Prieš septynias į mokyklą vežami vaikai iki pamokų jau spėja pavargti

Parašė:  2009-09-07

Luokės seniūnijos Kulšikų kaime gyvenanti moteris naujus mokslo metus ir vėl pasitiko su galvos skausmu, kuris kamuoja jau keletą metų. Moters teigimu, keliuose seniūnijos kaimuose gyvenantys vaikai priversti keltis apie 6 val. ryto, mat mokyklinis autobusas iš namų juos paima prieš 7 val. Anksti iš lovos išversti vaikai prie mokyklos durų atvyksta gerokai prieš pamokų pradžią ir iki pirmojo skambučio jau būna spėję gerokai pavargti.

Luokės seniūnijoje mokyklinis autobusas važiuoja dviem maršrutais: paima dalį vaikų, nuveža juos į mokyklą, tuomet vyksta paimti likusių moksleivių.

Maršrutu Kulšikų k.–Naujikų k.–Jonaičių k.–Pakalniškių k.–Dirvonėnų k. vaikai paimami pirmieji. Pasak vaikų motinos, iš Kulšikų kaimo moksleiviai į mokyklą išvežami apie 7 val.

Po keliolikos minučių trukusios kelionės, prie mokyklos išlaipinęs vaikus, autobuso vairuotojas važiuoja paimti kituose kaimuose gyvenančių moksleivių. Pastarieji į mokyklą atvežami patogiu laiku – likus kelioms minutėms iki pamokų pradžios. Ir taip jau penketą metų.

Pasiūlė

Moteris, kurios atžalos lanko Luokės vidurinę mokyklą, neslėpė, jog sopa širdį dėl mažamečių vaikų – jie jau keletą metų iš eilės turi keltis 6 val. tam, kad suspėtų į mokyklinį autobusą.

Mėgindama rasti išeitį, motina pasiūlė pedagogams sukeisti maršrutus vietomis, kad pirmojo maršruto vaikai nors vienerius metus pailsėtų nuo ankstyvo kėlimosi rytais. Deja, šie mokslo metai vėl prasidėjo be pokyčių…

„Kodėl negalima padaryti taip, kad vienais mokslo metais anksčiau keltųsi vieni, kitais metais – kiti vaikai. Tegu sukeičia maršrutus, negi keletą metų iš eilės turi kentėti tie patys vaikai“, – piktinosi vaikų motina.

Pavėlino

Šiuo metu Luokės vidurinės mokyklos direktorius atostogauja. Jo pavaduotoja Renata Buivydienė patvirtino, jog mokyklinio autobuso grafiku yra nepatenkinta viena mama, su ja nepavykę deramai pasikalbėti. Esą moteris išėjusi iš kabineto.

R. Buivydienės teigimu, raštiško mamos prašymo sukeisti maršrutus vietomis negauta.

Direktoriaus pavaduotoja bei socialinė darbuotoja Dalia Strilkuvienė tikino, jog padėtis šiais mokslo metais geresnė – esą autobusas vaikus iš namų surenka jau vėliau. Pasak pedagogių, iki šių mokslo metų autobusas moksleivius paimdavo prieš 7 val., o šiais mokslo metais – 7.05–7.10 val.

Autobuso vairuotojas, R. Buivydienės teigimu, tokia eilės tvarka vaikus surenka neatsitiktinai – maršrutai sudaryti atsižvelgiant į atstumus (pirmasis maršrutas ilgesnis). Pedagogė teigė, kad, nors ir sukeitus maršrutus vietomis, problema nebūtų išspręsta – esą tuomet būtų nepatenkinta kita dalis vaikų ir jų tėvų. Pašnekovių žodžiais, reikia atsižvelgti ir į tai, kad tie moksleiviai, kurie vežami į mokyklą vėliau, yra mažesni.

Neužima

Kaip vaikas ar paauglys, iš autobuso išlipęs kiek po septynių, praleidžia laiką iki pamokų? Toks klausimas mokyklos pavaduotoją kiek sutrikdė.

„Keliai blogi, taigi, kol vaikai atvežami į mokyklą, jau būna 7.35–7.40 val.“, – tvirtino mokyklos socialinė pedagogė.

