
Ketvirtadienį vidaus reikalų ministras Vladislav Kondratovič pranešė, jog ministerija atsisako planų Telšių apskrities vyriausiąjį policijos komisariatą (AVPK) prijungti prie Šiaulių apygardos vyriausiojo policijos komisariato. Ši žinia svarbi ne tik Telšių pareigūnams, bet ir jų kolegoms Alytuje, Marijampolėje, Tauragėje ir Utenoje, kuriuos taip pat galėjo paliesti planuotas komisariatų stambinimas.
2020 metais pradėtas eksperimentas visuomenei buvo pristatytas kaip būdas efektyvinti policijos komisariatų veiklą, taupyti lėšas ir spręsti pareigūnų trūkumo problemas, tačiau realybėje tik sukėlė įtampą, paskatino pareigūnų nepasitikėjimą sistema ir gyventojų nerimą, kad mažesniuose miestuose ir regionuose policijos pareigūnų reiks laukti itin ilgai, todėl didės nusikalstamumas.
Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ atstovės Agnės Jakavičiutės-Miliauskienės teigimu, šį nepasiteisinusį eksperimentą seniai reikėjo nutraukti, tačiau tam trūko politinės valios, dėmesio šiam klausimui bei jo svarbos regionams suvokimo.

„Sausį į mane kreipėsi sunerimę Telšių komisariato pareigūnai, teigdami, jog planuojama naikinti Kriminalinės ir Kelių policijos padalinius, dalį darbuotojų perkelti į Šiaulius. Telšių AVPK funkcijų siaurinimas ir paties komisariato naikinimas nuosekliai vyko penkerius metus, vadinant tai eksperimentu“, – sako Seimo narė.
Anot parlamentarės, jei ne pareigūnų ryžtas ieškoti išeičių ir kreipimasis į ją, susijungimas su Šiaulių apygardos komisariatu greičiausiai būtų įvykęs. „Pareigūnai, kurie kreipėsi į mane dėl susiklosčiusios situacijos, sakė, jog jaučiasi neišgirsti, į situaciją niekas nesigilina. Telšių AVPK keletą metų neturėjo tiesioginio vadovo, Lietuvos policijos vadovybė su komisariato darbuotojais nediskutavo, tylėjo ir Savivaldybės atstovai, tad situacija tikrai buvo palikta savieigai“, – teigia A. Jakavičiutė-Miliauskienė.
Po pokalbio su pareigūnų atstovais Vilniuje įvyko pirmasis susitikimas su ministru V. Kondratovič, Lietuvos policijos generaliniu komisaru Arūnu Paulausku ir Telšių rajono policijos komisariato atstovu Pauliumi Šimkumi. Po jo – diskusijos su gyventojų ir pareigūnų bendruomenėmis Telšiuose, galiausiai kvietimas ministrui susitikti su Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ Seimo nariais.
„Kolegos demokratai atkreipė dėmesį, jog tokios reformos, kurios tiesiogiai liečia regionų gerovę ir gyventojų saugumą, negali vykti be Seimo sutikimo, kaip buvo daroma šiuo atveju. Telšiai galėjo tapti blogu precedentu ne tik jungiant komisariatus, bet ir priimant itin svarbius sprendimus be platesnių diskusijų ir sutarimo Seime“, – pabrėžia A. Jakavičiutė-Miliauskienė. Jos nuomone, regionų politika yra aiškiai deklaruotas demokratų prioritetas, o bet kokie juos silpninantys sprendimai yra nepriimtini.
Parlamentarė džiaugiasi, jog susitikimo su demokratais metu ministras išgirdo išsakytus argumentus, suprato pareigūnų ir bendruomenės nerimą ir skyrė laiko papildomai situacijos analizei. „Suprantu, kad praėjusios kadencijos valdančiųjų šis eksperimentas buvo pristatomas kaip teigiamas pokytis, galbūt ir ministerijoje vyravo toks požiūris. Man svarbiausia, jog šią klaidingą nuostatą pavyko pakeisti, – kalba A. Jakavičiutė-Miliauskienė. – Tikrai daug diskutavome su ministru ir esu jam dėkinga, jog jis išgirdo Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ išsakytus argumentus, atsižvelgė į eksperimento kritiką ir galiausiai palaikė pasiūlymą stabdyti šią neteisingą reformą. Taip pat dėkoju ir Telšių rajono savivaldybės merui Tomui Katkui, į šį procesą įsitraukusiam pačioje pabaigoje.“
Telšių AVPK pareigūnų bendruomenei palankus sprendimas kartu yra gera žinia ir kitų regionų komisariatų darbuotojams, vietos bendruomenėms. Išlaikant policijos komisariatus regionuose lygiagrečiai būtina skirti dėmesį pareigūnų darbo sąlygoms gerinti ir priemonėms, kurios padėtų pritraukti daugiau norinčių dirbti policijos pajėgose.
Tikrai ne jakavičiūtės nuopelnas
Tušti vieta esi, mergyt…