Nuteistąjį, kuriam už viešosios tvarkos pažeidimą teismas skyrė įpareigojimus, prižiūri Lietuvos probacijos tarnyba. Nustačius įvairius pažeidimus, vaikinas vėl pateko į teismą, kur sprendėsi jo likimas.
Giedra AKAVICKIENĖ
Prokuroras pritarė didesnei bausmei
Telšių apylinkės teismo Telšių rūmuose teismo posėdyje išnagrinėtas Lietuvos probacijos tarnybos Šiaulių regiono skyriaus teikimas – nuteistajam A. N. laisvės apribojimo bausmę pakeisti arešto bausme.
A. N. Plungės apylinkės teismo Plungės rūmų 2023 m. lapkričio 30 d. nuosprendžiu pripažintas kaltu padarius nusikalstamą veiką, numatytą Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 284 straipsnyje „Viešosios tvarkos pažeidimas“, ir nubaustas galutine bausme – laisvės apribojimu 8 mėnesiams be intensyvios priežiūros.
Nuteistajam paskirti įpareigojimai: per bausmės atlikimo laikotarpį atlyginti nusikalstama veika padarytą turtinę žalą civiliniams ieškovams, pradėti dirbti arba užsiregistruoti Užimtumo tarnyboje, neišeiti iš namų nuo 22 val. iki 6 val., jei tai nesusiję su darbu arba mokymusi, visą bausmės atlikimo laikotarpį uždrausta vartoti psichiką veikiančias medžiagas.
Probacijos tarnybos atstovė teismo posėdžio metu siūlė nuteistajam paskirtą laisvės apribojimo bausmę pakeisti arešto bausme, nes vaikinas nevykdė paskirto įpareigojimo būti namuose nuo 22 val. iki 6 val., be to, pažeidė draudimą nevartoti psichiką veikiančių medžiagų. Probacijos tarnybos atstovei pritarė prokuroras.
Taisyklių laikosi, kiek gali
Nuteistasis A. N. teismo posėdyje patikino žinantis, jog turi laikytis daug taisyklių. Jų, kiek gali, laikosi, bet gyvenimas yra gyvenimas… Tad kartais pamiršta pranešti Probacijos tarnybai, kad laiku negalės sugrįžti namo arba jei išvyksta už rajono ribų.
Vaikinas turi nuolatinį trinkelių klojiko darbą, dirba pagal verslo liudijimą, nori atlyginti žalą.
Į telefono skambučius neatsiliepia ir neperskambina, nes pasitaiko, kad nėra pasipildęs telefono sąskaitos.
Jaunas vyras teisme aiškino alkoholį vartojęs tik vieną kartą, t. y. išvakarėse prieš teismo posėdį, buvo gera nuotaika, tačiau nepavyko pradėti dirbti, nes trijuose statybos objektuose nebuvo reikiamų medžiagų.
Kam reikalinga probacija
Probacijos tarnybų sistema Lietuvoje sukurta buvusių pataisos inspekcijų pagrindu.
Lietuvos Respublikos probacijos įstatyme įtvirtinti probacijos tikslas ir principai. Probacija grindžiama probuojamojo resocializacijos ir visuomenės saugumo pusiausvyros, probacijos priemonių individualizavimo, pagarbos žmogaus teisėms, minimalios intervencijos ir proporcingumo ir kitais principais. Probacijos tikslas yra užtikrinti veiksmingą probuojamųjų resocializaciją ir mažinti jų nusikalstamų veikų recidyvą.
Laisvės apribojimas yra viena iš vidutinio griežtumo bausmių rūšių, kurios esmę sudaro terminuotas įstatymo ir teismo nustatytų pareigų (draudimų ir įpareigojimų) taikymas nuteistajam.
Baigė elgesio pataisos programą
Iš teismui pateiktos asmens bylos matyti, kad A. N. elgesio kontrolę Lietuvos probacijos tarnybos Klaipėdos regiono skyrius pradėjo vykdyti 2023 m. gruodžio 28 d., o nuteistajam pakeitus gyvenamąją vietą nuo 2024 m. sausio 4 d. kontrolę perėmė Šiaulių regiono skyrius.
Laisvės apribojimo bausmės vykdymas baigiasi 2024 m. rugpjūčio 27 d.
2024 m. sausio 11 d. nuteistasis buvo išsamiai supažindintas su bausmės atlikimo tvarka, sąlygomis ir atsakomybe už teismo skirtų įpareigojimų nevykdymą, sudarytas bausmės ir baudžiamojo poveikio ar auklėjamojo poveikio priemonės vykdymo priežiūros planas.
A. N. paskirto įpareigojimo neišeiti iš namų nuo 22 val. iki 6 val. kontrolė nuo 2024 m. sausio 11 d. vykdoma elektroninio stebėjimo priemonėmis.
