Penktadienį Šiaulių apygardos teisme nuosprendį išgirdo du telšiškiai. Jie kaltinami Telšių miesto stadione sumušę ir be pagalbos palikę devyniolikmetę Egitą Mažeikaitę. Merginos gyvybė užgeso praėjus daugiau nei trims mėnesiams po žiaurios egzekucijos.
Vienas iš žudikų – rugsėjo trečią dieną aštuonioliktąjį gimtadienį švęsiantis Martynas M. – nuteistas devynerių, antrasis – dvidešimtmetis Audrius Pronckus – dvylikos metų laisvės atėmimo bausme.
2008-ųjų gruodžio 20 dieną devyniolikmetę Egitą, gulinčią Telšių miesto centrinio stadiono teritorijoje, pastebėjo praeivės.
Padedami liudininkų, kurie egzekucijos išvakarėse auką matė daugiabutyje greta stadiono, teisėsaugininkai operatyviai sulaikė įtariamuosius. Vienas iš jų – A. Pronckus – buvęs Egitos vaikinas. Su juo mergina draugavo maždaug metus laiko.
Sumušta, sušalusi, komos ištikta devyniolikmetė daugiau nei tris mėnesius kovojo dėl teisės gyventi, deja… 2009 m. kovo 9 d. jos gyvybė užgeso. Šalton kapinių žemėn mergina atgulė šalia savo motinos.
Slaugė sesuo
Primename, jog po Egitos mirties „Telšių ŽINIOS“ kalbėjosi su jos pedagogais bei artimaisiais: neįgaliųjų vežimėlyje sėdinčiu tėvu Adoliu, seserimi Aurelija, mažamečiu broliu Tomu.
Tuomet Aurelija baiminosi, jog vienas iš kaltininkų – pilnametystės nesulaukęs Martynas – dėl savo amžiaus gali išvengti realios laisvės atėmimo bausmės.
Aurelija buvo didžiausia ligoninėje gydomos Egitos pagalbininkė – nors pati gyvena nepasiturinčiai, augina mažametį vaiką, iš paskutiniųjų vykdavo pas seserį į ligoninę Klaipėdoje, pirkdavo sauskelnes, vaistus. Tuomet, slegiama nepriteklių, ji kreipėsi ir į Telšių r. savivaldybės merą – prašė pagalbos. Jai buvo skirta 100 Lt (!) išmoka.
Egita drauge su broliu ir seserimi gyveno Tryškių seniūnijos Dūseikių kaime. Devyniolikmetė prieš mirtį mokėsi Ubiškės pagrindinės mokyklos 7 klasėje. Pedagogės apie merginą atsiliepė teigiamai.
Moksleivės tėvas teigė buvusį dukros vaikiną ir vieną iš jos žudikų (A. Pronckų) matęs tik vieną kartą – per Egitos gimtadienį. Vyras neslėpė, jog apie dukros draugą tuomet susidarė neigiamą įspūdį.
Priteistas žalos atlyginimas
Praėjus mažiau nei metams nuo devyniolikmetės mirties, š. m. vasario 26 d., žudikai išgirdo nuosprendį už bejėgiškos būklės žmogaus nužudymą iš chuliganiškų paskatų. A. Pronckus buvo teisiamas ir už vagystę – iš sumuštos merginos striukės kišenės jis pavogė 200 Lt vertės mobilųjį telefoną su ausinėmis.
Septyniolikmečiui Martynui M., atsižvelgiant į nepilnamečių baudžiamosios atsakomybės ypatumus (laisvės atėmimo bausmė nepilnamečiui negali viršyti 10 metų), buvo skirta beveik maksimali – 9 metų laisvės atėmimo – bausmė. Jo bendrui – dvidešimtmečiui A. Pronckui – teismas skyrė 12 metų ir 10 dienų laisvės atėmimo bausmę.
Nuteistieji nužudytosios seseriai Aurelijai turės atlyginti 2 tūkst. 525,56 Lt turtinę, 30 tūkst. Lt neturtinę žalą, sumokėti po 500 Lt ieškovo advokato išlaidų bei valstybinėms ligonių kasoms atlyginti 9 tūkst. 998,30 Lt žalą už savo aukos gydymą.
Nusikaltimo padarymo metu abu nuteistieji buvo neblaivūs.
