Selenas: dar viena gera priežastis rinktis motinos pieną

Parašė:  2020-11-06

Ispanų tyrėjams pirmąkart pavyko rasti seleno pėdsakų motinos piene. Šis atradimas patvirtina teiginį, kad motinos piene yra daugybė naudingų elementų, kurių nerasite kūdikių maistelio sudėtyje.
Seleno nauda sveikatai įvairiapusė, ir kūdikio tinkamo vystymosi užtikrinimas yra svarbus tos naudos aspektas. Seleno baltymas P, vienas iš daugelio nuo seleno priklausomų organizmo enzimų, yra gyvybiškai svarbus hormonų sintezės procesams, imuninei sistemai ir smegenų vystymuisi.
Ankstesniais tyrimais nustatyta, kad seleno baltymas P turi gebėjimą „keliauti“ bambagysle ir amniotiniu skysčiu. O dabar Huelvos universiteto (Ispanija) mokslininkų grupė pirmąkart pademonstravo, kad motinos piene yra seleno.
Motina turi gauti seleno
Motinos pienas tampa gerokai pranašesnis už kūdikių maistelį, kurio sudėtyje nėra seleno baltymo P. Nei jei kada nors taptų techniškai įmanoma kūdikių maistelio formulę papildyti seleno baltymu P, reikėtų tiksliai nustatyti tinkamą jo kiekį ir formą, kurią kūdikis pajėgtų suvirškinti, nepatirdamas jokių problemų.
Be kita ko, šis naujas atradimas taip pat reiškia, jog motinos organizme turi būti pakankamai seleno, kad būtų galima užtikrinti seleno baltymo P sintezę ir šio gyvybiškai svarbaus elemento patekimą į motinos pieną. Iš pirmo žvilgsnio tai atrodo paprasta, tačiau net normaliai maitindamiesi negalite būti tikri, kad suvartojate pakankamai seleno.


Europiečiams trūksta seleno
Daugelis žmonių nesuvokia, kad Europos ūkių dirvožemyje seleno tėra labai nedaug. Dėl to europiečiams gerokai sunkiau patenkinti organizmo seleno poreikį įprastai maitinantis negu, tarkime, amerikiečiams, kurių žemės ūkio paskirties dirvožemyje seleno aptinkama kur kas daugiau.
Selenas yra stiprus antioksidantas, kurio kiekis priklauso nuo mitybos. Jis padeda kovoti su laisvaisiais radikalais, kurie organizme susidaro kaip natūralus šalutinis produktas valgant, aktyviai leidžiant laiką ir netgi kvėpuojant. Laisvuosius radikalus svarbu laikyti „kontroliuojamus“, būtent todėl sveikas maistas, kurio sudėtyje gausu antioksidantų, yra toks svarbus.
Daugybė priežasčių suvartoti daug seleno
Jei besilaukianti moteris nepatenkina savo organizmo seleno poreikio ir jai ima trūkti seleno, padidėja nėštuminio diabeto, priešlaikinio gimdymo, persileidimo ar lėtesnio naujagimio vystymosi pavojus.
Selenas taip pat svarbus neurologiniam vystymuisi. Tyrimai rodo, kad ilguoju laikotarpiu seleno stoka gali baigtis tokiomis ligomis kaip Parkinsono ir Alzheimerio.
Šis naujasis tyrimas patvirtina, kad maitinamas krūtimi kūdikis iš motinos gauna daugybę sveikų junginių. Taigi, išties verta užtikrinti, kad besilaukiančios ir krūtimi maitinančios moterys suvartotų pakankamai maistinių medžiagų, kurias pakeista forma perduotų savo kūdikiams.
Šaltinis: https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0308814620305549

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.


*

Už šmeižiančius, asmens garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie įstatymų nustatyta tvarka gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn. Vartotojas sutinka, kad Svetainė neribotą laiką saugotų jo IP adresą ir pareikalavus atskleistų jį įgaliotoms institucijoms. Tzinios.lt pasilieka teisę šalinti skaitytojų komentarus, nesusijusius su straipsnio tema, įžeidžiančius bei šmeižiančius asmenis arba reklamuojančius komercines organizacijas.

Griežtai draudžiama tzinios.lt paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo.
Taip pat skaitykite:
- Peržiūrėti visą naujienų archyvą -

Apklausa

Yra du va­rian­tai kaip tvar­ky­ti Tel­šių Res­pub­li­kos gat­vę se­na­mies­čio zo­no­je: klo­ti as­fal­tą (truks trum­piau) ar grįs­ti ak­me­ni­mis (truks il­giau). Ko­kį va­rian­tą ren­ka­tės?

Loading ... Loading ...
Archyvas
Visos teisės saugomos © 2021 tzinios.lt