
SĮ Telšių butų ūkis 2021 m. gruodžio 28 d. kreipėsi į Telšių rajono savivaldybės administraciją su prašymu atlikti bendrojo naudojimo objektų valdytojų kontrolės veiksmus ir nurodė šio prašymo priežastis.
Telšių rajono savivaldybės administracijos direktorius 2022 m. sausio 25 d. raštu informavo SĮ Telšių butų ūkį, kad atliks neplaninius patikrinimus daugiabučių namų Telšiuose: Birutės g. 38, Gedimino g. 2, Kęstučio g. 19, Luokės g. 73 ir 83, Masčio g. 56, Vilniaus g. 18 ir 38, Laisvės g. 12, Stoties g. 10, Dariaus ir Girėno g. 8 ir 13, Džiugo g. 3, ir Rainiuose, Liepų g. 7.
Patikrinimo tikslas – įvertinti, ar bendrojo naudojimo objektų administratorius UAB „Butų ūkio valdos“ ir kiti namų valdytojai tinkamai vykdo jiems pavestas funkcijas ir ar išvardytų daugiabučių butų ir kitų patalpų savininkų sprendimai pakeisti šildymo ir karšto vandens sistemų prižiūrėtoją buvo priimti pagal Lietuvos Respublikos civilinio kodekso 4.85 punkto nuostatas.
UAB „Butų ūkio valdos“ – „Mano Būstas“ – UAB „City Service“
Registrų centro duomenimis, yra pasikeitimų UAB „Butų ūkio valdos“ valdyme bei yra pasikeitę įmonės akcininkai. Šiuo metu įmonei vadovauja Roma Janušonienė, kuri yra ir UAB „Mano Būstas Šiauliai“ direktorė ir pagal rekvizitai.vz.lt duomenis yra ir vienintelė šios įmonės darbuotoja. Registrų centro duomenimis, UAB „Butų ūkio valdos“ vienintelis akcininkas nuo 2019 m. birželio 17 d. iki 2021 m. balandžio 1 d. buvo ilgametis SĮ Telšių butų ūkio vadovas Artūras Liauzginas (prieš tai ilgus metus įmonės akcininkas buvo galimai giminystės ryšiais su Artūro Liauzgino šeima susijęs asmuo), o nuo 2021 m. balandžio 1 d. šios įmonės akcininkė yra UAB „City Service“, kuriai priklauso daugybė po „Mano Būsto“ ženklu dirbančių pastatų administravimo įmonių iš visos Lietuvos.
Tiek „Mano Būsto“ įmones, tiek „City Service“ įmones valdo viena Estijoje registruota „City Service SE“ įmonė.
„Mano Būstas“ – atsiliepimai
Kalbėti viešai apie įmonių reputaciją ir atsiliepimus apie jas nėra galima dėl galimų kaltinimų šmeižtu ir pan., tačiau verta paminėti, kad su „Mano Būstu“ susijęs ir neseniai Lietuvos radijo ir televizijos rodytas reportažas bei Vilniaus savivaldybės administracijos viešai skelbiama informacija apie tai, kad Vilniaus miesto apylinkės teismas nagrinėja bylą dėl Erfurto g. 24, Vilniuje, esančio daugiabučio, kai gyventojai dar pernai nusprendė pakeisti būsto administratorių „Mano Būstas“, tačiau susidūrė su netikėtais sunkumais, kai administratorius „Mano Būstas“ neperdavė pagal jungtinės veiklos sutartį įgaliotam asmeniui daugiabučio namo Erfurto g. 24 turto, patalpų savininkų sukauptų lėšų ir dokumentų.
„Mano Būstui“ atsisakius perduoti namo administravimą, Vilniaus miesto savivaldybė įmonės vadovui skyrė 3 550 Eur baudą, o „Mano Būstas“ teisme užginčijo Savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymą, šitaip greičiausiai tikėdamasis vilkinti procesus, tačiau šiuo konkrečiu atveju teismas netenkino prašymo, o įmonė apskundė šį teismo sprendimą. Anot Vilniaus vicemero, šiuo metu galiojantis administratorių veiklos reglamentavimas nėra pakankamai griežtas, todėl bus siekiama inicijuoti įstatymų ir poįstatyminių aktų pakeitimus.
