Kovo 27-oji – Tarptautinė teatro diena. Kaip ir kasmet, paminėti šią progą kviečia Žemaitės dramos teatras, tačiau šįkart, kol teatro patalpos remontuojamos, žiūrovai bus laukiami Telšių kultūros centre.
Tradiciškai renginio metu bus įteikti garbingi apdovanojimai, pagerbti teatro žmonės, o žiūrovams padovanota premjera „Bestuburiada“. Spektaklio režisierius – Paulius Oficerovas.
Aurelija SERVIENĖ

Intensyviai ruošiasi Teatro dienai
Žemaitės dramos teatro direktorius Deividas Rajunčius teigė, kad Teatro dieną pasitinka kūrybiškai, nes intensyviai repetuoja naująjį pastatymą „Bestuburiada“. Procese tenka dalyvauti ir pačiam asmeniškai, dėl to jo darbo laikas yra kone 24 valandos per parą.
Direktorius patikino, kad teatro bendruomenė taip pat intensyviai ruošiasi, derina renginio ir kitas svarbias detales, atlieka reikiamus administracinius, techninius darbus, inicijuoja kūrybinius susitikimus ir atlieka tiesioginius einamuosius darbus, kuriais teatras kvėpuoja – išvykos, festivaliai, konkursai, projektai.
Teatro dienos proga visai teatro bendruomenei direktorius linki stiprybės ir susitelkimo, kai procesuose atsiranda papildomų trukdžių, supratimo vienas kito darbui, palaikymo, pagalbos ir tikėjimo geresniu rytojumi. Meilės, pasitikėjimo ir kantrybės turint skirtingas pozicijas bei suvokimo, kad geriausia jau ne už kalnų. O žiūrovams – pažinimo džiaugsmo. Ne tik lengvo pažinimo, bet ir tokio, kuris augina intelektualiai, skatina kritiškai ir objektyviai mąstyti, trumpai tariant – nesibaigiančio peno sieloms, protams ir širdims.
Vyksta remonto darbai
Žemaitės dramos teatre šiuo metu vyksta remonto darbai, todėl dauguma renginių yra perkelti į Telšių kultūros centrą.
„Gyvename statybiškai ir kūrybiškai, su daug dulkių, pašalinių garsų ir tuo pat metu su planais, kuriuos turime įgyvendinti ir už juos atsiskaityti. Remontas dar nė vienai įstaigai nesuteikė gėrio ir grožio proceso metu, bet tikime, kad jau po įgyvendintų statybinių ir vadybinių procesų turėsime erdvę, kuria ne tik mes, bet ir žiūrovai turės galimybę džiaugtis“, – kalbėjo D. Rajunčius.
Premjera „Bestuburiada“

Teatro dienos proga žiūrovams bus parodytas spektaklis „Bestuburiada“, sukurtas pagal vokiečių dramaturgės Ingrid Lausund to paties pavadinimo pjesę.
Režisierius P. Oficerovas sako: „Šis spektaklis skirtas žmonėms su laikysenos sutrikimais, bet, žinoma, kalbu ne apie fizinį sutrikimą. Labiau apie vidinį stuburą, apie jo neturėjimą. Apie tą psichologinę būseną, kai žmogus lyg ir funkcionuoja, bet iš tikrųjų neturi atramos. Ir tas spektaklio fragmentų paveikslas tampa toks groteskiškas, net šiek tiek siurrealus. Keisčiausia, kad jis mums visiems labai artimas ir atpažįstamas. Ir dėl to kažkaip yra neramu.
O dėl kūrinio pasirinkimo, tai viskas kažkaip labai natūraliai susidėliojo. Skaitinėjau įvairias pjeses, ieškojau, kas kabina, ir tuo metu teatras paklausė, ar nenorėčiau ko nors pristatyti Teatro dienos proga Telšiuose. Ir ta medžiaga jau tiesiog buvo pasiruošusi „iššauti“.
Bet jei rimčiau, tai ši pjesė labai rezonuoja su tuo, kas vyksta šiandien. Ypač politiniame lauke, kur kartais atrodo, kad žmonės labai lengvai išsižada savo vertybių, savo moralės. Ir tada tas „bestuburiškumas“ tampa nebe metafora, o realybe. Tokia, kuri po truputį nuodija visą aplinką.“
Nemažai inspiracijos atėjo iš politikos
Režisierius su kūrybine komanda daug kalba apie šiuolaikinės visuomenės „nestuburiškumą“. Apie darbo kultūrą, apie tą nuolatinį spaudimą, konkurenciją, mobingą, kuris tampa kone norma.
Spektaklyje, režisieriaus teigimu, bandoma parodyti, kaip tokia patirtis veikia žmogų. Kaip žmogus po truputį lūžta. Ir kai lūžta – praranda ne tik moralę, bet ir vidinį tvirtumą, savarankiškumą. Tada atsiranda agresija, toksiškumas, kuris persiduoda kitiems. Galiausiai prarandamas tas vidinis moralės kompasas. Ir žmogus pradeda judėti link savidestrukcijos.
„Beje, nemažai inspiracijos atėjo ir iš valstybinės politikos. Netgi žiūrint Telšių rajono savivaldybės posėdžius „YouTube“ kanale kartais atrodo, kad ten vyksta dar vienas spektaklis. Ir visai ne mažiau absurdiškas“, – kalbėjo P. Oficerovas.
Kūrybinė komanda
Prie šio spektaklio pastatymo prisidėjo visa kūrybinė komanda. Scenografė ir kostiumų dailininkė – Giedrė Slavinskienė, kompozitorius – Deividas Skridaila, choreografė – Kamilė Pilibaitytė, garso režisierius – Mindaugas Drimba, šviesų dailininkas – Sergej Simonenko. Aktoriai: Margarita Bladženauskaitė, Indrė Jucytė, Viktorija Miliauskaitė, Jogaila Šimkus, Deividas Rajunčius.
„Bet tuo viskas nesibaigia. Yra labai daug nematomų žmonių, kurie prisideda prie šio spektaklio. Įsitraukia ir miesto įmonės, miesto bendruomenė, teatro bendruomenė“, – teigė režisierius.
Kiekvienas gali atpažinti save ar savo aplinką
P. Oficerovas kalbėjo, jog vienos aiškios žinutės žiūrovams šiuo spektakliu nenorintis pasiųsti. Jam atrodo, kad spektaklis labiau veikia kaip patirtis – tarsi epizodų seka, kurioje kiekvienas gali atpažinti save ar savo aplinką.
„Ir jeigu kas nors nieko neatpažins, tada man bus labai įdomu su tuo žmogumi padiskutuoti“, – sakė režisierius.
Vietoje atsakymo iškėlė klausimą
Paklaustas, kaip apibūdintų spektaklį vienu sakiniu, režisierius vietoje atsakymo iškėlė klausimą: „Kodėl ši pjesė aktuali ir taip stipriai atpažįstama ir dabar?“



