
Vakarykštė diena – šiandien jau istorija, o jeigu ta diena buvo prieš šimtą, tūkstantį ir daugiau metų, tai jos pėdsakai užnešti storu laiko dulkių sluoksniu. Tik archeologų kruopštumas ieškant giliai nugrimzdusių artefaktų, istorikų noras atskleisti ir išsaugoti įvykius leidžia prisiliesti prie praeities ir per ją pažinti save – tautos, krašto, žmonių istorijoje. Penktadienį, gegužės 2-ąją, Plungės viešojoje bibliotekoje atidaryta jubiliejinė vieno žymiausių Lietuvos archeologų, meno istorikų ir žemaitiškos tapatybės puoselėtojo profesoriaus Adomo Butrimo autorinių knygų paroda „Žemaitijos ir Lietuvos priešistorė, istorija bei meno paminklai“.
Rita Stančiukienė
Adomas Butrimas šiemet švenčia savo 70-metį. Iš Telšių kilęs Vilniaus dailės akademijos (VDA) profesorius visą gyvenimą paskyrė krašto pažinimui. Mokslininko veiklos sritys: meno istorija (ypač priešistorė), archeologija, Lietuvos istorija, gintaro ir ankstyvųjų jo dirbinių tyrimas ir populiarinimas. Už savo veiklą yra pelnęs ne vieną reikšmingą apdovanojimą. Profesorius rašo ir leidžia knygas, nemaža jų dalis – apie Plungės krašto istoriją. Parodoje „Žemaitijos ir Lietuvos priešistorė, istorija bei meno paminklai“ pristatyti 143 egzemplioriai – autorinės knygos, A. Butrimo sudarytos knygos, brošiūros, albumai ir kiti leidiniai.
Prieš pasineriant į istorijos gelmes, parodos atidarymo dalyvius sveikino Plungės rajono savivaldybės meras Audrius Klišonis. Pasidžiaugęs, kad jam pavyko susipažinti su jau anksčiau perskaitytų knygų autoriumi A. Butrimu, meras kalbėjo: „Istorija – mūsų šaknys, terpė, kurią kiekvieną dieną atrandame ir kiekvieną dieną prarandame. Dėka baltųjų metraštininkų – žmonių, kurie fiksuoja, kas buvę, kas vyksta dabar, – galime žinoti savo istoriją. Ir šiandien, po renginio, išeisime gerokai praturtėję, patobulėję.“
Plungės viešosios bibliotekos vyr. bibliotekininkė kraštotyrai Otilija Juozapaitienė pristatė parodos atidarymo svečius – jubiliatą A. Butrimą, Povilą Šveberą (Žemaičių akademijos, VDA Telšių fakulteto dėstytojas, istorinių knygų ir straipsnių autorius), iš Plungės kilusį Tomą Petreikį (Vilniaus universiteto Komunikacijos fakulteto docentas daktaras, Simono Daukanto bibliofilų klubo atstovas), Rūtą Kuodienę (VDA bibliotekos direktorė) ir Simono Daukanto bibliofilų klubo pirmininką Gintautą Černeckį. Pastarasis ir moderavo į Plungę suvažiavusių istorikų forumą, kalbindamas kiekvieną svečią.
A. Butrimo knygos pažymėtos gintariniu skridiniu, kuris kaip sėkmės talismanas lydi visus jo darbus. Moderatorius klausė, ką jis reiškia pačiam profesoriui.
Kaip paaiškėjo, gintarinis skridinys – vienas iš artefaktų, kurį archeologas iškasė prie Biržulio ežero (Telšių r.). Šio radinio atvaizdas buvo panaudotas leidžiant baltistams skirtą monetą, taip pat yra atspausdintas ant 2 eurų monetos. „Archeologo sėkmę lemia radiniai, ypač kai pavyksta atrasti ką nors ypatingo. Man pasisekė. Gintarinis skridinys – vienas iš tokių radinių. Antras ypatingas mano radinys – žynio kapas, datuojamas 7 tūkst. metų prieš mūsų erą, kuris atkastas taip pat prie Biržulio – senovinėje Donkalnio gyvenvietėje.
Tai unikalus visoje Europoje radinys“, – pasakojo A. Butrimas.
Susirinkusieji turėjo galimybę daugiau išgirsti apie vienos ar kitos knygos leidimą. Moderatorius G. Černeckis domėjosi, kokiomis aplinkybėmis buvo sudarytas ir išspausdintas baltų kultūrą reprezentuojantis leidinys „Baltų menas“, ir sužinojo, kad tai Lietuvos tūkstantmečiui skirtos parodos darbų albumas.
Apie pažintį ir bendrą istorinį darbą su profesoriumi, knygų serijos „Žemaičių praeitis“ leidybą pasakojo Žemaičių akademijos, VDA Telšių fakulteto dėstytojas P. Šveberas. Ypač jis akcentavo jubiliejinę, 20-ąją, šios serijos knygą „…kad savasis kraštas dar labiau priartėtų prie mūsų“, kuri išleista profesoriaus A. Butrimo 70 metų jubiliejui pažymėti.
Atsiminimais apie pirmąją pažintį su „Žemaičių praeities“ serijos knyga, atsiradusia jo bibliotekoje, dalijosi doc. dr. T. Petreikis. Svečias prisiminė, kad knygą pamatė, kai, būdamas aštuntokas, užėjo į knygyną Plungėje. Būsimojo knygotyrininko dėmesį anuomet patraukė ant viršelio pavaizduotos meškos, kaip tik dėl jų leidinį ir nusipirko. Perskaitė jį daug vėliau, kai susidomėjo istorija.
Visas parodoje eksponuojamas knygas išleido VDA leidykla. Akademijos biblioteka parengė parodą „Žemaitijos ir Lietuvos priešistorė, istorija bei meno paminklai“ ir atvežė ją į Plungę. Ekspoziciją suruošė ir A. Butrimo jubiliejinę parodą atidaryta paskelbė šios bibliotekos direktorė R. Kuodienė.
Profesoriaus A. Butrimo darbai pasakoja apie Žemaitijos kultūrinį kraštovaizdį, sakralinius ženklus, istoriją. Kiekviena jo knyga – raktas į praeitį, galimybė sužinoti, ką pavyko atskleisti sluoksnis po sluoksnio valant užmaršties dulkes ir ieškant mūsų praeities ženklų. Paroda Plungės viešosios bibliotekos skaitykloje veiks iki gegužės 15 d.
Renginio organizatoriai: Plungės viešoji biblioteka, Plungės Simono Daukanto bibliofilų klubas, Vilniaus dailės akademijos leidykla ir biblioteka.