Telšių tunto vyr. skautė bei skautininkė ir „Kranto“ progimnazijos biologijos vyr. mokytoja Julija Barsienė papasakojo daugybę įdomių dalykų iš savo dvidešimties metų skautavimo patirties. Biologija, kurios moko jau dešimtmetį, yra neatsiejama skautų veiklos dalis. Pamokose pedagogė pritaiko skautiškas žinias, o būdama su skautais – biologijos.
Ema GRUBLIAUSKYTĖ
Užimamos pareigos
Šiuo metu Julija užima Lietuvos skautijos Telšių tunto tuntininkės pareigas. Iki tol ji buvo Lietuvos skautijos Mokymų skyriaus koordinatorė.
Pagrindinės skautų veiklos
Skautai veikia pagal skautiškąjį metodą, kuriame veiklos skirstomos į įvairias kryptis: veikla gamtoje, bendruomenėse, veikla tėvynei, skautų priesakai ir įstatai, mokymasis veikiant ir t. t. Skautų veikloms nėra ribų. Jų yra daugybė, ir kiekvienas skautas turi galimybę išbandyti save bet kokioje srityje.
Susitikimai ir renginiai
Skautų laukiamiausias sezonas – vasarą. Uždarydami šį sezoną buriasi prie paskutinio laužo, kurio ugnis perkeliama į žibintą, ir tuomet visos skautų veiklos prasideda po stogu. Kiekvieną savaitę vyksta sueigos, į kurias susirenka įvairaus amžiaus skautai. Taip pat būna įvairių renginių, seminarų, konferencijų ir kt.
Įgūdžiai, kurių galima įgyti skautaujant
Dalyvaujant skautų veikloje galima įgyti įgūdžių, kurie padėtų išlikti ir nepasimesti morališkai. Vaikai yra mokomi ir grūdinami per įvairias užduotis, kurias jie gauna, kad suvoktų savo galimybes, jog gali labai daug.
J. Barsienė pasakojo, kad vaikai savyje turi labai daug „įrankių“, tačiau reikia jiems padėti juos atpažinti. Vaikai ruošiami ir fiziškai, kad kūnas stiprėtų, kad ugdytų savo ištvermę. Taip pat jie yra mokomi, kaip užsikurti ugnį, pasidaryti stovyklavietę, įsikurti saugioje vietoje, pasigaminti maisto ir t. t. Svarbu, kad vaikai galvotų ne tik apie save, bet ir apie artimą, kuriam galėtų suteikti pagalbą.
Vertybės ir principai
Svarbiausia, koks žmogus pats yra, kaip elgiasi su kitais, koks tampa būdamas šalia kitų. Žmogus turi stiprėti dvasiškai, morališkai. Skautų organizacijoje stengiamasi susitikti su savimi, atrasti tai, ką reiktų pataisyti ar pakeisti. Žmogus turi išmokti gyventi taip, kad po savęs paliktų gero darbo pėdsaką. „Saugoti viltį kaip ugnį reikalauja didžiulių dvasios pastangų, kurių mums visiems reikia paieškoti“, – sakė J. Barsienė.
Viskas sukasi aplink žmogų. Julija džiaugiasi galėdama kartu su vaikais tobulėti, matyti jų pažangą ir pasiekimus. Skautai stengiasi keisti visuomenę į geresnę, padėdami kitiems ir patys besimokydami būti geresni.
Skautų tradicijos
Tradicijų skautai turi begalę: įstojimo, stovyklų, atskiros vaikų ir suaugusiųjų tradicijos, renginių tradiciniai elementai. Visose šiose veiklose daugybę metų palaikomos tradicijos.
Pasiruošimas žygiams ir stovykloms
Skautai visada turi planą: pasiskirsto pareigybes – kas už ką bus atsakingas. Prieš stovyklą vyksta pasiruošimas, kurio metu susirenkamos priemonės ir visa kita – viskas yra sutikrinama ir susitvarkoma, o vėliau vyksta aktyvioji fazė, kai prasideda pati stovykla ar žygis. Visada yra A, B ir C planai, prisitaikyti prie įvairių oro sąlygų. Stengiamasi į įvairias situacijas reaguoti ramiai, nes visiems visko pasitaiko.
