
Paskutinio kovo sekmadienio naktį perėjome į vasaros laiką pasukdami laikrodžių rodykles viena valanda į priekį. Kiekvienas laikrodžio persukimas, kai pereiname į vasaros ar žiemos laiką, turi įtakos mūsų biologiniam laikrodžiui, formuojančiam miego įpročius.
Kiekvienas pasukimas gali turėti vis kitokį poveikį, priklauso nuo to, koks esi: rytinis žmogus, labiau prisitaikantis prie ankstyvo ritmo, naktinė pelėda, kuri pradeda gyventi tik su tamsa, ar jaunas besiformuojantis organizmas. Vieni greitai prisitaiko prie naujo ritmo, o kiti patiria iššūkių.
Diana PUZERĖ
Vaikai laikrodžių persukimą išgyvena sunkiau
Vaikų ligų gydytoja Irena Bitinienė teigė, kad nors suaugusieji labiau skundžiasi tokia tvarka, jiems prisitaikyti yra lengviau nei vaikams, kurie yra jautresni, stipriau jaučia laiko poveikį ir ne visada supranta, kas vyksta jų organizme.
„Kiekvienas žmogus yra skirtingas, todėl ir gebėjimas prisitaikyti persukus laikrodžius gali skirtis. Kad vaikui sunku, galima suprasti stebint jo emocijas ir nuotaikų kaitą“, – įsitikinusi gydytoja.
Pasak I. Bitinienės, paprastai laiko kaitos nejaučia kūdikiai, o darželinukams ir paaugliams būna sunku, nes išsibalansuoja ne tik nakties, bet ir dienos miegas. Vaikai būna pikti, suirzę, jiems sunkiau susikaupti ir mokytis, užsiimti kita veikla.
„Ypač sunkus pavasarinis laikrodžių persukimas, kai „nuvagiama“ viena valanda, o rudeninį, kai naktis tarsi viena valanda pailgėja, vaikai išgyvena lengviau. Jei vaiko organizmas silpnesnis, laikrodžių persukimas turi įtakos ir imuninei sistemai“, – kalbėjo vaikų ligų gydytoja.
I. Bitinienė tvirtino, jog išgyventi laikrodžių persukimą ir tam pasiruošti galima. Likus bent jau savaitei reikėtų anksčiau eiti miegoti, laiką ankstinant kasdien po 15 minučių – taip pripratinsime organizmą prie naujo ritmo. Bent valandą iki miego nežiūrėti į ekranus, nevartoti maisto produktų, kurie veikia stimuliuojamai, pavyzdžiui: kakavos, saldžių gėrimų, vaisių, šokolado. Galima išgerti ramunėlių, melisų ar valerijonų arbatos. Svarbus šiltas dušas, pasaka prieš miegą, švelnus masažas.
Jei vaikas ar suaugusysis serga lėtine liga, adaptacija, persukus laikrodžius, dar pasunkėja.
„Belieka laukti tos dienos, kai laikrodžių nepersuksime…“ – sakė gydytoja.
Penktos valandos klubas
Kompanijos „Mary Kay“ nepriklausoma pardavimų direktorė Gabrielė Gustytė-Mikalauskienė dažniausiai keliasi 5–5.30 val. ryte ir eina pasivaikščioti arba pabėgioti, labai retai – dirbti. Mėgsta atsikėlusi anksti susiplanuoti darbus, daryti veido SPA namuose ir tiesiog ramiai gerti rytinę kavą, kol šeima dar miega.
„Vyturys esu tikrai ne visą gyvenimą, gal tik apie ketverius metus. Iki tol labai mėgau pamiegoti rytais ilgai ir eiti miegoti vėlai vakare“, – sakė Gabrielė.
Vyturiu tiesiog tapo, nes su kolegėmis sukūrė penktos valandos klubą ir keldavosi 5 valandą ryte, kad galėtų skirti laiko sau, padirbėti ir panašiai.