Bet mama sako, jog vaikai mokykloje paliekami apie 7.20 val. Tokiu atveju, turėdami užtektinai laisvo laiko, mažieji mokinukai iki pamokų pradžios jau jaučiasi pavargę ir, užuot sukaupę dėmesį per pamokas, geriau eitų nusnūsti.

Pasirodo, moksleiviams netgi nesuteikiama galimybė pamokų laukti klasėse – jos būna užrakintos, kol atvyksta mokytojai!

Tačiau mokyklos socialinė pedagogė skubėjo pabrėžti, kad vaikams ilgai laukti nereikia – esą mokytojos į darbą atvyksta gerokai prieš pamokų pradžią, tad suleidžia vaikus į klases. Neva moksleiviai laisvą laiką praleidžia ir pusryčiaudami valgykloje, kuri dirba nuo 7.30 val.

Derinta ilgai

Telšių r. savivaldybės administracijos Švietimo skyriaus vedėja Danutė Mažeikienė pasiūlė nepatenkintiems tėveliams kreiptis į Švietimo skyrių, į specialistą Gediminą Gudą. Tuomet bus ieškoma, kaip išspręsti susiklosčiusią padėtį. „Šiemet autobusų maršrutai buvo derinami gana ilgai, negalvojau, kad dar bus priekaištų…“ – kiek nustebusi ištarė Švietimo skyriaus vedėja.

Telšių visuomenės sveikatos centro Visuomenės sveikatos saugos skyriaus vedėjos Rimos Bamšienės teigimu, Lietuvos higienos norma „Bendrojo lavinimo mokykla. Bendrieji sveikatos saugos reikalavimai“ nereglamentuoja vaikų kėlimosi laiko.

„Vadovaujantis Genės Šurkienės metodinėmis rekomendacijomis, leidinyje „Vaikų darbo ir poilsio režimas“ teigiama, kad tik gerai išsimiegojęs vaikas yra budrus, žvalus, darbingas. Gerai jis išmiega tada, kai greitai užmiega, miega giliai ir ramiai tiek, kiek nustatyta jo amžiui: 6–7 m. mokiniai turi miegoti ne mažiau kaip 11–12 val. per parą, 8–10 m. – 10 valandų, 11–14 m. – 9–9,5 val., 15–17 m. – 8 –9 valandas. Kuo jaunesnis vaikas, tuo ilgiau jis turi miegoti. 7–8 metų silpnos sveikatos, jautrios nervų sistemos, greitai pavargstantiems, taip pat sveikstantiems vaikams rekomenduojamas 1–1,5 val. dienos miegas. Jeigu mokinys ryte pabunda, keliasi žvalus, jam miegui skirto laiko užtenka. Eiti miegoti ir keltis reikia tuo pačiu laiku. 6–10 m. mokiniai turi eiti miegoti 21 val., 11–14 m. – 21.30 val. ir 15–17 m. – 22–22.30 val. Miego trukmė – individualus dalykas. Vidutiniškai suaugusiam žmogui reikėtų miegoti apie 8 val. per parą, tačiau tai – statistinis vidurkis. Yra žmonių, kurie miega 5 val. ir jaučiasi gerai (žinia, niekas negali garantuoti, kad vieną dieną jie nepasijus prastai). O yra miegančiųjų 9 val. ir vis tiek jaučiančiųjų miego trūkumą. Taigi pasakyti vienareikšmiškai, kiek reikia miegoti, negalima. Žmogus turi miegoti tiek, kad jaustųsi pailsėjęs“, – informavo Telšių visuomenės sveikatos centro Visuomenės sveikatos saugos skyriaus vedėja.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.


*

Už šmeižiančius, asmens garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie įstatymų nustatyta tvarka gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn. Vartotojas sutinka, kad Svetainė neribotą laiką saugotų jo IP adresą ir pareikalavus atskleistų jį įgaliotoms institucijoms. Tzinios.lt pasilieka teisę šalinti skaitytojų komentarus, nesusijusius su straipsnio tema, įžeidžiančius bei šmeižiančius asmenis arba reklamuojančius komercines organizacijas.

Griežtai draudžiama tzinios.lt paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo.
Taip pat skaitykite:
- Peržiūrėti visą naujienų archyvą -

Apklausa

Ar pritariate, kad Regioninės Telšių ligoninės dalininke taptų LR sveikatos apsaugos ministerija?

Loading ... Loading ...
Archyvas
Visos teisės saugomos © 2021 tzinios.lt