Prižiūrimasis nuo 2024 m. sausio 24 d. iki 2024 m. kovo 14 d. dalyvavo ir baigė elgesio pataisos programą „Elgesys – Pokalbis – Pasikeitimas“. Dalyvavo priklausomybių konsultanto konsultacijose.
A. N. nukentėjusiajai A. R. sumokėjo 54 eurus žalai atlyginti ir taip jau visiškai atlygino teismo priteistą žalos atlyginimą. Su nukentėjusiąja J. Š. nuteistasis sudarė susitarimą dėl 150 eurų turtinės žalos atlyginimo, nors teismas nuosprendyje nurodė, jog šią turtinę žalą privalo atlyginti abu kaltininkai – nuteistieji A. N. ir A. S. – lygiomis dalimis.
Probacijos tarnybos duomenimis, nuteistasis A. N. pavėlavo grįžti namo – grįžo 22.20 val. Paaiškinime jis nurodė, kad laiku nespėjo parvykti iš P., nes draugas, kuris jį vežė, važiavo tolimesniu keliu, nes nenorėjo važiuoti žvyrkeliu. Jam pakartotinai išaiškintos bausmės nevykdymo teisinės pasekmės.
Probacijos tarnybos prižiūrimo jauno vyro gyvenime vieni nuotykiai. Išvykęs už gyvenamosios vietos rajono ribų, po to atvykęs į Probacijos tarnybą paaiškino, kad nespėjo grįžti į namus, nes draugo automobilį konfiskavo policijos pareigūnai ir jis neturėjo kuo parvykti.
Be to, nuo 2024 m. kovo 28 d. 8 val. iki 9 val. neatvyko į Karinę medicinos ekspertizės komisiją, už tai iškelta administracinio nusižengimo byla ir nubaustas 30 eurų bauda. 2024 m. balandžio 15 d. 16.55 val. būdamas neblaivus pasirodė viešoje vietoje įžeisdamas žmonių garbę ir orumą, jam surašytas administracinio nusižengimo protokolas.
Teismas įvertino nuteistojo pastangas
Teismo nuomone, nurodytų duomenų visuma leidžia daryti išvadą, kad nuteistasis A. N., du kartus pažeisdamas ir taip nevykdydamas teismo jam paskirto įpareigojimo būti namuose nuo 22 val. iki 6 val. ir vieną kartą galimai pažeisdamas įpareigojimą nevartoti alkoholio (nesant įsiteisėjusio nutarimo, patvirtinančio administracinio nusižengimo padarymą, daryti kategorišką išvadą, jog padarytas administracinis nusižengimas, negalima), vengia tinkamai atlikti laisvės apribojimo bausmę.
Tačiau teismas nuteistojo elgesį vertina ne tik padarytų pažeidimų, bet ir dedamų pastangų aspektu. Akivaizdu, jog A. N. siekė spręsti alkoholio vartojimo problemą, lankė priklausomybių konsultanto konsultacijas, dalyvavo elgesio pataisos programoje ir ją baigė, gera valia nukentėjusiajai A. R. atlygino padarytą turtinę žalą, o su nukentėjusiąja J. Š. sudarė susitarimą dėl žalos atlyginimo, teismo įpareigojimą pradėti dirbti vykdo, yra itin jauno amžiaus, ketina atlikti privalomąją karo tarnybą, kas, teismo įsitikinimu, padarys jo elgesio korekcijai taip pat teigiamą įtaką.
Teismas, vertindamas bylos dalyvių paaiškinimus, byloje surinktus rašytinius įrodymus, sprendžia, kad nėra pagrindo pripažinti, jog nuteistasis piktybiškai vengia tinkamai atlikti paskirtą laisvės apribojimo bausmę bei įpareigojimus, tačiau konstatuoja, jog jaunas vyras skiria nepakankamai dėmesio ir pastangų tinkamam bausmės vykdymui.
Išnagrinėjęs nustatytas aplinkybes, teismas padarė išvadą, kad teikimo patenkinimas ir paskirtos laisvės apribojimo bausmės pakeitimas areštu šiuo metu būtų neproporcingas piliečio padarytiems pažeidimams, A. N. elgesį vis dar yra galimybė koreguoti toliau tęsiant nuteistojo priežiūrą, o prižiūrimajam nedarant išvadų ir nustačius sistemingą ir piktybišką teismo paskirtų įpareigojimų nevykdymą, Probacijos tarnyba kompetentinga nauju teikimu kreiptis į teismą dėl laisvės apribojimo bausmės pakeitimo areštu.
2024 m. balandžio 17 d. teismas priėmė nutartį Probacijos tarnybos teikimo netenkinti.