Susidūrimai su iššūkiais
J. Barsienė atskleidė pastebinti, jog šių dienų vaikams pristinga atsakomybės jausmo, nes jie ateina iš geros aplinkos, kurioje neturi daug pareigų, neprivalo atlikti visų namų ruošos darbų. Atėję į skautus jie yra pakviečiami atlikti kokio nors vaidmens. Pavyzdžiui: būti skiltininku, mažosios grupelės vadovu arba būti renginyje atsakingam už paštą, už vakaro laužą, žygio organizavimą ir kt. Visada šalia yra suaugęs žmogus, kuris padeda ir prižiūri, kad viskas pasisektų. Vaikams tai būna didžiulis iššūkis. Vyresnieji stengiasi parodyti, kad ne viskas yra pasiekiama ranka, augant tarp skautų ir ko nors norint, reikia turėti valios, kad kažko naujo pasiektum.
„Labai džiaugiuosi, kad turime nuostabius vadovus“, – džiaugsmingai pabrėžė Julija. Taip pat nuostabios ir mamos, kurios atėjo paskui savo vaikus ir labai įsitraukė į skautų šeimą. Veda ne tik savo, bet ir kitus vaikus į priekį, moko, kuria gražią bendruomenę mieste.
Artėjantys renginiai
Artėja sezono uždarymas, paskutinis laužas, Telšių skautų gimtadienis, skautiškos rekolekcijos, valstybinės šventės. Tradiciškai jau septynioliktus metus Vasario 16-ąją skautai žygiuos aplink Masčio ežerą.
Kitą pavasarį Telšiuose vyks didžiulis nacionalinis skautijos mastu renginys, kuriame dalyvaus per tūkstantį dalyvių. Skautų pavasario šventė, kurią organizuoja būtent Telšių tunto vadovai.
Atveriamos galimybės
Prisijungęs prie skautų šeimos žmogus gali save išbandyti bet kokioje srityje. Ten susirenka įvairaus požiūrio ir specialybių žmonių, su kuriais visada galima padiskutuoti, pasikonsultuoti, atrasti studijų kryptį ar pašaukimą. Taip pat įgaunama ir patirties, nes dažnu atveju žmonės, kurie neįsivaizduoja daug galintys, išbando save prieš du šimtus žmonių (pvz., jiems pagamina valgyti), supranta, kad jie gali daug daugiau, nei dirbti vaistininku. Išmokstama viešai kalbėti, reikšti savo mintis ar užsiimti savo psichologinės būsenos gerinimu.
Kūrybingumo skatinimas
Skautai kūrybingumą skatina per iššūkį, per pačią veiklą, kuri padiktuoja, kad kažkokią problemą reikia spręsti čia ir dabar, iš viso to, ką turi, pasidaryti tai, ko reikia. Tada pradedama suprasti, kad kai kuriems dalykams nereikia daugybės įrankių, svarbiausia sugalvoti, kaip tai padaryti iš turimų priemonių. Iššūkiui pasikartojus reikia sugalvoti naujas išeitis, kad rezultatas būtų kitoks ir plėstų mąstymą ir fantaziją.
Patarimas norintiems prisijungti prie skautų
Telšių tunto tuntininkė pataria turėti noro ir drąsos. Ji sako, kad skautavimą tikrai verta išbandyti. Patiks ar ne – nuspręs pats žmogus, bet pabandyti verta, nes gali pamatyti kitokią bendruomenę ir kitokius žmones.
Biologijos mokytojo profesija
Julija pasidalijo, kas ją paskatino pasirinkti biologijos mokytojo profesiją. Prie to prisidėjo skautų veikla, nes ten įgavo labai gražios patirties būdama jaunuole, kad mokyti ir nusipelnyti pagarbą kaip mokytojai yra didžiulė garbė, atsakomybė ir malonumas. Ji turėjo gražią galimybę pasibandyti mokytojo profesiją, todėl su didžiuliu noru įstojo į pedagogiką universitete. O biologijos sritis Juliją lydėjo nuo pat vaikystės. Tėvai jai parodė, kad gamta yra įdomių procesų visuma. Pajutusi gamtos grožį J. Barsienė negalėjo atsispirti, nes tai ją įtraukė.
