
Gegužės 11 d. Telšiuose vyko „Pilietiškumo žaidynės“. Jose dalyvavo 23 komandos, veikė 15 užduočių ruožų. Į renginį buvo atvykęs Mobilizacijos ir pilietinio pasipriešinimo prie Krašto apsaugos ministerijos departamento direktorius Virginijus Vilkelis. Pokalbis su svečiu.
Meida GAIŽAUSKAITĖ
Svarbiausia ugdyti pilietiškumą
„Mobilizacijos ir pilietinio pasipriešinimo prie Krašto apsaugos ministerijos departamentas vykdo daug projektų pilietinio ugdymo srityje. „Pilietiškumo žaidynės“ – vienas iš jų, kasmet daromas būtent gegužės mėnesį, nes gegužės mėnuo vadinamas pilietinio pasipriešinimo mėnesiu, R. Kalantos pasipriešinimui atminti. Mes taip pat bendradarbiaujame su mokyklomis, pedagogais, skaitome paskaitas, darome stovyklavietes, organizuojame rašinių konkursus ir pan. Nesame totalitarinė valstybė, krašto gynyba yra pasirenkamoji disciplina. Todėl mokytojus, pasirenkančius ir galinčius dėstyti tokią discipliną, kviečiame į karines stovyklas įgyti įgūdžių, susipažinti su kariuomene, ginkluote, su saugumo politika, o paskui mokiniams perteikti žinias“, – kalbėjo Mobilizacijos ir pilietinio pasipriešinimo departamento direktorius V. Vilkelis.
Pašnekovas akcentavo visuomenės edukavimo svarbą. Planuose – bendradarbiauti su Šaulių sąjungos instruktoriais, kurie edukuotų Lietuvos visuomenę. Rengiamas projektas visuomenei, kuri nori gauti žinių apie pilietinį pasipriešinimą. „Bus galima registruotis Mobilizacijos ir pilietinio pasipriešinimo departamento internetinėje svetainėje ir pagal užsiregistravusiųjų skaičių, kur jų bus daugiausia, ten būsime pasiruošę atvažiuoti skaityti paskaitų, rengti pokalbių apie pilietinį pasipriešinimą. Pats didžiausias mūsų tikslas – supažindinti visuomenę su galimomis grėsmėmis, nes ką daryti kasdienybėje, mes žinome, bet turime išmokti ir kaip elgtis situacijose, kurios mums nežinomos, taip pat svarbu informuoti ir tai, kas vyksta Ukrainoje“, – informavo svečias.
Renginys Telšiuose pavyko
V. Vilkelis džiaugėsi, kad Telšiuose į „Pilietiškumo žaidynes“ susirinko net 23 komandos, garavo 8 puodai košių, veikė 15 užduočių ruožų, o ir pati šventė praėjo puikiai. Renginyje dalyvavo visos ekstremaliose situacijose dirbančios tarnybos, tam, kad esant reikalui, žmogus galėtų prisijungti prie tų tarnybų. „Tarnybų resursai tikrai riboti, todėl karo atveju būtų itin reikalinga piliečių pagalba ir įsitraukimas“, – pastebėjo svečias.
Mobilizacijos ir pilietinio pasipriešinimo departamento direktorius pasakojo, kad „Pilietiškumo žaidynės“ vykdomos jau ketvirtus metus iš eilės – tokiu būdu skleidžiamas „virusas“: „Suprantama, tokį renginį kiekviena savivaldybė gali daryti ir savarankiškai, nes renginys orientuotas į bendruomenių pilietiškumo skatinimą. Mūsų tikslas, kad jeigu ateitų ta diena X, kad institucijos žinotų, jog reikės pasitelkti ir visuomenę. Mobilizacija ir yra susitelkimas, ateiti ir prisidėti savo darbu. Žmonės, dirbantys kritinėje infrastruktūroje pvz., elektrikai, šiluminių tinklų, degalinių darbuotojai ir t t., darbų nenutrauks, jų fronto linija ir būtų darbo vieta. Tie žmonės, kurie neturi didelių įsipareigojimų, būtų kviečiami į būtinuosius darbus. Ir dabar visi gali patys burtis prie nevyriausybinių organizacijų, kurios ir taikos metu dirba kritinį darbą. Mes jau pamatėme renginyje, kad maisto gamyba, bus labai aktualus dalykas. Taip pat kažkas turės megzti kojines, pirštines, nes kariams apkasuose sėdėti net ir vasarą šalta“.
Tačiau V. Vilkelis kartu ir ramino, jog tai tik situacijos modeliavimas, X dienos įsivaizdavimas, visuomenė galinti būti rami, bet turi būti pasiruošusi.
MPPD prie KAM paskirtis
Mobilizacijos ir pilietinio pasipriešinimo prie Krašto apsaugos ministerijos (MPPD prie KAM) paskirtis:
– dalyvauti Krašto apsaugos ministerijai formuojant valstybės mobilizacijos, priimančiosios šalies paramos ir pilietinio pasipriešinimo, pilietinio ir patriotinio ugdymo politiką ir ją įgyvendinti;
– administruoti civilinių mobilizacijos institucijų, mobilizacinių ūkio subjektų pasirengimą mobilizacijai;
– administruoti civilinių mobilizacijos institucijų, mobilizacinių ūkio subjektų pasirengimą teikti priimančiosios šalies paramą ir jų dalyvavimą šią paramą teikiant;
– organizuoti ir koordinuoti krašto apsaugos sistemos, valstybės, savivaldybės institucijų, įstaigų ir (ar) nevyriausybinių organizacijų bendradarbiavimą pilietinio pasipriešinimo, pilietinio ir patriotinio ugdymo srityje MPPD prie KAM veikia krašto apsaugos ministrui pavestoje gynybos politikos valdymo srityje.