O kuo tai susiję su Telšiais? Ogi tuo, kad dar pernai daugiabučių namų Luokės g. 71, S. Daukanto g. 58 ir Vilniaus g. 6 gyventojai išreiškė valią pakeisti administratorių UAB „Butų ūkio valdos“, Savivaldybė, gavusi prašymą, organizavo gyventojų balsavimą raštu, gyventojai nubalsavo, pasirinko administratorių, Administracijos direktorius pasirašė įsakymą perduoti namų valdymą kitam administratoriui, tačiau tokį sprendimą įmonė užginčijo teisme neteisingai aiškindama įstatymus ir aplinkybes. Šiuo metu nuo įsakymo pasirašymo (2021 m. rugpjūčio 20 d.) dienos iki dabar dar nėra namo valdymas perduotas kitam administratoriui ir laisva gyventojų valia yra paprasčiausiai apribota pažeidžiant LR civilinį kodeksą. O vis dar administruojanti UAB „Butų ūkio valdos“ gauna atlygį ir šių namų gyventojai priversti būtent šiai įmonei mokėti mokesčius. Tačiau, kaip ir buvo minėta, dėl negriežto įstatymų reglamentavimo nei Savivaldybė, nei kiti suinteresuoti asmenys ar įmonės negali daugiau kažkuo ir padėti, negali kreiptis į policiją, teismą, nes nukentėjusieji yra patys gyventojai ir jie patys turėtų kreiptis į teismą ar prokuratūrą, tačiau kuris gyventojas šiais laikais turi tiek energijos, kad norėtų bylinėtis teisme.
Belieka tikėtis, kad tiek Vilniaus miesto savivaldybės dėka, tiek kitų miestų savivaldybių dėka bus suteikta daugiau įrankių ir teisių pačioms savivaldybėms vykdyti administratorių kontrolę, kad daugiabučiai namai, kuriuose gyvena tų pačių politikų rinkėjai, būtų tinkamai ir skaidriai prižiūrėti.
Ar pasikeis UAB „Butų ūkio valdos“ pavadinimas?
Gyventojai, gaunantys paslaugas iš UAB „Butų ūkio valdos“, turėtų nenustebti, kai juos administruojanti įmonė pakeis pavadinimą į „Mano Būstas“. Tą galima spręsti iš kitų „Mano Būsto“ įmonių, kurias kažkada nupirko „didesnis administratorius“ ir palaipsniui jos visos pakeitė pavadinimus. Akylesni tokią informaciją gali nesunkiai rasti rekvizitai.vz.lt, o ir tas pats UAB „Mano būstas Šiauliai“ anksčiau vadinosi UAB „Saulės valda“. UAB „Butų ūkio valdos“ klientai jau ir dabar savo laiptinėje gali rasti „Mano Būsto“ informacijos, dabartinis UAB „Butų ūkio valdos“ logotipas supanašėjo savo stiliumi su „Mano Būsto“ logotipu.
Toks aiškus pasikeitimas būtų išties labai naudingas, nes panašūs įmonių pavadinimai „Butų ūkio valdos“ ir Savivaldybės įmonė Telšių butų ūkis iki šiol klaidina gyventojus, kurie galvoja, kad tai dvi susijusios įmonės, bet taip nėra: viena įmonė yra privataus kapitalo, o kita – Savivaldybės įmonė.
Savivaldybės įmonė Telšių butų ūkis
Gyventojams būtų geriau, jei ateitų didelė įmonė. Būtų konkurencija. Keista, kad savivaldybė, atliks patikrinimą. Gal tada reikėtų grįžti į pradžią, kai iš Litesko buvo atimta teisė atlikti tą priežiūrą, ir patikrinti ar pagal C.K. 4.85 buvo sudarytos sutartys su prižiūrėtojais.