„Tada ir supratau, koks geras jausmas atsikelti anksčiau nei kiti“, – įsitikinusi pardavimų direktorė.
Vakare Gabrielė nueina miegoti apie 22 valandą, jei pavyksta, ir 21.30 val. jau guli, kad rytinis kėlimasis būtų lengvas.
Pasak moters, laikrodžių pasukimas jai turi įtakos galbūt tik kelias dienas, ne ilgiau. Gana greitai pripranta prie naujo laiko ir stengiasi keltis tuo pačiu metu.
„Buvimas vyturiu duoda labai daug energijos visai dienai, galima anksti rytais nuveikti labai daug: pasportuoti, pamedituoti ar padaryti kitus dalykus dėl savęs, kuriems dieną laiko nelieka. Ir, svarbiausia, atsiranda galimybė pamatyti bundančią gamtą. Gražius saulėtekius ryte įmanoma pamatyti tik būnant vyturiu“, – teigė Gabrielė.
Miego įpročiai – gyvenimo įpročiai
Audiovizualinių produktų kūrėjas Marijonas Breitmozeris sakė, jog, ko gero, visą savo gyvenimą yra daugiau pelėda. Ir nors rytais stengiasi atlikti visus būtiniausius darbus, tačiau didžiausia darbų koncentracija lieka vakarui. Anot jo, taip atsitiko natūraliai.
Marijono žadintuvas suskamba 6.45 val.
„Toks yra mūsų šeimos pabudimo laikas. Ryto rutina eilinė: vonios kambarys, puodelis kavos, atžalų vežimas į mokyklas“, – dalinosi M. Breitmozeris.
Svarbiausius dienos darbus kūrėjas atlieka iki 12 valandos. Antrasis (dažniausiai kūrybinių) darbų etapas Marijonui prasideda po vakarienės ir tęsiasi iki 23–24 valandos, tad miego laikas prasideda apytiksliai vidurnaktį.
„Žiemos laiko įvedimas labiau džiugina, negu vargina. Papildoma valanda lovoje ryte tikrai suteikia energijos dienai. O grįžus į vasaros laiką reikalinga savaitės adaptacija. Manau, daugeliui žmonių tas pats. Tačiau tai nepakeičia asmeninių įpročių“, – įsitikinęs Marijonas.
Esant būtinybei keltis anksčiau, vyras stengiasi prisiversti anksčiau eiti miegoti. Nors sakoma, kad aštuonios valandos miego žmogui yra būtinos, tačiau jis mano, jog tai priklauso nuo amžiaus: „Kuo esi vyresnis – tuo mažiau reikia. 6–7 kokybiško miego valandos puikiai padeda atgauti jėgas. Svarbu prieš miegą „neužsižaisti“ su mobiliaisiais įrenginiais.“
Marijonas mano, jog miego įpročiai – tai daugiau gyvenimo įpročiai, darbo specifika, suplanuota paties žmogaus. Jo, kaip kūrybinės asmenybės darbe, dieną yra daug dirgiklių, neleidžiančių jam susikaupti.
„Vakarinio gyvenimo (darbo) pasirinkimas yra produktyvesnis. Miestas užmiega, žinių srautas tampa retesnis, visi būtini darbai atlikti, tad vakaras visiškai priklauso tau“, – teigė M. Breitmozeris.
Laikrodžių persukimas – bereikšmis reiškinys
Gydytoja Renė Gudauskienė net 48 metus teikdavo skubią pagalbą gimdymų metu tiek dieną, tiek naktį, tad toks darbo režimas suformavo mišrius miego įpročius.
„Miegui pernelyg daug dėmesio niekuomet neskirdavau. Tokius įpročius suformavo mano profesija. Dabar nedirbu 4 metai, tačiau gyvenimas nesikeičia“, – sakė R. Gudauskienė.
