Rusijos karas prieš Ukrainą pakeitė mūsų suvokimą apie gyvenimą. Kiekvienas susimąstome, kaip patys elgtumėmės ekstremalios situacijos ar agresijos akivaizdoje. Lietuvos Respublikos švietimo, mokslo ir sporto ministerija dešimtyje šalies mokyklų organizavo pilietiškumo ir gynybos pagrindų kursus, kuriuos įgyvendino Lietuvos šaulių sąjungos specialistai.
Nevarėnai pateko tarp dešimties šalies mokyklų, kuriose birželio pradžioje buvo išbandytas pilietiškumo ir gynybos pagrindų kursas. Tris dienas vyresniųjų klasių mokiniai ėmė į rankas šautuvus, statė palapines ir keliavo į žygį. Mokymams vadovavo Žemaitijos šaulių 8-osios rinktinės vado pavaduotojas Arūnas Juška, su vaikais bendravo minėtos rinktinės instruktoriai Ričardas Ruškys, Leonas Mileikis, Dovidas Jonušas ir Aurimas Lempa. Mokymus susidomėjusi stebėjo visa mokyklos bendruomenė.
Pirmą dieną rinktinės štabo darbuotojas, neformaliojo švietimo mokytojas R. Ruškys supažindino visus su saugaus elgesio su ginklais taisyklėmis, taiklaus šaudymo principais, vėliau vyko praktinės šaudymo pratybos. Ne mažiau svarbu mokiniams buvo suvokti, kad viskas prasideda nuo paprasčiausios drausmės, elementarių komandų vykdymo. Išklausyta teorinė dalis apie piliečių vaidmenį valstybės gynyboje.
Antrą dieną mokinius išgyvenimo meno mokė rinktinės metodininkas L. Mileikis. Jie ne tik sužinojo, kaip statyti palapines, įsirengti laužavietes, bet ir išbandė tai praktiškai šalia mokyklos esančiame parkelyje. Buvo akivaizdu, kad mokiniams suteiktos žinios naudingos, bet dar svarbesnis buvo pats bendravimas su uniformas vilkinčiais naujaisiais mokytojais, tikrais autoritetais.
Trečią dieną, susipažinę su pirmosios medicinos pagalbos teikimo principais ir pakartoję tai, ką sužinojo mokymų metu, mokiniai, lydimi rinktinės vyrų ir savo mokytojų, išsirengė į penkių kilometrų žygį. Kaip sakė mokyklos direktorė Irena Žutautienė, prapliupęs lietus kaip tik padėjo pajusti natūralų išgyvenimo momentą.
Mokymai mokiniams labai patiko. Vaikai aiškiai suvokė, kaip svarbu įgytas teorijos žinias gebėti pritaikyti kasdienybėje.
Audronė CIPARIENĖ