Birželio 23 d. Telšiuose ir Rainiuose paminėtos Rainių kankinių 70-osios žudynių metinės.
Žemaičių muziejuje „Alka“ ta proga surengta istorinė konferencija, pristatyta paroda „Smurto kronika: Lietuva 1939–1941 metais“.
Žodį tarė Telšių vyskupas dr. Jonas Boruta SJ, Lietuvos Respublikos krašto apsaugos viceministrė Ingrida Pociutė-Levickienė.
Už parašytus laiškus bei pasiūlymus, kaip tinkamai pagerbti Rainių kankinių atminimą, visiems žuvusiųjų artimiesiems dėkojo Telšių r. savivaldybės meras Vytautas Kleiva. Padėkos raštą už atsidavimą ir nuoširdų darbą puoselėjant Rainių kankinių ąžuolyną meras įteikė Juozui Kučinskui.
Konferencijoje pranešimą „Pasipriešinimo judėjimas Žemaitijos regione 1940 m.–1941 m. ir žudynės Rainiuose“ skaitė Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro istorikas Alfredas Rukšėnas.
Temą „Rainių tragedija“ išdėstė Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro direktorė Teresė Birutė Burauskaitė.
Parodą „Smurto kronika“ pristatė Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro Genocido aukų muziejaus direktorius Eugenijus Peikštenis.
Susirinkusiesiems parodytas Algio Kuzmicko režisuotas filmas „Raudonosios armijos žudynės Lietuvoje 1941 m. birželyje“.
Po konferencijos muziejuje Rainių kankiniai pagerbti Telšių senosiose kapinėse.
Kiek vėliau gausus būrys telšiškių ir miesto svečių rinkosi prie buvusio Telšių kalėjimo. Čia buvo atliekama poetinė oratorija su berniukų choru „Diena, kai atėjo laikas verkti“.
Minėjime tragiškus tautos praeities įvykius priminė Lietuvos Respublikos Seimo Pirmininkė Irena Degutienė, Telšių r. savivaldybės meras Vytautas Kleiva.
Renginyje dalyvavo europarlamentaras Vytautas Landsbergis, buvusio politinio kalinio Adolfo Jogmino anūkė Ilona Jonuškienė, Seimo narys Valentinas Bukauskas, Telšių r. savivaldybės administracijos direktorius Saulius Urbonas, Telšių r. savivaldybės vicemeras Petras Kuizinas ir kt.
Nuo buvusio Telšių kalėjimo iki Rainių koplyčios buvo nutiestas simbolinis gyvas vėrinys. Apie 2 000 žmonių į orą paleido 4 000 balionų, simbolizuojančių kraujo lašus.
Kankinių pagerbimo ceremoniją tęsė procesija į Rainių koplyčią. Čia buvo aukojamos šv. Mišios. Rainių miškelyje pagerbti žuvusieji.
Iškilmėse perskaityta Lietuvos Respublikos Prezidentės Dalios Grybauskaitės kalba: „Šiandieną susirinkome čia, Rainiuose, pagerbti nekaltų aukų ir paliudyti, kad praėjus 70-čiai metų atmintis gyva. Šie skaudūs mūsų tautai ir šaliai įvykiai ir šiandien nepalieka nuošalyje nė vieno abejingo.
Karas visada žiaurus. Tačiau tai, kas atsitiko čia, 1941 metų naktį iš birželio 24-osios į birželio 25-ąją, protu nesuvokiama. Kraupu net įvardyti, kaip buvo nužudyti lietuviai vyrai patriotai. Rainiai, Medininkai – čia budeliai veikė naktį, kad tamsa paslėptų jų veidus ir jų piktadarybes. Tačiau tautos atmintis visada išvilks juodus darbus į šviesą ir primins kartoms, kokia brangi laisvė, kainavusi daugelio nekaltųjų gyvybių. Didvyrių gyvybių.
Tegu Rainių kankinių atminimas amžiams lieka gyva atmintim. Mūsų tikėjimu teisingu atpildu ir viltim, išaukštinančia žmogiškumą.“
Renginių ciklą užbaigė Kauno miesto simfoninio orkestro bei ekspresyvaus folkloro muzikos grupės „Žalvarinis“ koncertas.