Rytais keliasi kaip organizmas ir gamta diktuoja. Jei yra poreikis, skaito knygas lovoje, geria rytinę kavą, bendrauja telefonu su seserimi kad ir iki pietų, nes, pasak jos, gali sau leisti pasirinkti, kada keltis ir kada eiti miegoti.
„Aš valdau laiką. Tai yra prabanga. Tačiau turi turėti planą, žinoti, ką veiksi tą dieną, kad nebūtų chaoso. O skubėti niekur nemėgstu. Man patinka planuoti savo laiką“, – kalbėjo gydytoja.
Išlipusi iš lovos, kol atlieka kūno priežiūros rutiną, visuomet užkaičia virti sriubą, nes labai mėgsta ir vertina tikrą, namuose gamintą maistą. Tai yra svarbus ritualas jos gyvenime, nes gamindama maistą vyrui ir laukdama jo grįžtančio iš darbo ji jaučiasi moteris, kuri duoda pagrindą gyvenimui.
„Maisto gaminimas moteriai – būtinybė. Kai rūpiniesi, namuose visai kitoks mikroklimatas“, – teigė gydytoja.
Dieną R. Gudauskienė daug vaikšto. Kasdien turi nueiti bent 8–10 kilometrų, o vaikščiojimo laiką planuoja pagal esamą orą.
Dienomis reguliariai lankosi muziejuose, nes menas – jos aistra, kuičiasi sode, darže, gėlynuose.
Vakare apie 17–18 val. suvalgo pagrindinį dienos maistą, kad naktį neprisivalgytų, nes vėlyvas valgis, anot R. Gudauskienės, – papildomas svoris: „Valgymas – tai malonumas, kurį reikia valdyti.“
Kartais vakarais lankosi spektakliuose.
Gydytoja miegoti eina apie vidurnaktį. Vakarais mėgsta skaityti knygas, žiūrėti laidas apie keliones, apie pasaulio kraštus.
Laikrodžių persukimas, jos teigimu, jokios įtakos neturi.
„Tai yra bereikšmis reiškinys. Menka problema lyginant su kitomis problemomis. Mano gyvenime laikrodžių persukimas jokios reikšmes neturi“, – įsitikinusi gydytoja.
Pasak R. Gudauskienės, gyvenimu reikia mėgautis, nes gyvenimas – tai laimė, tik reikia jo nesugadinti: „Reikia daug vaikščioti gamtoje, žinoma, dirbti ir keliauti. Nes gerai pailsėjęs gerai ir dirbsi.“
Gali paaštrėti psichikos sutrikimai
Geštalto psichoterapeutė Inga Motuzaitė teigė, jog laikrodžių pasukimas gali išbalansuoti cirkadinį ritmą (vidinį laikrodį). Dėl to nukenčia miego kokybė. O miego kokybė tikrai turi įtakos psichinei sveikatai.
„Gali atsirasti nuotaikos svyravimų, sumažėti energijos, padidėti streso lygis, atsirasti nuovargis. Laiką persukame tik viena valanda, paprastai prie pokyčių prisitaikoma per keletą dienų ar savaičių. Tačiau jei asmuo jau turėjo tam tikrų psichikos sutrikimų – depresija, emocinis išsekimas, perdegimas, laiko pokyčiai gali paaštrinti būseną“, – pasakojo I. Motuzaitė.
Tai gana individualu, teigė psichoterapeutė, – vieni žmonės gali dirbti naktinį darbą, keliauti per skirtingas laiko juostas ir jų tai stipriai neveikia, o kitiems tokie pokyčiai yra per sudėtingi.
„Laikrodžių persukimui galima pasiruošti – pakeisti miego grafiką dar prieš pasukimą, keletą dienų, kad ir po 15 minučių. Organizmas turės progą prisitaikyti palaipsniui. Taip pat laikytis miego rutinos – ypač svarbu visada keltis panašiu laiku. Vengti ekrano šviesos, ypač vakare, ir kuo daugiau būti natūralioje šviesoje“, – patarė I. Motuzaitė.