čepienė, sako visada svajojusi šokti, ir ši svajonė išpildė.
Kai Liucija pradėjo šokti, kolektyvui vadovavo Janina Kojelienė, vėliau vadovavimą perėmė G. Lukauskytė. „Reikli mūsų vadovė, daug dirbame, repetuojame du kartus per savaitę Telšių „Bočių“ namuose. Visos šokėjos labai draugiškos, bendraujančios, kartu minime gimtadienius. Didžiuojuosi galėdama būti šio kolektyvo gretose“, – kalbėjo šokėja.
Meilė tautiniam šokiui
Telšių kultūros centro pagyvenusių žmonių liaudies šokių kolektyvo „Džiugas“ vadovės Janinos Reinienės visas gyvenimas susietas su tautiniais šokiais. Ji pati šoko, mokė šokio meno kitus, ruošė choreografus, kūrė šokius, telkė kolektyvus. Kad ir kokį darbą jai teko dirbti, šalia visada su ja keliavo ir šokis. Nuo mažumės Janina labai norėjo šokti ir atkakliai to siekė. Šokis ją traukė ir iki šiol jis užima svarbią vietą moters gyvenime.
39 metus ji dirbo Telšių kultūros mokykloje, kuri išgyveno ne vieną reorganizaciją. Visą tą laiką šalia pagrindinio jos darbo buvo ir choreografinė veikla, vadovavo ne vienam kolektyvui.
Choreografo specialybė, pasak Janinos, išgyveno įvairius laikotarpius – svyravo. Nebuvo ji pati populiariausia, bet buvo labai svarbi. Daugelis šią mokyklą baigusių studentų liko dirbti mūsų mieste, kaimynystėje – Mažeikiuose, Plungėje.
Tautinis šokis, pasak J. Reinienės, bėgant metams nelabai pakito, gal labiau pasikeitė jos pačios požiūris į jį: „Viena yra, kai tu esi jaunas, pats šoki ir gali atiduoti visą energiją, o visai kas kita, kada tu esi brandaus amžiaus, tuomet šokis, tavo akimis žiūrint, jau yra kitoks: lėtesnis, elegantiškesnis, subtilesnis. Tačiau visada išlieka emocija. Jei myli šokį, jei jis tau svarbus, gali šokti bet kuriame amžiuje.“
Vadovė atvirauja, jog visas jos darbinis gyvenimas visada priklausė nuo kitų žmonių. Kol dirbo pedagoginį darbą, jai buvo svarbu, kiek įstos studentų, kiek jų išliks, ar nenusivils, neišeis, nes nuo to priklausė jos darbas. Dabar tokia pati situacija vadovaujant „Džiugo“ kolektyvui. Viskas priklauso nuo žmonių: ar jie ateis, ar nenusivils, ar bus patenkinti, ar nesusirgs. Dėl šių priežasčių vadovė turi dėti daug pastangų juos išlaikyti.
„Žmonėms prisijungti prie ilgai gyvuojančio kolektyvo yra įsipareigojimas. Tu įsipareigoji nepralesti daug repeticijų, nes dėl to nukentės kiti, teks vėl tą patį kartoti. Bet mano šokėjai labai pareigingi, jaučia didelę atsakomybę, jiems yra labai svarbus vardas, kolektyvo prestižas, kaip jie atrodys pasirodymuose, kad nenuviltų žiūrovų“, – sakė vadovė.
„Džiugo“ kolektyve šoka devynios poros. Tai įvairių profesijų žmonės: inžinieriai, pedagogai, aplinkosaugos darbuotojai, buhalteriai, gydytojai ir kt. Kolektyvas aktyviai koncertuoja, dalyvauja konkursuose, festivaliuose. Pasak Janinos, aktyvi veikla sujungia žmones: „Kuo daugiau koncertuoji, tuo šokdami žmonės pasidaro laisvesni, jie išdrąsėja, gali savo emocijas parodyti.“
Šokio dienos proga vadovė savo šokėjams linki sveikatos, kad meilė šokiui juose niekada neblėstų ir visada lydėtų artimųjų palaikymas.
Kolektyvui „Džiugas“ yra suteikta aukščiausia – pirmoji – meno mėgėjų kategorija. Pasak vadovės, norit ją gauti, kolektyvas per metus turi parengti mažiausiai penkis pasirodymus savo regione ir penkis išvažiuojamuosius. Taip pat privaloma dalyvauti Dainų šventėje ir Lietuvos nacionalinio kultūros centro rengiamose konkursuose.
Puoselėja tradicijas
Šokėjų pora Nijolė ir Vaclovas Vaičekauskai 5 metus mokėsi Lotynų Amerikos ir klasikinių šokių. Tai, pasak šokėjų, nauja ir įdomi patirtis, nes samba, čia čia čia, rumba ar tango nėra mūsų nacionalinės kultūros dalis.
Vėliau šokėjai buvo pakviesti prisijungti prie Telšių kultūros centro pagyvenusių žmonių liaudies šokių kolektyvo „Džiugas“, kuriame jau šoka 10 metų.
„Čia nuo pirmųjų repeticijų pasijautėme gerai, nes liaudies šokis mums buvo fiziškai lengvesnis, kultūriškai artimesnis ir kartu nepaprastai gyvas. Tačiau nereiškia, kad lietuvių tradiciniai šokiai yra paprasti. Vien tai, kad šokame grupėje, kur reikia tikslumo, sinchroniškumo ir atidumo vienas kitam, reikalauja ištvermės ir verčia susikaupti. Tuo pačiu laviname atmintį, ritmo pojūtį, koordinaciją. Šokdami mokomės ne tik judėti, bet ir įsiklausyti, bendradarbiauti“, – pasakojo šokėjai.
