Redakciją ėmė atakuoti skaitytojų skambučiai ir laiškai – gyventojai teigė nesuprantantys referendumo biuletenio. „Visi tik kalba: „Referendumas dėl pilietybės išsaugojimo“, „Būtinai ateikite į rinkimus“, tačiau perskaičiau gautą informaciją dėl rinkimų ir nieko nesupratau. Prašau, paaiškinkite suprantama kalba, ką užbraukti, jeigu aš pritariu dvigubos pilietybės išsaugojimui, ir ką – jeigu tam nepritariu“, – klausė „Telšių ŽINIŲ“ skaitytojai.
Rinkimai prasidėjo
Gegužės 7–9 dienomis vyko išankstinis balsavimas Respublikos Prezidento rinkimuose ir referendume dėl pilietybės išsaugojimo. Pasinaudoti balsavimo iš anksto galimybe galėjo visi Lietuvoje balsuojantys rinkėjai.
Pagrindinė Respublikos Prezidento rinkimų ir referendumo dėl Konstitucijos 12 straipsnio pakeitimo diena yra gegužės 12-oji, sekmadienis. Rinkimų apylinkės duris atvers 7 valandą ryto ir rinkėjų lauks iki 20 valandos vakaro.
Viskas būtų puiku, bet redakciją ėmė atakuoti skaitytojų skambučiai ir laiškai – gyventojai teigė nesuprantantys referendumo biuletenio. „Visi tik kalba: „Referendumas dėl pilietybės išsaugojimo“, „Būtinai ateikite į rinkimus“, tačiau perskaičiau gautą informaciją dėl rinkimų ir nieko nesupratau. Prašau, paaiškinkite suprantama kalba, ką užbraukti, jeigu aš pritariu dvigubos pilietybės išsaugojimui, ir ką – jeigu tam nepritariu“, – teiravosi „Telšių ŽINIŲ“ skaitytojai.
Ką reiškia TAIP ir ką – NE
Gyventojams rūpimą klausimą – ką reiškia referendumo biuletenyje užbraukus TAIP ir ką reiškia užbraukus NE – uždavėme Telšių rajono apygardos Nr. 51 rinkimų komisijos pirmininkei Šarūnei Žebrauskaitei- Lekavičienei.
– Paprastai kalbant, referendumu dėl Konstitucijos 12 straipsnio pakeitimo sprendžiamas klausimas, ar išsaugoti tų mūsų piliečių, kurie yra išvykę iš Lietuvos po nepriklausomybės atkūrimo, Lietuvos pilietybę tais atvejais, kai jie įgyja kitų valstybių pilietybę.
Referendume rinkėjų yra klausiama, ar jie pritaria Konstitucijos 12 straipsnio pakeitimui atsisakant sakinio „Išskyrus įstatymo numatytus atskirus atvejus, niekas negali būti kartu Lietuvos Respublikos ir kitos valstybės pilietis“.
Būtent šis sakinys šiuo metu neleidžia išsaugoti Lietuvos pilietybės įgijus kitos valstybės pilietybę.
Jeigu rinkėjas biuletenyje pažymės langelį TAIP – pritars Konstitucijos keitimui ir atvers kelią Lietuvos piliečiams išsaugoti gimimu įgytą mūsų šalies pilietybę tuo atveju, jeigu jie įgytų kitos Lietuvai draugiškos šalies pilietybę.
O jeigu rinkėjas balsuos NE, tai reikš, kad jis nepritaria Konstitucijos keitimui ir pasisako, kad liktų dabar galiojanti tvarka, kai lietuviai, priėmę kitų valstybių pilietybę, praranda Lietuvos pilietybę.
– Kada referendumas būtų laikomas įvykusiu?
– Referendumas būtų laikomas įvykusiu, jei balsuoti ateitų daugiau kaip 50 procentų rinkėjų nuo bendro rinkėjų skaičiaus.
Referendumo nuostata būtų priimta, jei jai pritartų (pažymėtų langelį TAIP) daugiau kaip pusė balsavimo teisę turinčių Lietuvos piliečių.
Šiuo metu rinkėjų skaičius yra daugiau kaip 2,38 milijono. Tam, kad referendumas įvyktų, reikia, kad dalyvautų bent 1,19 milijono rinkėjų. Jei tiek pritarimo balsų nebus surinkta, referendumo nuostata nebus priimta.
Belieka pridurti: pasinaudokime teise dalyvauti rinkimuose!
„Telšių ŽINIŲ“ inf.
Balsuosiu prieš vien tik dėl dviejų žodžių – „draugiškos valstybės”. Tai yra lietuvių, gyvenančių užsienyje, diskriminacija, nes kuo tas žmogus kaltas, jei jis gyvena Irane, Rusijoje, ar Venesueloje? Be to, man yra puikiai žinoma, kaip net gerą įstatymą seimo ir vyriausybės glušiai pavers niekiniu. Tad negaliu balsuoti už tokį Konstitucijos 12-to straipsnio pakeitimą, kol man nebus žinoma, kas ir kaip bus keičiama, kol nematysiu pačio įstatymo. O patikėti seimo glušiams išspręsti šį reikalą yra beprasmiška, jie jau ir taip ir pakankamai prigrybavę.