Įtūžis – dėl įdrėkstos striukės
Duodamas parodymus, nepilnametis Martynas M. pasakojo, jog tą lemtingą naktį (iš gruodžio 19-osios į 20-ąją) jis kartu su minėta mergina ir A. Pronckumi išėjo iš savo draugo namų, kuriuose linksminosi. Esą tada namo laiptinėje A. Pronckus susipyko su mergina, nes ši įdrėskė jo striukę.
Nustatyta, jog miesto stadione Egitai buvo trenkta į veidą, paskui ją pargriuvusią vaikinai spardė kojomis į įvairias kūno vietas. Egzekuciją surengę neblaivūs telšiškiai savo aukai numovė net kelnaites, iki pažastų užtempė striukę. Sumušę ir išrengę, vaikinai merginą paliko gulėti sniege.
Teisme žudikai pripažino sudavę smūgius, tačiau neigė, kad savo veiksmais siekė jaunuolės mirties.
Teismas konstatavo, jog nuteistieji nusikaltimą įvykdė tyčia dėl menkavertės dingsties.
Šiaulių apygardos teismo pirmininko padėjėjo ryšiams su visuomene Vytauto Jončo manymu, visą tiesą apie nusikaltimo aplinkybes į kapus nusinešė nužudytoji mergina.
Tikrino melo detektoriumi
Ikiteisminio tyrimo metu abu merginos žudikai buvo tikrinami melo detektoriumi. Pasak specialistų, duodamas parodymus, mažiau nuoširdus buvo nepilnametis Martynas M. Nustatyta, kad būtent šis vaikinas, spardydamas savo auką, šaukė: „Pribaikime!“ Tačiau teisme Martynas gynėsi tiesioginės tokio žodžio reikšmės – tikino, jog, tardamas šį žodį, turėjo omenyje, kad reikia iškviesti greitąją medicinos pagalbą.
Ištirta, jog merginą išrengė abu nuteistieji, bet A. Pronckus kalbėjo, jog ją reikėtų aprengti.
Minėti vaikinai jau anksčiau turėjo reikalų su teisėsauga. 2008-aisiais metais A. Pronckui teismas skyrė 15 parų areštą. Vaikinas buvo teisiamas už nesunkų sveikatos sutrikdymą. Martynas M. 2008 metais buvo atleistas nuo baudžiamosios atsakomybės už vagystę.
Pinigai nerūpi
Po teismo nužudytos merginos sesuo Aurelija „Telšių ŽINIOMS“ teigė, kad žudikams skirta per trumpa laisvės atėmimo bausmė. „Manau, kad kiekvienas, atsidūręs mano vietoje, sakytų tą patį“, – kalbėjo mergina.
Mamai mirus, Aurelija tapo šeimos galva. Ji nuoširdžiai pasakė, kad teismo priteista 30 tūkst. Lt neturtinė žala jai visiškai nerūpi. „Vietoje tų pinigų galėjo jiems skirti daugiau metų kalėjimo“, – tvirtino Dūseikių kaimo gyventoja.
Aurelija neslėpė, jog didesniu žiaurumu jos sesers nužudymo byloje pasižymėjo nepilnametis nuteistasis. „Pagal visas aplinkybes kalčiausias buvo Martynas“, – teigė ji.
Minėtas vaikinas, merginos teigimu, per teismo posėdį vos tramdė juoką, reiškė akivaizdžią nepagarbą, neigė kaltę, o paklaustas, ar sutinka atlyginti neturtinę žalą, atšovė, jog taip, nes už jį esą vis tiek turės mokėti jo tėvai.
Nužudytosios artimųjų atsiprašė tik A. Pronckus – nei kitas nuteistasis, nei abiejų tėvai to nepadarė.
„Jų tėvams neturiu priekaištų, išskyrus tai, kad neišauklėjo savo vaikų“, – tramdydama jaudulį, sakė sesers netekusi mergina.
Pasak Aurelijos, tikrinant nepilnametį nuteistąjį melo detektoriumi, iš 30 klausimų jis melagingai atsakė net į 21. Tikrinant A. Pronckų, stipri jo reakcija buvo vienu klausimu.
Kovo 9-ąją nuo devyniolikmetės mirties bus praėję vieneri metai.