Už meilę liaudiškam šokiui, profesionalų darbą, mokant liaudies šokio meno, Nijolė ir Vaclovas dėkingi „Džiugo“ vadovei J. Reinienei. Jai vadovaujant kolektyvas pasiekė puikių rezultatų liaudiškų šokių konkursuose ir festivaliuose. 2018 ir 2024 metais dalyvavo Lietuvių dainų ir šokių šventėse Vilniuje, kur išgyveno ypatingas emocijas.
„Šokdami liaudies šokius taip pat puoselėjame tautos tradicijas – šokį lydi liaudies muzika, vilkime tautinius rūbus, būdingus tik mūsų regionui. Dalyvaudami šokių festivaliuose kituose Lietuvos regionuose ar užsienyje jaučiamės Lietuvos ir savo regiono atstovais“, – teigė šokėjų pora.
Šoks, kol sveikata leis
Šokių kolektyvo „Džiugas“ šokėjas Alfredas Zaveckas tautinius šokius šoka jau per 30 metų.
„Pirmasis kolektyvo „Džiugas“ vadovas buvo Stanislovas Kulikauskas. Jauni ir energingi tada buvome, dalyvavome įvairiuose rajonų ir respublikiniuose renginiuose, jubiliejuose, Dainų šventėse. Man šokiai patinka, teikia sveikatos, ugdo bendruomeniškumo jausmą, atsakomybę prieš kitus. Šoksiu, kol leis sveikata, kol būsiu reikalingas“, – tikino Alfredas.
Šokis suteikia sparnus
Choreografė Rimantė Laurinavičienė vadovauja Telšių kultūros centro dainų ir šokių ansamblio „Mastis“ vyresniųjų šokėjų grupei ir liaudiškų šokių studijos „Masčiukai“ vaikų ir merginų grupėms bei Tryškių Lazdynų Pelėdos gimnazijos jaunučių grupei „Virvytė“.
„Man šokis – tai bendravimo forma be žodžių. Judesys be emocijos ir pasakojimo kūnu, kad ir kaip tiksliai jis būtų atliktas, neatliepia sielos gelmių, nepasiekia žiūrovų širdžių. Kardio, lankstumo, judrumo, erdvės pojūčio, ištvermingumo, scenos kultūros pagrindų ir daugelis kitų formų sujungiančios treniruotės – visa tai šokis“, – kalbėjo Rimantė.
Bėgant metams vadovė pastebinti, kad daugėja vaikų su pilnapadystės požymiais, laikysenos sutrikimais, šokant tai pavyksta pašalinti. Rimantės teigimu, gydytojai irgi rekomenduoja šią veiklą.
Studijos „Masčiukai“ vaikų grupėje šoka 11 mergaičių ir 1 berniukas. Pasak vadovės, Telšiuose vis dar populiari nuomonė, kad šokis nevyriška. Kai kur mokyklose net tyčiojamasi iš berniukų, kurie lanko šokius.
Rimantė įsitikinusi, jog šokti gali visi, amžius neriboja, tik pasiruošimo ir išmokymo trukmė pailgėja. „Masčio“ šokėjų amžius vyrauja nuo 22 iki 53 metų. Vieni atėjo jau turėdami patirties, kiti – su dideliu noru išmokti šokti. „Atėję vaikai, paaugliai ir suaugę žmonės į meno mėgėjų kolektyvus prisiima atsakomybę dalyvauti koncertuose, konkursuose, Dainų šventėse garsindami savo kraštą. Džiaugiuosi ir didžiuojuosi kiekvienu esamu, buvusiu ir dar ateisiančiu šokėju į mano kolektyvus. Lai šokis suteikia sparnus, bendrystės džiaugsmą, pakylėja nuo kasdienybės“, – linkėjo Rimantė.
Emocijos šokant
Geštalto psichoterapeutė, lektorė Inga Motuzaitė pasakoja, kokią emociją žmogui teikia šokis: „Nežinau, ar sutapimas, bet ant stalo šiuo metu laukia knyga „Judėjimo džiaugsmas“. Knygoje kalbama apie tai, kaip svarbu judėti kartu (sinchroniškai) šokant, mankštinantis ir pan. Judėjimą vienu ritmu smegenys suvokia kaip buvimą didesnės visumos dalimi, taigi, sukelia bendrystės, priklausymo jausmus, žmonės jaučiasi artimesni vienas kitam, stiprina empatiją, pasitikėjimą.
Šokio metu organizme padidėja endorfinų, dopamino ir serotonino kiekis – tai hormonai, kurie stipriai susiję su laimės jausmu, džiaugsmu, malonumu ir emociniu stabilumu. Terapijoje ir užsiėmimuose grupėje dažnai kviečiu žmones į išraišką kūnu, per judesį. Ir tai, kuo dalinasi žmonės, patvirtina, ką sako mokslas – judesys padeda būti čia ir dabar, išreikšti save, savo jausmus, pagerina nuotaiką, padeda įveikti stresą.“
I. Motuzaitė tikino, jog ji pati kartą per savaitę važiuoja 100 kilometrų į kitą miestą – į šokių pamoką, kuri ją pakrauna visai savaitei.