2025 m. rugpjūčio 29 d. Telšių apylinkės teismas priėmė nutartį, kuria laikinai atleido nepilnametės E. G. globėją A. T. nuo pareigų, o pačią mergaitę paskyrė laikinai gyventi pas artimą giminaitę – tetą R. R.
Šis teismo sprendimas – tai ne tik teisinis formalumas, bet ir ryžtingas atsakas į tai, ką paauglė patyrė savo globėjų šeimoje: psichologinį smurtą, prievartą, apleidimą ir net buitinį išnaudojimą – E. G. buvo verčiama ne tik dirbti visus namų darbus, bet ir prižiūrėti globėjos vaiką tarsi būtų samdyta auklė.
Giedra AKAVICKIENĖ
Kaip atsidūrė globėjų šeimoje
Mergaitė į globos sistemą pateko 2022 m., kai Tauragės apylinkės teismo Šilutės rūmai neterminuotai apribojo jos biologinių tėvų – V. G. ir E. G. – tėvų valdžią. Sprendimas buvo priimtas dėl rimtų priežasčių, susijusių su tėvų nesugebėjimu užtikrinti vaiko gerovės. Po šio teismo sprendimo E. G. nuolatine globėja ir turto tvarkytoja buvo paskirta A. T., o mergaitės nuolatinė gyvenamoji vieta nustatyta globėjos namuose.
Iš pradžių galėjo pasirodyti, kad tai – kelias į saugesnį, stabilesnį gyvenimą. Deja, tikrovė pasirodė esanti kur kas žiauresnė.
Smurtas, pažeminimas ir išnaudojimas
2025 m. rugpjūčio 20 d. mergaitė pati kreipėsi pagalbos į Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos Telšių apskrities skyrių. Ji atskleidė tai, kas vyko globėjos namuose. Sunku patikėti, kaip buvo engiamas vaikas.
Mergaitė patyrė psichologinį smurtą: nuolat buvo užgauliojama, žeminama, sulaukdavo grasinimų. Emocinė įtampa buvo kasdienybė.
Be to, paauglei buvo uždrausta lankyti būrelius, bendrauti su broliais, o riboti socialiniai ryšiai kėlė papildomą emocinę kančią.
Vietoj pramogų globėjų šeimoje taisyklė buvo prievartinis darbas: globotinė buvo verčiama dirbti visus buities darbus ir prižiūrėti globėjos vaiką – tarsi būtų nemokama auklė.
Anot pačios mergaitės, be psichologinio teroro, prieš ją buvo naudojamas ir fizinis smurtas. Vieno konflikto metu globėja jai trenkė per veidą.
Šeimoje dažnai buvo vartojamas alkoholis, ypač savaitgaliais, o globotinės poreikiams beveik neskirta dėmesio – nei laiko, nei pinigų.
Ši aplinka, pasak mergaitės, buvo nepakeliama. Ji aiškiai pareiškė, kad nenori grįžti pas globėją – net laikinai.
Pagaliau – saugi pas tetą
Tą pačią dieną – rugpjūčio 20-ąją – vaiko teisių apsaugos specialistai priėmė sprendimą laikinai apgyvendinti nepilnametę pas jos tetą. Pasak specialistų, mergaitė naujoje aplinkoje jautėsi saugiai, ramiai, džiaugėsi giminystės ryšiu, emociniu palaikymu.
Tuo pat metu pati globėja pateikė prašymą būti atleista nuo globos pareigų, kas rodo, kad globos santykiai visiškai iširo ir neturi pagrindo būti tęsiami.
Teismas: svarbiausia – vaiko interesai
Telšių apylinkės teismas, išnagrinėjęs gautą prašymą dėl laikinųjų apsaugos priemonių, priėmė sprendimą, kuris rodo aiškią poziciją: vaiko interesai ir saugumas turi būti prioritetas.
Teismas nusprendė laikinai atleisti A. T. nuo globėjos ir piniginių lėšų tvarkytojos pareigų; laikinai paskirti R. R. – mergaitės tetą – jos rūpintoja ir turto administratore; nustatyti laikinos rūpybos vietą R. R. gyvenamojoje vietoje.
Sprendimas galios tol, kol bus išnagrinėta civilinė byla dėl nuolatinio rūpintojo atleidimo ir naujo paskyrimo.
Institucijos tikisi, kad šis teismo sprendimas padės mergaitei pradėti naują, saugesnį gyvenimo etapą, tačiau taip pat ragina visuomenę neužmerkti akių – smurtas prieš vaikus dažnai vyksta tyliai, už uždarų durų.
Ar laukia šviesesnė ateitis?
Šiuo metu paauglė yra laikinai apgyvendinta saugioje aplinkoje, prižiūrima artimo žmogaus.
Kol bus priimtas sprendimas dėl nuolatinės globos, šis laikinas sprendimas suteikia vilties, kad mergaitė galės atsigauti ir kurti gyvenimą be smurto ir baimės, augti mylima ir saugi.