Biologijos mokytoja pradėjo dirbti 2014 metais. Šiemet Julija džiaugiasi savo profesinės patirties jubiliejumi. Šiam darbui ji atiduoda visą save.
Motyvacija mokiniams
J. Barsienė džiaugėsi, kad turi mokinių, kurie savo susidomėjimą mokslais kreipia biologijos linkme. Mokytoja labai mėgsta pateikti mokslą per praktiką ir parodyti vaikams viską iš arčiau, kiek galima daug pamatyti ir išnagrinėti. Tuomet mokiniai supranta, kad pats mokslas yra tikrai įdomus, ir nori išbandyti dar daugiau naujų dalykų, pamatyti tai, ko plika akimi neįmanoma pastebėti, daryti eksperimentus, tyrinėti kiekvieną organizmą ir ne tik. Kūrybiški metodai daro įtaką pokyčiui mąstyti atviriau ir drąsiau.
Kūrybingumas biologijoje
Julija mėgsta iššūkius, jų pateikia ir vaikams. Prašydama mokinių padaryti projektą kviečia ieškoti įdomesnių informacijos pateikimo būdų. Vaikai turi sugalvoti, kaip kitaip pateikti darbus. Jos mokiniai yra kūrybingi.
Didžiausi iššūkiai
Iššūkius kartais tenka tvirtai atlaikyti, nes spaudimas visada būna visapusiškas. Reikia nuolat domėtis nauja informacija, kurią būtų galima pateikti pamokos metu, bendrauti su vaikais ir jų tėvais, padėti vaikams sutarti tarpusavyje ir t. t. Julija mano, kad bet koks mokytojas yra vertas pagarbos, nes jis atiduoda didžiulę dalį savęs.
Ateities tikslai
J. Barsienė nori, kad mokiniai ugdytųsi sąmoningumą ir kad suvoktų, jog žinios, kurias jie įgyja, praturtina ir juos pačius, nepriklausomai nuo to, ko jie mokosi. Mokiniai patys turi suprasti, kad reikia ieškoti sprendimų, suprasti situaciją teisingai, žinoti, kodėl kalba ir kodėl komentuoja, ir visa tai daryti iš pagarbos kitiems.
Dalykinis Julijos kaip biologijos mokytojos tikslas yra, kad vaikai suprastų, jog mokslas yra įdomus ir prie jo galima prieiti įvairiais „kampais“.
Pasiruošimas pamokoms
Pasiruošimo trukmė priklauso nuo pamokos. Jeigu reikia pamokai medžiagų, gali užtrukti net ir šešias valandas. Trijų valandų tikrai reikia pasiruošti vienai pamokai, nes mokytojai turi daugybę darbų, kuriuos turi peržiūrėti ir ištaisyti. Visi mokytojai, kurie daug ruošiasi, yra gerbtini, nes jie skiria ne vieną valandą, kad parengtų kuo integralesnį, kūrybiškesnį mokymo turinį.
Įsimintiniausias įvykis
Mokytoja prisiminė, kaip su savo mokiniais vyko prie ežero, kad pusę penkių ryto galėtų klausytis paukščių. Mokiniai buvo sužavėti ir nustebę įsiklausę į bendrą gamtos visumą. Jie stebėjosi, kad įmanoma girdėti tokius dalykus, kurių kasdieniame gyvenime nesureikšmina. Mokytoja džiaugėsi, kad jos įvairūs mokymo metodai pritraukia vis daugiau mokinių ir kad ji gali nevaržyti savęs ir vaikų apsiribodama tik biologijos vadovėliu.
Patarimas norintiems tapti biologijos mokytojais
J. Barsienė pataria pasinerti ir mėgautis, ir patiems ieškoti, kaip ir kur mokslas kinta, kur yra jo gylis, nuolat domėtis, apie ką yra biologija. Jeigu yra noro, reikia pasiryžti būti vedliu ir nebijoti momentų, kurie pareikalaus daugiau, nei tikėtasi.