
Prieš didžiąsias metų šventes turbūt ne vienas iškratė savo taupykles su monetomis – taip kai kurie žmonės netgi taupo pinigus artimųjų dovanoms. Dėl stambesnių, 1 ar 2 eurų, monetų problemų atsiskaitant nekyla, tačiau mažesnės vertės noriai priima ne kiekviename prekybos centre. Kur tuomet dėti sutaupytas mažesnės vertės monetas?
Monika GIRDVAINĖ
Nepriėmė centų
Į „Telšių ŽINIŲ“ redakciją kreipėsi senjoras, kuris piktinosi, kad viename iš Telšiuose esančių prekybos centrų sumokant už prekes iš jo pardavėja nesutiko imti mažos vertės monetų. Senjoras turėjo 200 vienetų 2 centų monetų, kurių bendra vertė – 4 eurai. Gyventojas teiravosi, ar pardavėja galėjo taip pasielgti.
„Juk visi pinigai turėtų būti vienodai vertinami. Gal čia mano paskutinės santaupos“, – piktinosi vyriškis, negalėjęs už maistą susimokėti norimomis monetomis.
Pašnekovas sakė tokį kiekį centų gavęs iš anūko, iškeitęs jo taupyklėje sukauptas mažos vertės monetas į didesnės vertės.
Mažos vertės monetos naudojamos retai
Situaciją dėl mažos vertės monetų realizavimo tvarkos paprašėme pakomentuoti Lietuvos banko atstovų.
Lietuvos banko Grynųjų pinigų departamento direktoriaus Deivio Stankevičiaus teigimu, visų nominalų euro centų monetos yra teisėta mokėjimo ir atsiskaitymo priemonė Lietuvoje, tad atsiskaitant mažo nominalo euro centų monetos turėtų būti priimamos, nebent pirkėjas aiškiai ir iš anksto yra informuotas, kad mokėjimai priimami tik ne grynaisiais pinigais.
„Atkreipiame dėmesį, kad pagal galiojančius teisės aktus juridiniai ir fiziniai asmenys, įskaitant ir parduotuves, vieno mokėjimo metu neprivalo priimti daugiau nei penkiasdešimt bet kokio nominalo euro ar euro centų monetų“, – pabrėžė pašnekovas.
Jis pastebėjo, kad mažo nominalo monetos vangiai cirkuliuoja rinkoje – daugeliu atvejų jos kartą atiduodamos kaip grąža pirkėjams ir daugiau pirkimui nebenaudojamos. Jos nėra patogios naudoti, užima daug vietos kišenėse ir piniginėse, todėl dažnai atsiduria namų stalčiuose, automobiliuose, taupyklėse, paliekamos imant grąžą kasose ar pametamos.
Dėl tokio žmonių elgesio šiek tiek iškreipiama naujų monetų gamybos situacija.
„Vietoje nesugrįžusių iš apyvartos monetų Lietuvos bankas kaldina naujas monetas, įvertindamas turimas jų atsargas ir poreikį“, – sakė Grynųjų pinigų departamento direktorius.
Galima išsikeisti bankuose
D. Stankevičius informavo, kad sukauptas monetas gyventojai visada gali išsikeisti komercinių bankų skyriuose, teikiančiuose grynųjų pinigų paslaugas. Šios paslaugos yra mokamos.
Telšiuose grynųjų pinigų paslaugos teikiamos Medicinos banko padalinyje (Kęstučio g. 1A-2),
„Swedbank“ klientų aptarnavimo padalinyje (Iždinės g. 2A / Turgaus a. 15A), Šiaulių banko Telšių klientų aptarnavimo centre (Turgaus a. 24A).
Monetas nemokamai galima išsikeisti Lietuvos banko kasose Vilniuje (Žirmūnų g. 151) ir Kaune (Maironio g. 25).
Norint išsikeisti dar privaloma ir mokėti…Visur tik mokesčiai ir mokesčiai.
Turi priimti smulkiais iki 50 centų? Iš vienos pardavėjos girdėjau, kad tik 30 centų 😀 Kas kaip nori, matyt… Prajuokino, kad norint išsikeisti sukauptus centais kelis eurus turbūt tiek pat dar reikės sumokėti 😀
O tai ka smulkeji cia jau nepinigai skaitos.nedarykit is zmogaus nesamoniu.tie centai kazkam vertingi yra.
Negi taip sunku nunesti i maksimos savitarnos kasa ir sukratyti ka nors perkant